You are here

LLKC nodibināta jauna – Vides nodaļa

Augkopība
Lopkopība

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs ir lauksaimnieka partneris, kas veicina klientu augsmi*. Saskaņā ar uzņēmuma  stratēģiju 2021.–2025. gadam LLKC ir jākļūst par nozīmīgu bioloģiskās lauksaimniecības attīstības virzītājspēku Latvijā. Ar skatu nākotnē un izvērtējot klientu augsmes vajadzības, šī gada oktobrī LLKC tika nodibināta jauna struktūrvienība – Vides nodaļa.

Eiropa atvadās no “vecā izaugsmes modeļa”, kas balstīts uz piesārņojumu, paredzot, ka videi kaitīgus risinājumus nomainīs dabai draudzīgas tehnoloģijas un ražošana. “Eiropas nākotne ir atkarīga no veselīgas planētas” – šādi skan sauklis, kas aizvien vairāk tiek pieminēts ar klimatu un vidi saistītos jautājumos. Biodaudzveidības stratēģija un stratēģija “No lauka līdz galdam” ir pamats jaunajai saimniekošanas un ražošanas pieejai Eiropas Zaļā kursa ietvaros. Esam jauna ceļa sākumā uz labāku dabas, pārtikas sistēmu un biodaudzveidības līdzsvaru, kas veicinās cilvēku veselību un labklājību, vienlaikus palielinot mūsu lauksaimniecības konkurētspēju un izturētspēju.

Lauksaimniecība ir viena no nozarēm, kuras ietvaros varam ieviest daudz pozitīvu izmaiņu vides un klimata uzlabošanā. Eiropas Zaļā kursa mērķis paredz, ka līdz 2030. gadam 25% lauksaimniecībā izmantojamās zemes tiek apsaimniekotas bioloģiski.

Šovasar notikušajā ANO Pārtikas sistēmu samita Latvijas Nacionālā dialoga diskusijas grupā “Videi draudzīgas un atbildīgas prakses pārtikas audzēšanas un pārstrādes posmos” tika modelēta nākotne 2030. gadam un izmaiņas, kas ir notikušas. Vēlos atzīmēt dažas no domām, kas tur izskanēja:

* zinošu, pieredzējušu agronomu (konsultantu) pieejamība bioloģiskajā lauksaimniecībā;

* bioloģiski apsaimniekoto platību pieaugums no 15 līdz 30%;

* apdzīvotākas lauku teritorijas, t. sk. jauniešu atgriešanās laukos;

* attīstītas mazās un vidējās saimniecības, tādējādi nodrošinot iespēju zemes apsaimniekot ar “zaļākām” metodēm;

* lauksaimniecībā izmantojamo platību Nature 2000 pieaugums;

* bioloģiski ražotu produktu cena atbilstoša to kvalitātei;

* apzināti tiek meklēti un atrasti risinājumi jaunu, inovatīvu tehnoloģiju ieviešanai ražošanā u. c.

LLKC jaunās Vides nodaļas misija ir kļūt par vadošo partneri konsultāciju un izglītības jomā tiem Latvijas lauksaimniekiem, kuri jau patlaban strādā ar patiesi ilgtspējīgām** lauksaimniecības metodēm, kā arī tiem, kuri ir ceļā uz šādu saimniekošanas veidu. Mēs nodrošināsim individuālu pieeju ikvienam klientam, kopīgi radīsim risinājumus ikkatra vajadzībām.

Vides nodaļā veidosim profesionālu un spēcīgu ekspertu, konsultantu, pasniedzēju un vides speciālistu komandu, kas klientiem nodrošinās konsultācijas, apmācības, projektus, fokusgrupas, praktiķu diskusijas, pieredzes apmaiņas u. tml., kā arī veiksim daudz dažādas citas aktivitātes, lai veicinātu vēl “zaļākas” lauksaimniecības attīstību Latvijas laukos.

Vides nodaļas pakalpojumi tiks izstrādāti, cieši izvērtējot klientu vajadzības un ievērojot LLKC pamatvērtības – sadarbība, kompetence, godīgums, neatkarība un ilgstpēja. Mēs veiksim regulāru klientu apzināšanu, uzturot ciešas un labas attiecības, kas balstītas uz kopīgu ilgtermiņa mērķu sasniegšanu “zaļākas saimniekošanas” virzienā.

Dodot un daloties mēs jūtam, ka aktīvi padarām mūsu vidi labāku.

-----

* Ar augsmi saprotam attīstību, pilnveidi, ar jaunradi saistītu izaugsmi, tieksmi uz harmoniju.

** Ar ilgtspēju saprotam vides, sociālo un ekonomisko aspektu līdzsvaru.

Zane Rubika,
LLKC Vides nodaļas vadītāja, projektu vadītāja
tālr. 27839729
e-pasts: zane.rubika@llkc.lv

Foto Galerija: