You are here
Add new comment
Piektdien, 7. decembrī Latvijas Radio pirmajā programmā raidījumamZināmais nezināmajā bija izraudzīta tēma: Vai Latvija var sevi nodrošināt ar lopbarību, kas nebūtu ģenētiski modificēta?
Vispirms skanēja dabas ziņas, bet tad bija iespēja ieklausieties speciālistu viedokļos par to, vai Latvija var sevi nodrošināt ar lopbarību, kas nebūtu ģenētiski modificēta. Savas domas izteica cūkkopis Jurģis Kalniņš no Rūjienas, lopbarības sagatavošanas speciāliste Anita Kreicberga no Dobeles dzirnavnieka, botāniķe Lelde Enģele un biedrības Zemes draugi pārstāvis Jānis Ulme. Savukārt studijā žurnāliste Anitra Tooma izvaicāja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Lopkopības nodaļas vadītāju Jāni Kažotnieku un lopkopi, vetārinārstu Juri Cīruli no zemnieku saimniecības Mežacīruļi.
Jau informējām, ka 16. novembrī Zemkopības ministrijā notika biedrības Zemes draugi ierosinātā pētījuma Ģenētiski modificētus organismus (ĢMO) nesaturošas dzīvnieku barības ražošanas iespējas un izmaksas prezentācija. Tā kā pētījuma praktisko darbu veica Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs, tad ar gūtajiem rezultātiem iepazīstināja LLKC Lopkopības nodaļas vadītājs Jānis Kažotnieks. Pētījuma rezultātus speciālists pieminēja arī radioraidījumā. Šī problēma Latvijā nav plaši diskutēta, un pastāv iespēja manipulēt ar neargumentētiem viedokļiem. Tāpēc ļoti svarīga bija iespēja šajā jautājumā uzrunāt plašāku auditoriju. Pētījuma uzdevums bija panākt, lai gan patērētājs, gan ražotājs saņemtu objektīvāku informāciju. Līdz ar to iegūtu katrs atsevišķi un valsts kopumā, jo palielinātos sapratne par to, ka audzēt lopbarībai nepieciešamos augus Latvijā ir ja ne daudz lētāk, tad vismaz ekonomiski tikpat izdevīgi kā pirkt nepieciešamās barības sastāvdaļas ārzemēs. Turklāt tas dotu pienesumu valsts ekonomikai, naudas apgrozījumu veicot pašu mājās, palielinot īpaši pākšaugu ražošanas apjomu, radot noieta tirgu produkcijai un palielinot darba vietu skaitu.
Raidījuma ierakstu var noklausīties šeit:http://www.latvijasradio.lv/program/1/2012/12/20121207