Jūs atrodaties šeit

Žurnāla “Latvijas Lopkopis” novembra numurā

Lopkopība

Novembra numura lielā tēma – aitkopība Latvijā. Vismaz 53 000 jēru gadā tirgum spēj piedāvāt Latvijas aitkopji, un tas ir vismaz trīs reizes vairāk nekā pirms 10 gadiem. Augošais saimniecību un ganāmpulku skaits, pieaugoša izpratne par kvalitatīvu jēru izaudzēšanu tirgus vajadzībām un vēlme saņemt adekvātu samaksu par dzīvniekiem saimniekiem liek sākt diskusiju par kooperāciju. Žurnālā sniedzam ieskatu oktobra beigās Latvijas Aitu audzētāju rīkotajā konferencē “Aitu realizācijas iespējas un kooperācija” pārrunātajā.

Ekonomikas rubrikā LLKC ekonomikas konsultants Raivis Andersons, izmantojot Starptautiskā piena pētniecības tīkla IFCN Dairy datus, turpina analizēt pasaules lielāko piena ražotājvalstu saimniecību ekonomiku. Šoreiz – kādas ir tipiskās piena fermas ASV un kāda ir šo saimniecību ekonomika.

Piensaimniekiem iesakām LLKC Lopkopības nodaļas vadītājas un žurnāla nozaru redaktores Silvijas Dreijeres rakstu par barības devām govīm un to ietekmi uz slāpekļa emisijām. Noderīgs un pārdomas raisošs ir arī autores raksts par slaucamo govju ēdināšanu bioloģiskajās saimniecībās.

Veterinārijas rubrikā LLKC lopkopības konsultantes Lailas Plītas raksts par jaunlopu saslimšanu ar elpošanas ceļu infekcijas slimībām, to izplatību, etioloģiju un ietekmējošiem faktoriem.

Saimnieku pieredzes rubrikā stāsts par z/s “Ūdri” Viļakas novada Šķilbēnu pagastā, kur saimnieko Raitis Boriss. Viņš kopā ar brāli Ingaru apsaimnieko 125 Šarolē šķirnes zīdītājgovju lielu ganāmpulku un 360 ha zemes. Saimniecības liellopiem nodrošinātas maksimālas ērtības, bet saimnieki savus darbus mehanizējuši tiktāl, lai spētu ar darbiem tikt gala divatā.

Šoreiz pievēršamies arī netradicionālo lopu audzēšanas pieredzei – par to, cik izdevīgi un kā audzēt trušus gaļai, žurnālā stāsta Andrejs Mieriņš. Viņa dibinātajā IK “Mieriņš un dēli” Viļakas novada Susāju pagastā ir 400 trušu, kā arī mazjaudas trušu un putnu kautuve.

Cūkkopības rubrikā šoreiz piedāvājam divus ārvalstu pieredzes aprakstus – Silvija Dreijere iepazīstina ar bioloģisko cūku audzēšanu Somijā, bet Latvijas Cūku audzētāju asociācijas izpilddirektore Dzintra Lejniece interesanti apraksta sojas audzēšanas un izmantošanas pieredzi cūkkopībā Vācijā.

Putnkopības rubrikā šoreiz Latvijas Olu un putnu gaļas ražotāju asociācijas pārstāve Anna Ērliha piedāvā rakstu par paipalu audzēšanu – kādas ir šo putnu turēšanas īpatnības salīdzinājumā ar vistu audzēšanu.

Zirgkopības rubrikā žurnāliste Dace Millere piedāvā interesantu sarunu ar, iespējams, Latvijā vispazīstamāko veterinārārstu Juri Tolpežņikovu. Saruna, protams, par un ap zirgiem un to ārstēšanu.

Kā ierasts, žurnālā nozares ziņas no Latvijas un ārzemēm, labas veselības uzturēšanas padomi, saimnieku aptauja, recepte un anekdotes.

Atgādinām, ka žurnālu “Latvijas Lopkopis” iespējams abonēt VAS “Latvijas Pasts” pasta nodaļās visā Latvijā, abonēšanas indekss – 2044, pasūtīšanu iespējams veikt arī elektroniski “Latvijas Pasts” mājaslapas elektroniskās abonēšanas sadaļā: https://abone.pasts.lv/lv/latvijas_preses_izdevumi/zurnali/2044/2019_gads/

Žurnālu var iegādāties arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Ozolniekos.

Iveta Tomsone,

LLKC Apgāda vadītāja

Foto Galerija: