You are here
Lielveikals un mazais uzņēmējs. Sadarbība ir iespējama
Pagājušajā mēnesī Ozolniekos notika veikalu tīkla “top!”, Zemkopības ministrijas un LLKC rīkots informatīvs seminārs, kurā ar zemniekiem tika apspriestas iespējas veicināt vietējo produktu noietu. Tagad skatāmi diskusijas „augļi”.
No 9. decembra Dobeles lielveikalā „top!” darbojas mājamatnieku un mājražotāju tirdziņš.
LLKC Dobeles nodaļas uzņēmējdarbības konsultante Raimonda Ribikauska laikrakstam „Zemgale” pastāstīja, ka pēc minētā semināra viņa kopā ar SIA „100 grami dabas” vadītāju Ilonu Zaķi decembra sākumā tikusies ar SIA „Mārksmens” valdes locekli Daci Broku, lai pārrunātu, kā mūspusē varētu veidoties sadarbība starp SIA paspārnē apkaimē esošajiem “top!” veikaliem un lauksaimniekiem: „Idejas bija vairākas. Piemēram, par īpašiem stendiem, kuros atrastos vietējo ražotāju produkcija vai atsevišķas tirdzniecības vietas ierādīšanu. Uzņēmuma vadītāja pieļāva, ka tuvākajā nākotnē kas tāds varētu arī tikt izveidots, bet tagad, pirmssvētku laikā, piedāvāja iekārtot mājražotāju tirdziņu tirdzniecības centra “Forums” pirmā stāva gaitenī, kur vietas pietiek kuplam pārdevēju pulkam. Viņa bija ļoti pretimnākoša, piebilstot, ka, ja vien mēs varam atrast, kurš vēlas te tirgoties, tirdziņš var sākt strādāt kaut nākamajā dienā pēc mūsu sarunas. Kāpēc gan nepamēģināt?”
Sākumā pieteicās kūtri
Raimonda Ribikauska neslēpa, ka, neraugoties uz nu jau itin kuplo apkaimes mājražotāju pulku, sākumā tomēr bijušas nelielas bažas, kā viss izdosies. Lai arī informācija par ieceri nosūtīta ap 100 ražotājiem, vispirms bijušā Dobeles rajona teritorijā un kaimiņu novados dzīvojošajiem, atsaucība bija ļoti niecīga. Iespējams, tāpēc, ka tirdziņā var piedalīties tikai tie ražotāji, kuri savu saimniecisko darbību ir reģistrējuši un ir nodokļu maksātāji. Lai pasākums tomēr izdotos, uz Dobeli tika aicināti doties arī ražotāji no citiem Latvijas novadiem.
Mājamatnieku tirdziņš lielveikalā “top!”' būs atvērts līdz pat gadu mijai. Lielākā daļa tirgotāju mainās, tādēļ katru dienu piedāvāto preču klāsts var vairāk vai mazāk atšķirties. Dažādās dienās te var iegādāties gan mājas kūkas, gan piparkūkas, ābolus, sukādes, dzērvenes, gaļas izstrādājumus un daudz ko citu.
Jāpiebilst, ka ir doma par to, ka nākotnē šādi tirdziņi pāris dienu garumā varētu lielveikalā kļūt regulāri.
Cer uz turpinājumu
Otrdien, kad tirdziņā iegriezās „Zemgale”, tur bija iekārtotas septiņas tirdzniecības vietas, bet daudzviet tirgotāji piedāvāja ne tikai savu produkciju, bet arī citu mājamatnieku gatavoto.
„Jāteic, ka cilvēku interese par mums ir diezgan liela,” sacīja viena no idejas autorēm Ilona Zaķe. „No tā, ko šodien piedāvāju es, atbilstoši pirmssvētku laikam vislielākā interese ir par piparkūkām un to mīklu. Tā ir bez konservantiem, ražota Smiltenē. Pieprasīta ir arī Īles pagasta SIA „Krīgeri” ceptā lauku rupjmaize, no īstas aitu vilnas adītās zeķes... SIA „100 grami dabas” mērķis ir popularizēt dabiskus produktus un aicināt sadarboties mazos uzņēmējus, kuri tos ražo. Daļu no mūsu partneriem jūs šodien redzat tirdziņā. Man ir gandarījums, ka mums izdevās īstenot šo ieceri, un es ļoti ceru, ka tai būs turpinājums. Mēs arī ļoti cenšamies atstāt labu iespaidu gan uz pircējiem, gan lielveikala vadību, lai tā tas notiktu. Jau domājam par vienotu koncepciju, piemēram, lai pārdevējiem būtu vienādi priekšauti.
Par brīvu un zem jumta...
Arī uzrunātie mazie uzņēmēji neslēpa prieku par iespēju šajās dienās tirgoties lielveikala telpās.
„Ir ļoti, ļoti labi, ka ir šāda iespēja,” sacīja Gunta Heinrihsone no Anneniekiem, kura otrdien tirdziņā piedāvāja sava dzīvesdrauga Gundara Rozentāla – bitenieka jau vairākās paaudzēs – sarūpēto medu. „Parasti savu produkciju realizējam zem klajas debess Dobeles tirgū, bet tur nāk salīdzinoši maz cilvēku, ir auksts, drēgns. Šādos apstākļos, kādi ir te, šķiet, ka varētu tirgoties no agra rīta līdz vēlam vakaram. Arī noiets labs, īpaši vakaros, kad ļaudis nāk iepirkties pēc darba. Bez tam būtiski arī tas, ka par tirdzniecības vietu mums nav jāmaksā ne centa.
Atzinīgus vārdus idejas īstenotājām un lielveikalam “top!” veltīja arī Auru pagasta zemnieku saimniecības „Auru cīruļi” saimniece Ilze Riteniece, kura todien interesentiem piedāvāja iegādāties pašas darinātu mājas vīnu. Vīna darītava saimniecībā izveidota un reģistrēta pagājušajā gadā, bet dzēriena realizācija uzsākta tikai šovasar.
„Sortimentā ir visdažādāko augļu un ogu vīns, kuram izejvielas izaudzējam paši. Kad man piedāvāja braukt uz šo tirdziņu, nešaubījos ne mirkli. Kāpēc gan nepiedalīties – tuvu pie mājām, tātad izdevumi par degvielu minimāli, turklāt siltumā... Manuprāt, šī ir ļoti veiksmīga ideja, ko uzskatu par ļoti lielu pretimnākšanu mazajiem uzņēmējiem.”
Indra Cehanoviča,
laikraksts „Zemgale”
Add new comment