Jūs atrodaties šeit

Piena cenas samazināšanai nav iemesla

Lopkopība
Piena lopkopība

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) ekonomikas eksperti prognozē, ka šogad svaigpiena ražošanas apjomi Latvijā samazināsies par 2% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Savukārt piena iepirkuma vidējās cenas  samazināšanai nav iemesla, tai būtu jāturas vidēji 30 centu līmenī par kilogramu, ņemot vērā augošo globālā tirgus pieprasījumu.

Piena tirgus prognozes LLKC eksperti sagatavojuši pēc Starptautiskā piena pētniecības tīkla IFCN pieprasījuma, kura dalīborganizācija LLKC ir kopš pagājušā gada maija. Gan IFCN, gan citu globālo tirgus pētījumu avoti liecina, ka šī gada pirmajā pusē pieprasījums pēc piena produktiem (siera, vājpiena pulvera, sviesta u. c.) pieaug straujāk nekā ražošanas apjomi, kas ir iemesls piena iepirkuma vidējās cenas kāpumam pasaulē. Tiek prognozēts, ka šī gada otrajā pusē piena iepirkuma cenas pasaulē stabilizēsies 30–32 centi/kg (35–38 USD/100 kg) līmenī.

Mārtiņš Cimermanis, LLKC valdes priekšsēdētājs: “Pēc LLKC ekspertu rīcībā esošās informācijas, šobrīd nav pamata piena iepirkuma cenu samazināšanai Latvijā. Vienlaikus esam saņēmuši signālus no zemniekiem, ka pārstrādes uzņēmumi no maija samazina vai gatavojas pazemināt piena iepirkuma cenas viena līdz divu centu apmērā par piena kilogramu.  Pašlaik dati liecina, ka  situācija pasaules tirgos ir labvēlīga piensaimniecībām kā izejvielu piegādātājiem, tādēļ neredzam racionālu pamatojumu, kādēļ piena pārstrādātājiem jāsamazina piena iepirkuma cena. Vienīgais izskaidrojums šādai rīcībai ir “Baltijas fenomens” – sekot kopš seniem laikiem glabātajai tradīcijai samazināt cenas ganību sezonā, kad palielinās saražotā piena apjomi, tādējādi nodrošinot peļņas rādītāju uzlabošanu pārstrādei. Ņemot vērā izteikti smago situāciju lopbarības sagatavošanā 2018. gadā, daudzas saimniecības var nonākt neapskaužamā situācijā, ja piena cenas atkal ievērojami noslīdēs zem pašizmaksas!”

Atgādinām, ka izteikti nelabvēlīgo laiksapstākļu dēļ pērn pirmo reizi desmit gadu laikā piena ražošanas apjomi nevis, kā ierasts, pieauga, bet samazinājās par 4%. Savukārt ganāmpulku skaits samazinājies par 10%. Baltijas reģiona piena ražotājiem gadiem ilgi ir vidēji par 3–5 centiem zemāka piena iepirkuma cena nekā vidēji ES, turklāt ir izteikta cenas diferenciācija pēc saimniecību lieluma, cenu atšķirības par piena kg var pārsniegt pat 10 centus. Nevienlīdzīgā attieksme pret piena ražotājiem ir viena no galvenajiem iemesliem piena ganāmpulku skaita samazinājumam, jo īpaši mazajās saimniecībās ar govju skaitu līdz 30, kas nodrošina 40% no Latvijā saražotā piena apjoma.

 

Plašākai informācijai: Mārtiņš Cimermanis, tālr.: 29285626.

 

Informāciju sagatavoja Iveta Tomsone, LLKC Apgāda vadītāja, e-pasts: iveta.tomsone@llkc.lv; tālr.: 26004506.