Jūs atrodaties šeit

“Latvijas Lopkopis” jūlija numurā

Lopkopība

Kādas prognozes piena pasaulei? To žurnāla jūlija numurā skaidro LLKC ekonomists Raivis Andersons un lauku attīstības projektu vadītājs Renārs Stūrmanis. LLKC ir kļuvis par Starptautiskā piena pētniecības tīkla IFCN dalībnieku, tādēļ gan jūlija numurā, gan arī turpmāk žurnāla lasītājiem piedāvāsim informāciju par piena ražošanas tendencēm pasaulē un reālo situāciju citu valstu piensaimniecībās.

Saimnieku pieredzes rubrikā stāsts par Rūjienas novada Jeru pagasta z/s “Ceriņi”, kur saimnieko Aldis Kļaviņš. Viņa saimniecība ir starp labākajām Latvijā, un tāda tā solās arī palikt – tūlīt gatava būs jauna piena ferma ar modernu ventilācijas sistēmu un “gudrajām” LED lampām, kas automātiski regulē fermā nepieciešamo apgaismojumu.

Lasītājiem būs interesanti izlasīt, kā klājas cūkkopības uzņēmumam “Kunturi”, kura saimnieks Jurģis Krastiņš kopā ar palīgiem attīsta arī bioloģisko cūku audzēšanu SIA “Ecoland Latvia”, sagatavojis projektu pārstrādes ceha pilnveidošanai, un, kļūstot par SIA “Naukšēni” izpilddirektoru, šajā uzņēmuma attīsta arī piena lopkopību un augkopību.

Ilgtspēja ir vārds, kas bieži tiek pieminēts, bet vai saprotam, ko tas nozīmē piena lopkopības saimniecībām?  Ilgtspējas nozīmi skaidro LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja un žurnāla nozaru redaktore Silvija Dreijere. Kāpēc savlaicīgi jāveic piena pārraudzības inventāra pārbaudes, stāsta LLKC Inženiertehniskās nodaļas vadītājs Jānis Kažotnieks. Savukārt LLKC lopkopības konsultante Laila Plīta raksta par jaunu salmonellas celmu, kas atklāts ASV un spēj īsā laikā nogalināt teļus. Par slimībām, kas kopīgas visiem liellopiem, raksta LLKC konsultants–eksperts veterinārmedicīnā Dainis Arbidāns.

Gaļas lopu audzētājiem būs interesanti izlasīt LLKC Lopkopības kompetenču centra vadītājas Anitas Siliņas rakstu par vaislinieku ietekmi uz vīrišķo pēcnācēju kvalitāti. Par šo tēmu LLKC Zālēdāju projekta ietvaros ierīkojis izmēģinājumu SIA “Lāses AM”.

Aitkopjiem noderēs Silvijas Dreijeres raksts par ganībām un jēru ātraudzību, savukārt Dainis Arbidāns atskatās uz jūnija beigās notikušajām “Aitu dienām” Jeru pagasta “Klimpās”. Putnkopjiem un arī citu dzīvnieku audzētājiem lietderīgs būs Latvijas Olu ražotāju asociācijas pārstāves Annas Ērlihas raksts par ārstniecības augiem, kuri var palīdzēt cīņā ar parazītiem.

Žurnāliste Dace Millere raksta par pieredzējušo zirgkopi, sertificētu vērtētāju Dzintru Puķudravu-Puriņu. Turpat arī raksts par Latvijā mūsdienīgāko jāšanas sporta laukumu “Lielceros”.

Kā ierasts, žurnālā nozares ziņas no Latvijas un ārzemēm, labas veselības uzturēšanas padomi, saimnieku aptauja, recepte un anekdotes.

Atgādinām, ka žurnālu “Latvijas Lopkopis” iespējams abonēt VAS “Latvijas Pasts” pasta nodaļās visā Latvijā, abonēšanas indekss – 2044, pasūtīšanu iespējams veikt arī elektroniski “Latvijas Pasts” mājaslapas elektroniskās abonēšanas sadaļā: https://abone.pasts.lv/lv/latvijas_preses_izdevumi/zurnali/2044/2018_gads/

Žurnālu var iegādāties arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Ozolniekos.

Iveta Tomsone,

LLKC Apgāda vadītāja