You are here

Jauna kārtība PVN piemērošanā graudaugiem

Grāmatvedība

Atsevišķām preču un pakalpojumu grupām “PVN likumā” tiek paredzēta īpaša PVN piemērošanas kārtība – nodokļa apgrieztā maksāšana jeb reverss.

Jau ilgstoši PVN reverss piemērojams kokmateriālu darījumos. Tāpat nodokļa apgriezto maksāšanu piemēro būvniecības pakalpojumiem, mobilo telefonu, planšetdatoru un metāllūžņu piegādēm.

No 1. jūlija nodokļa apgrieztā maksāšana attieksies arī uz daļu no lauksaimniecības produkcijas – graudaugiem un tehniskajām kultūrām. To paredz 22. jūnijā “Latvijas Vēstnesī” publicētie grozījumi “PVN likumā”.

“PVN likums” ir papildināts ar 143.2 pantu, kas nosaka, ka darījumos, kur preču piegādātājs un preču saņēmējs ir PVN maksātāji, šādām precēm piemēro nodokļa apgriezto maksāšanu:

1) kvieši;

2) rudzi;

3) mieži;

4) auzas;

5) kukurūza;

6) griķi;

7) tritikāle;

8) sojas pupas, arī šķeltas;

9) linsēklas, arī šķeltas;

10) rapšu vai ripšu sēklas, arī šķeltas.

Nodokļa apgrieztā maksāšana attiecas arī uz likumā minēto graudaugu un tehnisko kultūru maisījumu piegādēm.

Ko nozīmē nodokļa apgrieztā maksāšana? Preču piegādātājs nodokļa rēķinu izraksta bez pievienotās vērtības nodokļa, bet preču saņēmējs aprēķina un PVN deklarācijā norāda gan aprēķināto PVN, gan arī priekšnodokli par šo preču iegādes darījumu. Protams, jāņem vērā vispārējā priekšnodokļa atskaitīšanas norma, – tiesības uz priekšnodokli ir tikai tad, ja iegādātās preces tiek izmantotas ar PVN apliekamo darījumu veikšanai!

Izrakstot rēķinu par piegādātajiem graudaugiem un tehniskajām kultūrām, no 1. jūlija PVN maksātājs rēķinā norāda atsauci “Nodokļa apgrieztā maksāšana”.

Attiecībā uz tiem graudaugiem un tehniskajām kultūrām, kam tiek piemērota nodokļa apgrieztā maksāšana, darījumos starp PVN maksātājiem pieļaujama tikai bezskaidras naudas norēķinu kārtība.

Kā reversa darījumus pareizi uzrādīt PVN deklarācijā?

 

Preču piegādātājs PVN deklarācijas 41.1 rindā norādīs attiecīgajā taksācijas periodā atbilstoši “PVN likuma” 143.2 pantam piegādāto preču vērtību un PVN deklarācijas pielikuma PVN 1 pārskata III daļā atsevišķi norādīs katru nodokļa rēķinu par šo preču piegādēm.

Preču saņēmējs par graudaugiem vai tehniskajām kultūrām aprēķināto PVN norādīs PVN deklarācijas 52. un 62. rindā. Deklarācijas pielikuma PVN 1 pārskata I daļā preču saņēmējs atsevišķi norādīs katru nodokļa rēķinu, ar kuru preces saņemtas, un darījuma veida norādīšanai izmantos kodu “R5”.

Ja PVN maksātājam izveidojas PVN pārmaksa un tas ir veicis darījumus, kuriem tiek piemērota nodokļa apgrieztā maksāšana, tad taksācijas gada laikā PVN pārmaksa tiek atmaksāta tad, ja tās summa sasniegusi 1500 eiro. Ja pārmaksas summa ir mazāka, tad pārmaksa tiek atmaksāta taksācijas gada beigās.

Ja graudaugu vai tehnisko kultūru piegādes veic PVN nemaksātājs, līdzšinējā kārtība nemainās – produkcija tiek piegādāta, attaisnojuma dokumentā nenorādot PVN; tāpat “PVN likumā” noteiktajos gadījumos PVN nemaksātājam joprojām ir tiesības saņemt PVN 14% kompensāciju. Ja PVN maksātājs piegādā graudaugus vai tehniskās kultūras PVN nemaksātājam, arī saglabājas parastā PVN piemērošanas kārtība, – pārdevējs nodokļa rēķinu izraksta ar PVN 21% un PVN deklarācijā norāda kā parastu apliekamo darījumu.

Linda Puriņa, LLKC Grāmatvedības un finanšu nodaļas vadītāja

Add new comment