Jūs atrodaties šeit

Aukstā pavasara ietekme uz ražu

Augkopība
Dārzkopība

Pirmais pavasara mēnesis jau aizvadīts, un sācies maijs, kas parasti saistās ar krāšņu zaļumu un ziedēšanu. Taču šogad dabā viss notiek ļoti lēni. Kādas sekas vēlais pavasaris var atstāt uz gaidāmo ražu, skaidro Māris Narvils, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) vecākais dārzkopības eksperts.

Dažas siltās aprīļa sākuma dienas ar +15oC un vairāk grādiem, lika cerēt, ka gaidāms skaists pavasaris – kad varēja sēt pākšaugus, dārzā bija patīkami strādāt. Taču laiks pamazām kļuva arvien nejaukāks un nejaukāks, gaisa temperatūra noslīdēja līdz 10 grādiem, valdīja brāzmains vējš un un ik pa laikam atkal uzsniga sniegs.

Māris Narvils: “Apstākļos, kad tikai dažas dienas aprīlī gaisa temperatūra bija atbilstoša augu augšanai, augsnes temperatūra ilgstoši palika nemainīga, – nedaudz zem +10oC. Naktīs bija vērojamas arī salnas no -1oC līdz -4oC. Tādos apstākļos varēja notikt vien lēna veģetācija aukstumizturīgajām kultūrām un pumpuru briešana ogulājiem un augļu kokiem. Piemēram, simtajā gada dienā iesējot zirņus, pirmās dīgšanas pazīmes parādījās tikai ap 5. maiju. Tātad sadīgšanai bija nepieciešams teju mēnesis.”

Tādējādi vēsais pavasaris ietekmēs visa iesētā sadīgšanas ātrumu. Ja tās ir aukstumizturīgās – redīsi, salāti, dilles, pētersīļi, Austrumu zaļumu kultūras, – bažām pamata nav, ja sēkla ir kvalitatīva, noteikti sadīgs.

Grūti šajā pavasarī sokas ar siltumu mīlošām kultūrām. Stādiem jau ierasti sasēti tomāti, gurķi, paprika, ķirbji un kabači. Taču to attīstībā izpalika tik būtiskais siltums. Izstādīšana siltumnīcās bija iespējama tikai, izmantojot papildus segšanu un sildīšanu, kas gan nerada augiem nepieciešamo komforta līmeni, un to attīstība ir ļoti lēna. “Domāju, ka kopumā ieguvēji būs tie, kas tomātus, gurķus, papriku un baklažānus  izstādīs nākamās nedēļas sākumā, kad gaidāms jau stabils siltums,” uzsver M. Narvils.

To, ko sals un sniegs nodarījis ogu un augļu dārzos, redzēsim tikai ziedēšanas laikā. Jau tagad redzams, ka sals mazliet skāris eksotisko augļu ziedpumpurus, nelieli bojājumi redzami arī citām jutīgākām augļu koku kultūrām, kurām apakšējie zari atrodas salnu darbības zonā. Ziedēšana kavējas visiem augiem. Neraugoties uz vēso un vēlo pavasari, ražas prognozes vēl ir pāragras, jo aizkavēta auga attīstība nenozīmē, ka gaidāma slikta raža, norāda eksperts. Turklāt šogad, atšķirībā no citiem gadiem, pietiekams ir mitruma daudzums, kas vairo cerību uz labu ražu ne tikai dārzeņu laukos un dobēs, bet arī ogu un augļu dārzos.

Plašāka informācija: Māris Narvils, LLKC vecākais dārzkopības eksperts: tālrunis - 29609943.

 

Informāciju sagatavoja

Ilze Rūtenberga-Bērziņa

LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja