You are here

Add new comment

Lauku attīstība

Starptautiskā paraugprojekta „Ilgstspējīga lauku attīstība ar uzņēmējdarbības, inovāciju un līdzdalības palīdzību” izvērtēšanas seminārs notika 19. un 20. maijā Smārdes pagasta viesu namā „Valguma Pasaule”, sniedzot daudz vērtīgu atziņu, kā jauniešus ieinteresēt par dzīvi un darbu laukos.

LLKC un Latvijas Jauno zemnieku klubs projektā piedalās kopš tā pirmsākumiem 2012. gadā. Projekta mērķis ir piedalīties dažādos semināros visās dalībvalstīs – Zviedrijā, Somijā, Igaunijā, Latvijā, Lietuvā, Krievijā, Polijā – un noskaidrot sistēmas un metodes, kā šajās valstīs tiek atbalstīti jaunieši laukos un kā tiek uzlabota lauku vide. Šobrīd norit projekta pēdējais posms, kura laikā semināros tiek prezentētas apkopotās metodes no visām valstīm, kas izdotas arī drukātā veidā.

Latvija bija pirmā valsts, kas organizēja izvērtēšanas semināru. Tā programmā bija paredzētas lekcijas par trim tēmām – veiksmīgas inovācijas, uzņēmējdarbības un līdzdalības metodes, kuras attiecīgi prezentēja pārstāvji no Somijas, Latvijas un Polijas. Otrajā pasākuma dienā tika prezentēts nākotnes projekta turpinājums un notika organizētas diskusijas pēc principa „Saruna pie kafijas” („World Cafe method”).

Seminārā piedalījās projekta autors no Zviedrijas – Hanss Olofs Stalgrens, Zviedrijas, Polijas, Igaunijas, Lietuvas lauku jaunieši, kā arī Latvijas pārstāvji no Jauno zemnieku kluba, Zemnieku saeimas, LLKC un Jaunatnes padomes.

Pēc semināra lekcijām un apaļo galdu diskusijām tika iegūtas atbildes uz jautājumiem par to, kā veicināt inovāciju attīstību Latvijā, kā iesaistīt jauniešus uzņēmējdarbībā laukos, kā veicināt lauku iedzīvotāju līdzdalību, kā arī – kāda loma būtu jāuzņemas valdībai.

Galvenie secinājumi

* Jāveido ciešāka sadarbība ar pilsētām, lai notiktu pieredzes apmaiņa un rastos savstarpēja izpratne.

* Jāpopularizē dzīve laukos, izmantojot dažādus komunikācijas kanālus.

* Jāpievēršas izglītības sistēmas un infrastruktūras sakārtošanai.

* Lauku reģionos jāveido atbalsta centri jaunajiem uzņēmējiem.

* Valsts nozīmes objekti (stadioni, koncertzāles) jābūvē lauku reģionos, vēlams, arī maksimāli tālu no Rīgas.

* Jāmaina mērķgrupa, ar kuru strādāt, piesaistot dzīvei laukos – mīlestība pret laukiem jāieaudzina skolas vecuma bērniem, studentiem jāļauj izbaudīt pilsētas dzīve, un jāorientējas uz pastiprinātu komunikāciju ar iedzīvotājiem vecumā virs 24 gadiem.

* Lielāka loma jāpievērš inovācijām lauku reģionos – jāakcentē, jāmeklē unikālais.

* Lielāks atbalsts jāsniedz jauniešu organizācijām, tām jādod iespēja piedalīties lēmumu pieņemšanas procesos un pilsētas, novada, lauku pasākumu organizēšanā.

* Galvenā problēma ir darba vietu trūkums. Iespējamie risinājumi – uzņēmējdarbības atbalsts (nodokļu politika, biznesa „ligzdu” veidošana, pašvaldību telpu izmantošanas bezmaksas piedāvājums utt.), popularizēt darbu no mājām (IT joma u. c), atbalsta sniegšana lauku tūrisma attīstīšanai.

* Viena no atziņām bija: „Uzņēmējdarbība veicina inovācijas, inovācijas veicina uzņēmējdarbību”.

* Ilgtspējīga lauku attīstība ir iespējama tad, ja tiks aktivizēti iedzīvotāji, palielināts viņu devums vietējai sabiedrībai, tiks radīta pievilcīga vide, kurā pieejami visi primārie pakalpojumu sniedzēji un iestādes (drošība, izglītība, veselība), un ieviestas dažādas inovācijas. Galvenais attīstības priekšnoteikums ir uzņēmējdarbības veicināšana.

Turpinājumā tiks apkopotas visas semināra laikā izteiktās idejas un secinājumi un izplatīti projektā iesaistītajām organizācijām. Mērķis ir popularizēt iegūtās idejas, lai tās var aizgūt izmantošanai/ieviešanai savā valstī. Dažas no idejām tiks izmantotas arī LLKC darbā jauniešu pasākumu pilnveidošanā. Ierosinājumi un idejas aktivitātēm, īpaši inovatīvas domāšanas attīstībai, tiks iekļauti arī „Nākotnes projektā” („Future Project”), kas tiks realizēts šī gada nogalē.

Par paraugprojekta (flagship) metodēm izdota brošūra, kurā iekļauts arī LLKC jauniešu pasākumu un metožu apraksts.

Baiba Bērziņa,

LLKC Lauku attīstības nodaļas projektu vadītāja

Foto Galerija: 
AttachmentSize
lauku_att_gramata.pdf59.27 KB