You are here
Add new comment
Kad uzzinām, ka lauksaimniecības pamatu tālmācības programmas apguvei pieteicies Rodrigo Laviņš, vaicājam – vai tiešām viņš?
Nav jau Latvijā tik bieži sastopams vārdu savienojums... Pirmoreiz, tiekoties klātienē, pārliecināmies, ka tiešām lauksaimniecību sācis apgūt viens no Latvijas labākajiem un tautā mīlētākajiem hokejistiem – Rodrigo Laviņš, kurš mūsu valsts hokeja prasmi kā aizsargs apliecinājis 13 pasaules pieaugušo čempionātos, kā arī 2006. un 2010. gada olimpiskajās spēlēs. Ozolniekos tiekoties, – vienkāršs, sarunai atsaucīgs, un tikai pēc mūsu lūguma piemin hokeju.
Rodrigo: - Profesionālajam hokejam valsts izlases līmenī un ‘’Rīgas Dinamo’’ komandā esmu pielicis punktu, jo man ir jau 40 gadu, un grūti tikt līdzi tiem, kam 25. Tagad spēlēju hokeja kluba ‘’Kurbads’’ komandā, piedaloties Latvijas virslīgas sacensībās. Treniņi ritms daļēji saglabāts, bet tie nenotiek katru dienu, tāpēc ir radies vairāk brīvā laika, ko varu veltīt sev un savām interesēm.
– Kāda iemesla vadīts nolēmāt apgūt lauksaimniecības pamatus?
– Lauksaimniecība mani interesējusi vienmēr, taču, kamēr aktīvi spēlēju hokeju, nevarēju tai atvēlēt laiku. Patiesībā, man pat bija doma stāties Latvijas Lauksaimniecības universitātē, bet izbraukāt no Rīgas uz Jelgavu un vienlaikus spēlēt hokeju, nebija iespējams. Kad uzzināju, ka pastāv tālmācības iespēja, nolēmu pieteikties. Mani šajā apmācību procesā vairāk interesēja praktiskas lietas, nevis nianses, kas saistītas ar grāmatvedību, likumdošanu, plānošanu, ekseļa tabulu aizpildīšanu. Tomēr saprotu, ka vispārējā līmenī jāzina arī tas, lai gan konkrētais pakalpojums noteikti jāsaņem no speciālistiem, kuri konkrētajā jomā ir profesionāļi.
– No kā uzzinājāt par tālmācības iespējām?
– No LLKC Jēkabpils nodaļas Salas pagasta lauku attīstības konsultantes Ligitas Kadžules, kura mani regulāri informē par jaunākajām idejām.
– Tātad esat nolēmis šīs zināšanas arī praktiski pielietot?
– Jā, no sievas vecvecākiem mantotajā īpašumā Salas pagastā. Te ir lielas zemes, agrāk tika turēti lopi, un es domāju, ka varētu šo nozari attīstīt, lai lauki nestāv tukši. Tas nebūtu peļņas avots, bet iespēja biežāk pabūt laukos, sakārtot vidi un justies Latvijas zemei piederīgam. Līdz šim neesmu pats saimniekojis, un diez vai pats katru dienu būšu klāt, bet iecere ar strādnieku piesaisti varētu būt gaļas liellopu vai aitu audzēšana. Jau tagad saimniecībā aug viss ģimenei nepieciešamais, par ko rūpējas sievas vecāki. Ir saknes, dārzeņi, trīs bišu stropi. Izglītība noderēs, arī startējot dažādos projektos.
– Kā veicās ar zināšanu apguvi?
– Jāatzīst, ka dažreiz mēģināju uz testa jautājumiem atbildēt, īpaši nemācoties, bet ar intuīcijas priekšā pateikto. Izdevās! Kur neatradu pareizo atbildi, paskatījos, palasīju. Pasūtīju arī nepieciešamo literatūru. Noteikti šis zināšanas man būs noderīgas. Esmu pārliecināts, ka lauki ir reāla Latvijas bagātība un nākotne. Tas nekas, ja dažbrīd ir grūti, bet nekas nevar būt labāks par to, kā pārvarēt fiziskas grūtības laukos, dabā. Tad jūtos morāli gandarīts. Ja gadījumā tas vēl nestu peļņu, nevarētu būt labākas nodarbes par saimniekošanu laukos.
Rodrigo ir viens no studentiem, kurš 16. oktobrī saņēma diplomu par programmas „Lauksaimniecības pamati” apguvi.
Lauksaimniecības pamatus var apgūt tālmācībā
Alise Raupe, LLKC Tālākizglītības nodaļas projektu vadītāja: – Jau desmit gadu piedāvājam apgūt profesionālās pilnveides izglītības programmu „Lauksaimniecības pamati”. Tas iespējams, nepārtraucot ikdienas darbu veikšanu saimniecībā, netērējot laiku un līdzekļus, kas būtu jāatvēl mācību apmeklēšanai klātienē. Nepieciešams tikai dators un interneta pieslēgums, kā arī vēlme mācīties. Pieteikties tālmācības kursam var jebkurā izdevīgā laikā. Lauksaimniecības pamati ietver pamatzināšanas lauksaimniecības politikā, augkopībā, lopkopībā, ražošanas plāna izstrādē, darba aizsardzībā, grāmatvedības un uzņēmējdarbības pamatos, kā arī mežsaimniecībā un videi draudzīgā saimniekošanā. Apmācāmā līdzfinansējums ir tikai 70 eiro. Nokārtojot programmas noslēguma eksāmenu, klausītāji saņem Latvijas Izglītības un zinātnes ministrijas apliecību lauksaimniecības pamatos, kas ļauj saimniekot gudrāk un dod lielākas iespējas pretendēt uz dažādiem atbalsta pasākumiem. Latvijā profesionālā lauksaimniecības izglītība ir problēmjautājums, un LLKC mēģina risināt situāciju, piedāvājot apgūt zināšanas tālmācībā. Programma ir aktīva, ik pēc trim mēnešiem studenti kārto noslēguma eksāmenu.
Dace Millere,
LLKC sabiedrisko attiecību speciāliste
FOTO
Rodrigo Laviņam diplomu pasniedz Alise Raupe
Foto: Liega Ozola