You are here
Add new comment
Krāšņs iepakojums, apraksts un šķirnes nosaukums svešvalodā, neproporcionāla vainaga un poda proporcija, – tās ir tikai dažas pazīmes, pēc kurām iespējams noteikt, vai kārotais augs ir vietējas vai ārvalstu izcelsmes, norāda LLKC un Latvijas Stādu audzētāju biedrības eksperti.
Plānojot stādus iegādāties kādā tirdziņā nevis pie saimnieka stādaudzētavā, der ielāgot dažas nianses. Pirmkārt, jāvērtē auga vizuālais izskats un tas, vai augam nav pievienotas košas, krāsainas, apdrukātas etiķetes, uz kurām auga nosaukums un apraksts ir svešvalodā (vācu, poļu u. c.). Otrkārt, jāskatās, vai podiņš, kurā augs iestādīts, nav košs, krāsains un apdrukāts, – Latvijā tādus neizmanto, jo tas ir ļoti dārgi un ražošanā nav nepieciešams. Treškārt, būtiska ir vainaga un sakņu, kā arī podiņa proporcija.
Andrejs Vītoliņš, Stādu audzētāju biedrības priekšsēdētājs: “Ļoti bieži ievestajiem augiem sakņu sistēma tiek ierobežota, – augus stāda un audzē mazākos podiņos, lai izvairītos no tā saucamās “liekās augsnes” pārvadāšanas un augus būtu vieglāk transportēt. Izsīkstot barības vielām augsnē, cieš auga sakņu sistēma, tas novājinās un rezultātā var iet bojā. Ja auga vainags ir daudz lielāks par podiņu, pastāv risks, ka auga saknes ir apgrieztas, lai augu varētu konkrētajā podiņā iestādīt.”
Speciālists arī norāda, ka nedabīgi zaļš, ļoti košs un bagātīgi ziedošs augs var liecināt, ka veģetācijas periods tam ir sācies būtiski agrāk nekā augiem Latvijā, un tas ir mākslīgi piebarots ar minerālvielām, lai panāktu ātrāku augšanu un ziedēšanu.
A.Vītoliņš: “Protams, pastāv iespēja, ka augs audzēts siltumnīcā. Tomēr pievērsiet uzmanību gadalaikam, – vai šis augs šobrīd ir atbilstošs sezonai? Tas attiecas arī uz ziemcietēm. Ja redzat šos augus ar ļoti spēcīgu augumu, sulīgām lapām un bagātīgi ziedošus, ir skaidrs, ka tas intensīvi mēslots un audzēts siltumnīcā. Latvijā ziemcietes siltumnīcās intensīvi neaudzē.”
Būtiski atcerēties, ka Latvijas tirgū ir noteiks augu sortiments un šķirņu klāsts. Ja auga šķirnes nosaukums ir vācu, poļu, vai kādā citā svešvalodā, tad pārdevējam būtu jājautā konsultācija par šķirnes īpatnībām, tā izcelsmi un ziemcietību Latvijas klimatiskajos apstākļos.
Svarīgi atcerēties! Salcietība nav tas pats, kas ziemcietība! Salcietību augs var pārciest jebkur, arī savā ierastajā dzimtenē. Ziemcietība ir vesels apstākļu kopums, kurš augam jāpārvar, lai tas veiksmīgi pārziemotu un pārciestu mūsu klimatiskos apstākļus.
Māris Narvils, LLKC vecākais speciālists dārzkopībā: “Joprojām daudzi dārzkopības entuziasti uzķeras uz tā tirgotāja āķa, kurš piedāvā iegādāties lētākus stādus. Bieži vien mūsu apstākļiem nepiemērotus augus tirgotāji pieved ļoti tuvu gala patērētājam, piemēram, lielpilsētā vai novadu centros. Tādēļ šādā vietā iegādājoties augļu kokus, joprojām aicinu pārliecināties, ka augu pase ir uz katra kociņa, turklāt nevis papīra, bet gan no īpaša plastikāta.”
Informāciju sagatavoja:
Ilze Rūtenberga-Bērziņa
LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja