You are here

ALTUM pieredze: pandēmijas laiku lauksaimnieki izmantojuši attīstībai

Ekonomika

Pandēmijas laiks daļai lauksaimnieku ir bijis attīstības laiks, tā liecina Attīstības finanšu institūcijas ALTUM programmu dati. Visās lauksaimniekiem pieejamajās aizdevumu programmās ir vērojams ievērojams pieaugums pēdējo divu gadu laikā.

Piemēram, apgrozāmo līdzekļu programmā šā gada pirmajos 8 mēnešos izsniegti aizdevumi lauksaimniekiem par vairāk nekā 5,14 miljoniem eiro, kas ir par 38% vairāk nekā 2019. gada tādā pašā laika periodā, zemes iegādes programmā darījumu apjoms kāpis par 41%, bet mazo aizdevumu programmā lauku teritorijās darījumu apjoms turpat dubultojies. ALTUM aicina lauksaimniekus izmantot rudens mēnešus finanšu sakārtošanai, savlaicīgi plānojot 2022. gada sezonas darbus.

Finanšu pieejamība lauksaimniekiem ir plaša, un, lai palīdzētu lauksaimniekiem sagatavot aizdevumam nepieciešamo dokumentāciju, ALTUM ir noslēdzis vienošanos ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru (LLKC), kas palīdz lauksaimniekiem sagatavot šo dokumentu paketi.

Finansējums lopbarībai, sēklai un tehnikas remontam

Tradicionāli apgrozāmo līdzekļu programmas lauksaimniekiem  augstākais pieprasījums ir agrajos pavasara un vēlajos rudens mēnešos. Aizdevums apgrozāmajiem līdzekļiem zemniekiem rudenī tiek izmantots, lai norēķinātos par degvielu, iepirktu lopbarību, sēklas, minerālmēslus, ķimikālijas un kaļķošanas līdzekļus, kā arī remonta izmaksām. Tomēr jārēķinās, ka gada “populārākajos” mēnešos pieprasījums pēc finansējuma ir liels, un nepieciešams laiks, lai visus pieteikumus varētu laikus apstrādāt. Tāpēc ALTUM iesaka plānot finanšu plūsmu savlaicīgi un uz konsultāciju pie ALTUM reģionālajiem konsultantiem doties pēc iespējas ātrāk, iepriekš izvērtējot gan savas vajadzības, gan finansiālās iespējas.

Aizdevumu apgrozāmajiem līdzekļiem var saņemt lauksaimnieki, zivsaimnieki, lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības, kā arī augļu un dārzeņu ražotāju grupas. Apgrozāmo līdzekļu aizdevumu pie ALTUM var saņemt ar mazākām nodrošinājuma prasībām. Aizdevuma limits ir 1 miljons eiro. Ja aizdevuma ņēmējs ir  lauksaimniecības kooperatīvs, maksimālā summa ir  2,85 miljoni eiro. Būtiski, ka tas nav paredzēts, lai risinātu kādus finanšu sarežģījumus, nomaksātu nodokļu parādus vai atdotu aizdevumu bankai, bet tiktu izmantots saimniecības darbības nodrošināšanai vai attīstībai.

“Ne visi lauksaimnieki zina to, ka ALTUM finansējumu aizdevuma veidā var saņemt arī lietotas tehnikas iegādei. Vēlie rudens mēneši ir piemērots laiks, kad sakārtot savu lauksaimniecības tehnikas parku nākamās sezonas darbiem, un tas ir arī laiks, kad tirgū pieejama mazlietota tehnika, ko kāds cits lauksaimnieks pārdod, noslēdzot iepriekšējās ražas sezonas darbus,”  stāsta ALTUM valdes loceklis Jēkabs Krieviņš.

Kur meklēt palīdzību dokumentācijas sagatavošanā?

“Iespējas sākt un attīstīt biznesu tagad ir vairāk nekā jebkad agrāk, un finanšu pieejamība ir patiesi plaša. Vienlaikus viens no biežākajiem klupšanas akmeņiem, kas labām idejām traucē īstenoties dzīvē, ir  nepietiekamas zināšanas, kā efektīvi plānot finanses un izveidot reālu naudas plūsmu. Tāpēc ALTUM ir noslēdzis vienošanos ar  LLKC, kas palīdz lauksaimniekiem sagatavot aizdevuma pieteikuma dokumentāciju,” stāsta Jēkabs Krieviņš.

LLKC konsultācijas iespējams saņemt visos 26 konsultāciju centra reģionālajos birojos. Tie palīdz sagatavot lauksaimniekiem kvalitatīvākus projektu pieteikumus un līdz ar to veicina  ātrāku un vienkāršāku ALTUM finansējuma saņemšanu.

LLKC valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis: “Nākotnes attīstība nav iedomājama bez finanšu pratības, un gudru, sasniedzamu projektu realizācija prasīs arvien vairāk zināšanu no visām iesaistītajām pusēm. Tieši tādēļ aicinu izmantot LLKC konsultantu zināšanas, lai prasmīgi aizpildītu biznesam nepieciešamo dokumentāciju”.

“Labā ziņa ir tā, ka LLKC var palīdzēt ne tikai ar dokumentācijas sagatavošanu ALTUM finansējuma saņemšanai, bet arī Lauku atbalsta dienesta projektu pieteikumu sagatavošanā. Bieži vien mērķtiecīgs un vērienīgs saimniecības attīstības posms ir prasme izmantot visu trīs pušu pakalpojumus: LAD līdzfinansējumu projekta īstenošanai, ALTUM aizdevumu trūkstošā finansējuma segšanai un LLKC atbalstu šo projektu izstrādē un dokumentācijas iesniegšanā,”  uzsver Jēkabs Krieviņš.

Vairāk par sniegtajām konsultācijām var uzzināt LLKC reģionālajos centros: http://llkc.lv/lv/biroji.

Informācija par ALTUM finansējumu lauksaimniekiem: https://ej.uz/lauksaimniekiem

ALTUM informācija