You are here

Teļu imunitāte un selēns

Lopkopība

Jaundzimušo teļu aprūpes rutīnā atgriežot selēna (Se) un E vitamīna injekciju, lēti un vienkārši var nodrošināt veselīgāku dzīves sākumu. Kanādas zinātnieku veiktais pētījums Guelpas universitātē parāda, ka, teļiem pēc dzimšanas injicējot profilaktisko devu, tie ir mazāk slimo ar vīrusu infekcijām un caureju.

Pasaulē profilaktiskās selēna un E vitamīna injekcijas teļiem plaši tika izmantotas astoņdesmitajos un deviņdesmitajos gados. Gaļas lopu audzētāji vēl arvien plaši izmanto šo praksi. Pēdējā laika rekomendācijas vairāk balstās uz to, ka nepieciešamo selēna daudzumu teļš var saņemt no mātes jau pirms dzimšanas – ar jaunpienu un pienu. Tāpēc govju pirmsatnešanās grupu barības devās parasti tiek papildus iekļauts selēns un E vitamīns.

Pēdējo 30 gadu pētījumi lopkopībā par selēnu lielākoties bija veltīti tā ietekmei uz mastītiem un atražošanu, auglību. Mazāk ir pētīta selēna ietekme uz teļiem.

Nosakot jaundzimušajām telītēm selēna daudzumu asinīs un salīdzinot to ar attiecīgo govju selēna līmeni asinīs, izrādījās, ka ne vienmēr tas ir pietiekams. Vienai trešdaļai jaundzimušo telīšu bija selēna deficīts (trūkums). Vidējais selēna daudzums asinīs tikai nedaudz pārsniedza zemāko rekomendējamo līmeni – 0,2 mikrogramus mililitrā.

Pētījumi arī parādīja, ka jaunpienam vai jaunpiena aizvietotājam papildus pievienojot selēnu, tas nepaaugstināja teļa pasīvo imunitāti pirmajās dzīves nedēļās. Nosakot selēna daudzumu asinīs 24 stundas pēc šāda jaunpiena izēdināšanas, tā līmenis nepaaugstinājās. Apkopojot visus rādītājus, noskaidrojās, ka arī teļa un mātes selēna līmeņi asinīs ļoti variē, tāpēc govs selēna līmeni tikai pavisam nosacīti var izmantot, lai spriestu par selēna līmeni asinīs jaundzimušam teļam.  

Kā selēna un E vitamīna injekcija ietekmē teļu veselību un augšanu  pirmajos divos mēnešos? Pētījums tika veikts ar 835 teļiem, aptuveni pusei tūlīt pēc dzimšanas injicējot 1 ml Se un E vitamīna, un pēc tam visu piena vai piena aizvietotāja izdzirdināšanas laiku katru nedēļu teļiem tika ņemti asins un fēču paraugi, apkopota informācija no saimniekiem par teļu saslimšanām un analizēta to augšana.

Teliņiem, kam tika injicēts Se un E vitamīns, pirmajā nedēļā bija augstāks selēna līmenis asinīs salīdzinājumā ar kontroles grupu. Teļiem, kam netika injicēts Se un E vitamīns, daudz biežāk tika noteikts rotavīruss un 1,6 reizes biežāk tika ārstēta caureja. Selēns šajā periodā strādā kā imunitātes stiprinātājs.

Secinājums ir tāds, ka selēna un E vitamīna injekcija teļam pēc piedzimšanas ir gan imunitāti stiprinošs, gan salīdzinoši lēts rutīnas pasākums, kas sevi attaisno veselīgu telīšu izaudzēšanā.

Sagatavoja Silvija Dreijere,

LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja

Foto: Dainis Arbidāns

Add new comment