Jūs atrodaties šeit

Teļi ziemā kāro vairāk piena

Lopkopība
Piena lopkopība

Ziemas aukstajā laikā visiem piena perioda teļiem ir jāizbaro lielāks piena daudzums, lai dzīvniekus nodrošinātu ar nepieciešamajām barības vielām aukstuma stresa apstākļos.

Teļiem, kas ir jaunāki par 21 dienu, pie 0 °C temperatūras ir nepieciešami papildus 1,8 l piena dienā salīdzinājumā ar +20 °C.  Varētu rasties jautājums, vai tiešām nepieciešams palielināt piena daudzumu, jo, iespējams, ka aukstā laikā teļi apēstu vairāk spēkbarības? Piena teļiem (līdz 2 mēn. v.) tomēr jāpalielina piena daudzums, jo tas ir visefektīvākais barības vielu nodrošināšanas veids piena perioda teļiem. Saimniecībās, kur izmanto piena aizvietotāju, ieteicams paaugstināt piena pulvera koncentrāciju. Nedaudz paaugstināt to var, bet to nedrīkst palielināt par 1/3, kas būtu nepieciešams aukstā laikā, tāpēc arī, izdzirdinot piena aizvietotāju, ir jāpalielina daudzums. Pētījumos ir pierādīts, ka, palielinot piena pulvera koncentrāciju, pieaug tauku daudzums, kas samazina laktozes izmantošanās efektivitāti, un rezultātā neiegūstam vajadzīgo kopējās enerģijas daudzumu. Stipri paaugstinot enerģijas daudzumu piena aizvietotājā, palielinam arī caurejas iespējamību teļiem.

Ja vien tas ir iespējams, tad aukstajā ziemas laikā ieteikums ir teļus barot ar pienu vai piena aizvietotāju 3 reizes dienā.

Piens ir jāizbaro silts (+38,5 līdz  +40,5 °C), pretējā gadījumā teliņam ir papildus vēl jāizmanto sava enerģija, lai sasildītu pienu līdz ķermeņa temperatūrai.

1.tabula. Barības papildvajadzības teļiem aukstā laikā

Temperatūra

Piens, 50 kg teļam,

< par 3 ned.

Piens, 50 kg teļam,

 > par 3 ned.

Piens, 75 kg teļam

Spēkbarība atšķirtiem teļiem

+20 ºC

0

0

0

0

+10 ºC

+0,9 l

0

0

0

    0 ºC

+1,8 l

+0,9 l

+1,4 l

+0,4 kg

-10 ºC

+2,7 l

+1,8 l

+2,7 l

+0,8 kg

-20 ºC

+3,5 l

+2,7 l

+4,1 l

+1,2 kg

Ja teļi pēc barošanas drebinās, tad tiem ir auksti un tie nav pareizi vai pietiekami  pabaroti. Vienkāršs likums tad ir palielināt piena vai piena aizvietotāja daudzumu par 2% uz katru temperatūras grādu zem 5 °C.

Aukstajā laikā ir jāseko līdzi teļu uzvedībai, jo drebināšanās vai „sabozies” (uz augšu pacēlies) apmatojums ir zīmes, kas liecina par aukstuma stresu.  Lai piens, ko izbaro teļiem, maksimāli tiktu izmantots augšanai, pārējais teļu aprūpē ir jāpakārto siltuma nodrošināšanai vai saglabāšanai teļiem.

  • Ļoti daudz salmu aizgaldos. Tie nodrošina vislabāko izolāciju teļiem. Salmiem ir jābūt vismaz 8 cm biezā slānī, un tiem ir jābūt SAUSIEM! Lai pārliecinātos, vai salmi ir sausi, uz 20 sekundēm ar ceļgaliem notupjieties uz pakaišiem. Ja ceļgali nekļūst mitri, tad pakaiši ir sausi. Pietiekams salmu daudzums ir tad, ja teļam guļot kājas ir salmos, un tās nav redzamas.
  • Teļus pēc piedzimšanas un nosusināšanas, liekot āra nojumītēs, tajās pirms tam ir jāizkaisa vismaz 25 kg labu salmu.
  • Tikai tad, kad būs nodrošināts ūdens, teļi ēdīs starterbarību, kas ir papildu enerģijas veids, lai sasildītos. Ūdenim ir jābūt brīvi pieejamam vai arī starp ēdināšanām ir jādzirdina teļi ar siltu ūdeni. Veseli teļi aukstajā laikā arī apēd vairāk starterbarības. Lai labāk ēstu starterbarību, barības trauka dibenam vajadzētu atrasties 25 cm augstumā.
  • Teļiem termoregulācija darbojas pietiekami labi, ja vien tie ir sausumā un nav caurvēja. Teļu mītnē vai nojumītē, būdiņā temperatūrai ir jābūt vismaz par pāris grādiem siltākai, lai vecinātu dabīgo ventilāciju.
  • Teļu apmetnīši aukstajā laikā lieliski noder teļiem līdz 3 nedēļu vecumam. Mainīgos laika apstākļos, lietojot apmetnīšus, uzmanīgi ir jāseko līdzi, lai dienā, kad ir siltāk,  teļi nesasvīstu  un naktī pēc tam nesaaukstētos.

To nav īpaši sarežģīti pamanīt, lai novērstu aukstuma stresu teļiem, bet tas ir jāizdara. Aukstajā laikā, ja augšanas temps nav pietiekams vai palielinās saslimšanu skaits, ir kritiski jāizvērtē visas iespējas, kā palīdzēt teļiem saglabāt siltumu. Kāds varbūt nodomās: kas tur liels, kādu brīdi augs lēnāk, gan pēc tam atkal augs, kad paliks siltāks. Bet reāli ir gadījumi, kad tiek zaudēts dzīvsvars, un zem izspūrušā apmatojuma pat nepamanām, ka teļš nobeidzas no bada, jo visu enerģiju ir patērējis, lai sasildītos.

Tikko dzimuši teliņi ir daudz jutīgāki pret aukstuma stresu nekā paaugušies dzīvnieki, jo jāņem vērā, ka:

•   Jaundzimušajam teliņam ir tikai 3-4% organisma tauku (salīdzinājumā jaundzimušam cilvēkbērnam ir 16% tauku), un tas nozīmē, ka teļš ir ļoti atkarīgs no enerģijas, kas uzņemta ar barību, lai sevi sasildītu.

•   Tikko dzimušam teļam ir tikai 1,5-2% brūno taukaudu (BAT), lai ražotu organismā siltumu aukstuma stresa apstākļos. Šie taukaudi nodrošina enerģijas rezerves četrām dienām, protams, atkarībā no apkārtējās temperatūras.  Bez jaunpiena izdzirdināšanas šīs rezerves tiek izmantotas 18 stundās (Faulkner, 1983).

•   Pēc piedzimšanas teļš ir jāizžāvē. Slapjā spalva nekalpo kā izolācija, bet, ūdenim iztvaikojot, tiek  pat paņemts siltums. Šis iztvaikošanas un atdzišanas efekts ir svarīgs liellopiem  karstuma stresa gadījumā, bet ir ekstremāls enerģijas „zaglis” mazajiem teļiem ziemā. Sildlampas šajā gadījumā var labi palīdzēt pirmajās 12 stundās pēc piedzimšanas. Labi var izmantot arī frotē dvieļus (~ trīs vienam teļam), lai teļu pēc piedzimšanas rūpīgi noslaucītu, nosusinātu. Labi jānosusina ausis, lai tās mīnus grādos neapsaltu.

•   Aukstā laikā, aukstuma stresa apstākļos, samazinās arī teļa organisma spēja absorbēt (uzņemt) jaunpiena imunoglobulīnus (Olson et al., 1981). Tāpēc aukstā laikā dzimušajiem teļiem ir daudz grūtāk garantēt, ka ar jaunpiena antivielām iedotā imunitāte (pasīvā imunitāte) būs pietiekami spēcīga. Jaunpiena izēdināšanas precizitāte (laiks, daudzums, temperatūra) ir īpaši būtiska tieši aukstajā laikā.

Materiālu sagatavoja Silvija Dreijere,

LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja

Pievienot komentāru