You are here

Add new comment

Lauku attīstība

Lauksaimnieki, bioloģisko zemnieku saimniecību īpašnieki, augkopības konsultanti no Kokneses novada, Jelgavas, Pūres un Priekuļiem 31. martā tika laipni sagaidīti Kokneses pagasta zemnieku saimniecībā „Ievas”, lai iegūtu jaunu pieredzi Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra rīkotajā praktiskajā seminārā „Agroekoloģija praksē: Vienkārši risinājumi augsnes auglības un ražas uzlabošanai un augu aizsardzībai”. 

Tas bija veiksmīgi noorganizēts turpinājums februārī notikušajam semināram Naukšēnos ar aizsākto tēmu par mēslošanas līdzekļiem – kā no viegli pieejamajām un lētām izejvielām var pagatavot bioloģiskā mēslojuma preparātus, kas ir piemēroti laukaugu audzēšanai gan maza, gan liela izmēra laukos –  pat  50 000 ha saimniecību platībās.

Semināru vadīja vieslektors Mateo Mazzola no Itālijas. Viņšiepazīstināja ar saimniecībā pagatavojamiem līdzekļiem augsnes auglības un mikrobioloģiskās aktivitātes uzlabošanai un augu barības vielu pieejamības veicināšanai. Mateo Mazzola ieguvis pamatizglītību lauksaimniecībā savā dzimtajā pilsētā Novarā, Itālijā. Pēc mācībām, apceļojot četrus kontinentus, turpinājis izglītoties un iegūt praktisko pieredzi agroekoloģijā, bioloģiskajā un biodinamiskajā lauksaimniecībā, augļkopībā un permakultūrā. Kopš 2006. gada viņš sniedz konsultācijas, lasa lekcijas un vada praktiskos seminārus lauksaimniekiem par agroekoloģiju, kā arī paspēj darboties savā dārzkopības saimniecībā.

Ar zemnieku saimniecības „Ievas” sagatavotajām izejvielām semināra dalībnieki, klausoties Mateo Mazzolas norādījumos, ķērās pie darba un pagatavoja trīs veida preparātus. „Šie preparāti nav gatavojami pēc receptes ar stingri noteiktām sastāvdaļām, katrs tās var pielāgot pēc vietējo izejvielu iespējām,” norādīja semināra vadītājs. Preparātu pagatavošanai tika izmantotas vietējās izejvielas: klijas, kūtsmēsli, veca meža augsne, kas bagāta ar sēņu sporām un baktērijām, melisa, akmens putekļi, pelni un citas dabiskas izejvielas. Vienam no preparātiem pamata izejviela bija sērs, kas ir unikāls elements, lai sabalansētu minerālus un novērstu nevajadzīgo sēņu un slimību rašanos. Sagatavotie maisījumi tiek raudzēti un pēc tam izmantoti augsnes, augu veselības un ražības uzlabošanai.

   

„Tā bija lieliska iespēja papildināt savas zināšanas par  augsni, tās sastāvu, mikrobu dzīvi, veikt augšņu salīdzināšanu un pašiem kļūt par pieejamu un vērtīgu barības vielu radītājiem, jo viens no galvenajiem veiksmīgas lauksaimniecības pamatiem ir pazīt augsni, saprast to un sadarboties. Lektoram bija lieliski uzskates materiāli, pēc kuriem varēja salīdzināt, kāda ir augsne gudri un kāda ir ne tik gudri saimniekojot,” atzina Ineta Sproģe, Kokneses novada lauksaimniecības konsultante.

Semināra pauzēs dalībnieki nobaudīja Kokneses novada bioloģisko zemnieku saimniecību īpašnieku sarūpētos cienastus – īstus lauku labumus: biešu zupu ar krējumu, gardus pīrādziņus un maizītes.

Nākamais praktiskais seminārs, kuru vadīs Mateo Mazzola, gaidāms aprīlī kādā citā Latvijas novadā.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs pateicas par viesmīlību un atsaucību semināra noorganizēšanā zemnieku saimniecības „Ievas” īpašniekam Kārlim Lazdiņam un visiem zemes kopējiem novēl jaunajā darba cēlienā praksē izmantot iegūtās zināšanas!

„Kokneses Novada Vēstis”

Foto: Lāsma Ozola