You are here

Kā ziemājiem, tā vasarājiem – neveiksmīgs gads

Augkopība

Šī gada pārāk karstā vasara īpaši ietekmējusi kā ziemāju, tā vasarāju ražu. Nenovākti vēl ir aptuveni 10% graudaugu platību, liecina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības speciālistu veiktais sezonas izvērtējums.

Ziemāji. Salīdzinot 2021. gada ražas sākotnējās aplēses, secināms, ka ziemas kviešu un ziemas rapša raža būs par 20% mazāka kā pērn, ziemas rudziem par 10%. Iemesls – graudaugu pāragrā nogatavošanās jeb nokalšana, ko izraisīja jūlija augstās gaisa temperatūras un mitruma trūkums. Minēto laika apstākļu ietekmē graudi bijuši ievērojamāki sīkāki un nokults daudz mazākas ražas, nekā cerēts.

Vasarāji. Kopumā vasarājiem ražas samazinājums pret 2020. gadu lēšams no 25 līdz 40%. Vasaras kviešiem un vasaras miežiem raža varētu būt par 35% mazāka kā pērn, auzām – par 25%. Arī vasaras rapsis padevies sliktāk, un tā raža būs mazāka pat par 40%. Vasarājiem šī sezona bijusi īpaši nepiemērota labu ražu ieguvei. Salīdzinoši vēlāka sēja kombinācijā ar karstuma viļņiem Jāņu laikā un jūlijā ievērojami samazināja cerību uz pieņemamām ražām. Vasaras karstums un sausums sakrita ar vasarājiem tik kritisko ražas veidošanās periodu, kad tika novērota pat daļēja graudu neaizmešanās.

Oskars Balodis, LLKC Augkopības nodaļas vadītājs: “Pavasaris daudzviet sākās cerīgi. Aprīlis un maijs bija pietiekami mitrs, ļaujot cerēt uz ļoti labām ziemāju ražām. Tomēr slikto laika apstākļu dēļ praktiski visiem graudaugiem šovasar cieta ne tikai raža, bet arī kvalitāte – galvenokārt tilpummasa, kas noveda pie grūtībām graudu realizācijā. Par laimi, graudus izdodas realizēt un to cena ir arī augstāka nekā pērn, kas nedaudz uzlabo graudaudzētāju situāciju. Savukārt vēl nenovāktajos aptuveni 10% platību graudu kvalitāte, cerams, atbildīs lopbarībai”.

Kopumā ziemas kvieši Latvijā šogad aizņēma 425,2 tūkstošus/ha, to ražība šogad 4,64 t/ha, bet kopraža plānota – 1973,1 tūkst/t. Ziemas rapša platības – 132,2 tūkst./ha, to ražība – 2,68 t/ha, bet kopraža – 354,4 tūkst./t. Savukārt vasaras kviešu platības – 113,2 tūkst./ha, ražība – 2,72 t/ha, bet kopraža – 307,8 tūkst./t. Tikmēr kartupeļi bijuši iestādīti 7,0 tūkst./ha lielās platības ar ražību 20,20 t/ha un plānoto kopražu – 141,5 tūkst./t.

Plašāka informācija: Oskars Balodis, LLKC Augkopības nodaļas vadītājs, tālrunis: 28661751.

FOTO: Ilze Skudra

 

Informāciju sagatavoja

Ilze Rūtenberga-Bērziņa

LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja