You are here
Darbojas interešu grupas piena lopkopībā
LLKC sadarbībā ar Kuldīgas, Balvu, Daugavpils un Preiļu reģionālo biroju lopkopības speciālistiem šogad organizēja četras interešu grupas piena lopkopībā.
Interešu grupa ir saimniecību kopums – piecas piensaimniecības, kas apvieno piensaimniekus ar līdzīgām interesēm, kā arī problēmām, un mērķi padarīt savas saimniecības ekonomiski efektīvākas, videi draudzīgākas. Grupu koordinē lopkopības konsultants, kurš darbojas, regulāri apmeklējot interešu grupas saimniecības un organizējot grupas dalībnieku pieredzes apmaiņas tikšanās saimniecībās, analizējot situāciju tajās, savstarpēji komunicējot ar saimniekiem, rodot risinājumus un izstrādājot priekšlikumus, kas darba gaitā tiek izklāstīti arī citiem saimniekiem, tādā veidā ieviešot labo praksi citās grupas saimniecībās.
LLKC Preiļu konsultāciju birojā piena lopkopības interešu grupā piedalījās zemnieku saimniecības „Jāņu mājas”, „Palmas”, „Veiduļi”, „Neļķes 98” un „Mucenieki”. Šogad notikušas visas piecas paredzētās tikšanās. Katra no tām tika sarīkota citā grupas saimniecībā. Iegūtas jaunas zināšanas, ko var pielietot savas saimniecības attīstībai. Iesaistīto saimniecību skaits – piecas – ir optimāls, jo tā ir vieglāk komunicēt.
Preiļu konsultāciju biroja lopkopības konsultante Zita Briška uzsver, ka tikšanās saimniecībās ir tikai viens no uzdevumiem, jo interešu grupas darbība paredz arī citus ne mazāk svarīgus mērķus. Tie ir: sagatavot augu barības elementu aprites bilanci saimniecībām, aprēķināt saražotā piena pašizmaksu, noņemt lopbarības paraugus, sastādīt slaucamo govju barības devas u. c.
LLKC Preiļu konsultāciju biroja vadītāja Mārīte Vucenlazdāne: „Saimniecību apvienošana interešu grupā ir efektīvs līdzeklis savstarpējai pieredzes apmaiņai. Pozitīvi, ka mūsu grupā apvienojušies gan saimnieki, kuri ar piena lopkopību nodarbojas jau ilgāku laiku, gan tādi, kuri uzsākuši darbību šajā nozarē salīdzinoši nesen vai ir pārņēmuši saimniecību no saviem vecākiem. Gados jaunākajiem saimniekiem ir citāds skatījums uz saimniekošanu, kas jūtams diskusijās. Tomēr viņi atzīst, ka pieredzējušāko dalībnieku viedoklis ir pamatots un vērā ņemams. Priecē tas, ka saimnieki ir atklāti un dalās savā pieredzē par to, kas saimniekošanas veidā ir izdevies un kas būtu jāuzlabo. Jāuzsver, ka lopkopības konsultantu darbs grupās ir ļoti svarīgs, lai sniegtu kompetentu viedokli, tādējādi papildinot gūto pieredzi ar praktiski pielietojamiem speciālista ieteikumiem, kas būtu ieviešami saimniecībā tās darbības efektivitātes uzlabošanai.”
Silvija Dreijere, LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja
Jolanta Augšpūle, LLKC Preiļu nodaļas uzņēmējdarbības konsultante
FOTO
Interešu grupas tikšanās zemnieku saimniecībā „Neļķes 92”, kur piedalījās visu grupas saimniecību pārstāvji. Pirmajā rinda (no labās): Sarmīte Kļavinska (z/s „Palmas”), Zita Briška (LLKC Preiļu nodaļas lopkopības konsultante), Aija Laizāne (z/s „Veiduļi”); otrajā rindā: Silvija Dreijere (LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja), Inese Klodāne (z/s „Mucenieki”), Lidija Brice (z/s „Jāņu mājas”); trešajā rindā: Aivars Laizāns (z/s „Veiduļi”), Māris Klodāns (z/s „Mucenieki”), Modris Klaužs (z/s „Neļķes 92”)
Add new comment