You are here

Add new comment

Lopkopība
Piena lopkopība

Pasaulē ir izveidoti speciāli piena aizvietotāji teļiem, kurus izēdina, iestājoties aukstam laikam.  Ja tādus neizmanto, tad ir jāseko līdzi piena koncentrācijai un barības daudzumam, jo aukstā laikā tas ir jāpalielina.

Tuvojoties ziemai, ar barības maiņu jāpalīdz teļiem pielāgoties, lai tie nezaudētu savu augšanas potenciālu. Enerģijas daudzums nepieciešams augšanas un imūnās sistēmas nodrošināšanai atkarībā no ārējās vides temperatūras. Pielāgojoties laikapstākļiem un piemērojot tiem atbilstošu ēdināšanu, saimnieki var gaidīt no teļiem labākus rezultātus.

Teļiem, kas jaunāki par 21 dienu, var sākties aukstuma stress, jau temperatūrai noslīdot zem +15,5 0C, savukārt vecāki teļi (pēc 3 nedēļu vecuma) aukstuma stresu sāk izjust  pie zemākām temperatūrām +4,4 0C . Ēdināšana var mainīties atkarībā no ģeogrāfiskās atrašanās vietas un teļu vecuma.

Plānojot veikt izmaiņas, ir jāņem vērā:

1) Kad sākts izēdināt sezonāls piena aizvietotājs jaundzimušajiem un lielākiem teļiem,

2) Pakāpeniski pievieno ziemas perioda piena aizstājēju tam, ko lieto ikdienā, lai kopējais daudzums būtu 100%.

Pie sezonas piena aizvietotāja teļus pieradina pakāpeniski 4–5 dienu laikā, katru dienu devu palielinot par 20–25% .

Tauku un olbaltumvielu saturam jābūt optimizētam, lai apmierinātu teļu vajadzības aukstā laikā. Sezonas piena aizvietotājiem var būt dažādi blīvumi. Ja saimniecībā izmanto automatizētas barotavas, jāpārliecinās, lai dozatori tiktu kalibrēti, pārejot uz jauno aizvietotāju.

Pasākumi, kas jānodrošina iestājoties ziemas periodam:

Jaunpiens. Teļš piedzimst ar 4% organisma tauku, kas ir mazs rādītājs enerģijas rezervēm, tāpēc svarīgs ir kvalitatīvs jaunpiens, lai teļš saņemtu pietiekami daudz enerģijas.

Guļvieta. Lai samazinātu siltuma zudumus, guļvietās nodrošina tīrus un sausus salmus, kas teļam ļauj veidot tādu kā “ligzdu” sev apkārt.

Teļu vestītes. Pie pazeminātas temperatūras zem +4,4 0C gan jaundzimušajiem, gan teļiem pēc 3 nedēļu vecuma var izmantot “vestītes”.

Silts, svaigs ūdens. Ūdens klātbūtne spureklī palīdz pārstrādāt starterbarību pirmajās dzīves nedēļās. Vēsākā laikā teļiem piedāvājot siltu ūdeni, tiem nav jātērē enerģija ķermeņa sasildīšanai.

Barošanas intervāls. Pienu teļiem izbaro 2–3 reizes dienā, jācenšas izvairīties no pagarināta starplaika starp ēdināšanas reizēm. Ja intervāls starp ēdināšanas reizēm pārsniedz 14–16 stundas, teļi var ciest badu.

Sezonas starterbarības. Ziemas periodā sākt piebarot vai pārskatīt teļa starterbarības sastāvu, lai enerģija būtu pietiekamā daudzumā.

Samazināt stresu. Samazinot stresu, teļi var ietaupīt enerģiju.

Barības vielu nepieciešamība teļam (40 kg) pie 0 °C

Rādītāji

Enerģija MJ/d

Proteīns g/d

Sevis uzturēšanai

10,24

30

Dzīvmasas pieauguma veidošanai, 0,81 kg/diennaktī

10,20

206

Kopā

20,44

236

 

Izēdinot 550–600 g piena aizvietotāja (rēķinot pēc sausnas) jeb ēdinot divas reizes dienā, tam būtu jāsatur  36,03 MJ/kg maiņas enerģijas un 41,6% proteīna, kas nav reāli.

Izēdinot  900 g  piena aizvietotāja (rēķinot pēc sausnas) jeb ēdinot trīs reizes dienā  aizvietotājam būtu jāsatur  22,44MJ/kg maiņas enerģija un 26% proteīna, kas ir iespējams, lietojot kvalitatīvus piena aizvietotājus.

Govs piens (pārrēķinot sausnas kilogramā) satur ~21,20 MJ/kg maiņas enerģijas un 25 līdz 28% olbaltumvielu jeb proteīna. Govs pienā sausnā veido 12–14%. Tas nozīmē, ka aukstā laikā jaundzimušam teļam ir nepieciešami vismaz 7–8 kg piena dienā.

Tauki nav vienīgais enerģijas avots pienā vai piena aizstājējos. Piena aizvietotājos laktoze ir dominējošais ogļhidrātu avots. Tie satur no 35 līdz 45% laktozes. Jāatceras, ka piena aizvietotājos ir zems tauku saturs, bet tas nenozīmē, ka ir mazs enerģijas daudzums.

Pēc ārzemju materiāliem sagatavoja Daiga Baltiņa, LLKC speciāliste lopkopībā

Foto: Dainis Arbidāns