Jūs atrodaties šeit

Ar 4. septembri uzsāks pārbaudes lauksaimniecības uzņēmumos

Augkopība
Grāmatvedība
Lopkopība

Valsts darba inspekcijas (turpmāk – Darba inspekcija) interneta vietnē ir publicēta informācija, ka 2017. gada 4. septembrī tiks uzsāktas tematiskās pārbaudes augkopības un lopkopības nozares uzņēmumos par darba aizsardzības normatīvo aktu prasību ievērošanu.  Plānots pārbaudīt vismaz 150 uzņēmumus visā Latvijā.

Darba inspekcija norāda uz satraucošajiem faktiem nozarē. Augkopības un lopkopības nozarē jau kopš 2012. gada vērojams pieaugošs reģistrēto nelaimes gadījumu darbā skaits – ja 2012. gadā nozarē kopā tika reģistrēti 38 nelaimes gadījumi darbā, tad 2016. gadā tika reģistrēts jau 51 nelaimes gadījums darbā. Tāpat satraucošs ir apstāklis, ka nozarē katru gadu notiek letāli nelaimes gadījumi, turklāt 2016. gadā kopumā notika pieci letāli nelaimes gadījumi, kas veidoja 13% no visiem valstī reģistrētajiem letālajiem nelaimes gadījumiem un ierindoja nozari 2. vietā pēc šī statistikas rādītāja. Tāpat augkopības un lopkopības nozarē katru gadu tiek konstatēts ievērojams skaits nereģistrēti nodarbinātu personu.

Augkopības un lopkopības nozarē nodarbinātie ir pakļauti dažādiem darba vides riska faktoriem, piemēram, piespiedu un neērtai darba pozai, smagumu pārvietošanai, visa ķermeņa vibrācijai, troksnim, nelabvēlīgiem laikapstākļiem, nepiemērotam mikroklimatam, traumatisma riskiem, ķīmiskajiem riska faktoriem, kas var izraisīt gan nelaimes gadījumus, gan ilgstošā laika periodā arī arodslimības. Darba inspekcija norāda, ka nelaimes gadījumus darbā bieži izraisa darba vides risku neidentificēšana un nenovērtēšana, darbinieku neapmācīšana drošiem darba paņēmieniem, drošības noteikumu un instrukciju neievērošana un neatbilstoša darba aprīkojuma lietošana. Tāpat uzņēmumos bieži tiek konstatēts, ka darbiniekiem netiek veiktas nepieciešamās obligātās veselības pārbaudes, netiek izsniegti atbilstoši individuālie aizsardzības līdzekļi un uzraudzīta to lietošana, kā arī netiek izvietotas drošības zīmes, kas brīdinātu par iespējamu bīstamību darba vietā.

Uzņēmumi jau šobrīd var izmantot pieejamos bezmaksas informatīvos materiālus par darba aizsardzības prasībām nozarē interneta vietnē http://stradavesels.lv/materiali/, izvēloties tieši uz lauksaimniecības nozari attiecināmos materiālus. Šajā sadaļā atrodama arī pašpārbaudes veidlapa par darba aizsardzības normatīvo aktu ievērošanu, kas ļauj uzņēmumiem labāk sagatavoties Darba inspekcijas pārbaudei. Tajā iekļauti Valsts darba inspekcijas pārbaudē obligāti izskatāmie jautājumi, tomēr inspektori var veikt arī citu, anketā nenorādītu normatīvo aktu prasību pārbaudi.

Tāpat Darba inspekcija aicina izmantot bezmaksas darba vides risku novērtēšanas rīku “OiRA” lauksaimniecības uzņēmumiem, kuru var atrast Valsts darba inspekcijas interneta vietnē http://www.vdi.gov.lv/lv/oira/.

Pēc Darba inspekcijas materiāliem publicēšanai sagatavoja

Kristīne Cimermane,

LLKC Grāmatvedības un finanšu nodaļas juriskonsulte