You are here
Add new comment
Aizvadītais gads lauksaimniecībā un lauku attīstībā bijis vētrains – gan saimnieciskā, gan politiskā ziņā. Saimniekiem bija jārēķinās ar kailsala nodarītajiem postījumiem ziemāju sējumiem, kas līdzi nesa papildu izdevumu slogu, ko nesedza ienākumi par labo vasarāju ražu.
Piensaimniekiem izmaiņas ikdienas saimniekošanā ienesa Krievijas embargo, kas īsā laikā piena iepirkuma cenas samazināja par ceturto daļu, liekot pārskatīt izdevumu un ienākumu pozīcijas biznesa plānos. Klāt vēl nāk apjausma par to, ka piena kvotas visticamāk tiks pārpildītas un tad nāksies rēķināties gan ar soda naudu nomaksu, gan pieaugošo konkurenci kopējā ES piena tirgū. Pārējā lauku uzņēmējdarbībā turpinājušies līdzšinējie procesi – mazo un vidējo uzņēmumu cīņa par izdzīvošanu vidē, kur iedzīvotāju skaits, un tas nozīmē – pieprasījums, turpina sarukt.
Nākamais gads nāk ar jaunām pārmaiņām ikdienas solī. Nezīlēsim kafijas biezumos klimatisko apstākļu ietekmi, kas, kā katru gadu, arī nākamgad ieviesīs savas korekcijas. Skaidrāk zināmas izmaiņas sola jaunais Lauku attīstības plāns turpmākajiem septiņiem gadiem. Ikvienam saimniekam jau šodien jārēķina, kā saimniekos, lai varētu saņemt 100% visus ES atbalsta maksājumus. Tajā skaitā tos, kas saistīti ar tā saukto zaļināšanu. Jau šobrīd esam izdarījuši visu, lai saimnieki laikus varētu sagatavoties jaunajiem nosacījumiem – visā Latvijā strādā 59 sertificēti konsultanti, kuri palīdz rēķināt un plānot saimniekošanu atbilstoši jaunajām ES vides prasībām. Šeit vietā atgādinājums – no nākamā gada saimniecībām, kurās aramzemes platība ir vismaz 10 ha, pieteikšanās uz platību maksājumiem elektroniski būs obligāta. Un arī šajā lietā esam gatavi nākt talkā, palīdzot aizpildīt pieteikumu formas.
Arī nākamgad LLKC turpinās būt līdzās gan pieredzējušiem saimniekiem, kuri vēlas saimniekot efektīvāk, gan tiem, kuri spers pirmos soļus uzņēmējdarbībā. Mūsu padomi līdz šim lieti noderējuši vairāk nekā 2000 saimniecībām, kuras ir mūsu pastāvīgo klientu lokā, un mums ir pamats priecāties par viņu izaugsmi. Mūsu apkopotie dati liecina, ka vairāk nekā puse no šiem saimniekiem pēdējo desmit gadu laikā spējuši kāpināt apgrozījumu un no mazo saimniecību kategorijas izaugt līdz vidējo un lielo saimniecību līmenim. Mēs turpināsim atbalstīt un skolot jaunos lauku uzņēmējus, mācot rakstīt biznesa plānus, domāt, rēķināt un uzņemties iniciatīvu. Mēs turpināsim sniegt zināšanas profesionālajā jomā, lai saimniekošana veiktos raitāk, kā arī aizstāvēsim mūsu lauku cilvēku intereses valsts un ES mērogā. Jo mums ir kopīgs mērķis – pārtikusi ģimenes saimniecība apdzīvotos laukos.
Jaunajā gadā novēlu nepadoties grūtībām un sasniegt savus mērķus!