You are here
Kartupeļu stādījumos – sausplankumainība un lakstu puve
Šis gads kartupeļu stādījumu attīstībai ir labvēlīgs, taču topošajai ražai var kaitēt slimības – LLKC dārzkopības eksperti stādījumos jau fiksējuši kartupeļu sausplankumainību un vietām arī lakstu puvi.
LLKC vecākais speciālists dārzkopībā Māris Narvils: „Šogad savu kaitīgumu parāda kartupeļu sausplankumainība – Alternaria solani. Lai arī šī slimība nav tik postoša, atceramies, ka veselas lapu virsmas saglabāšana kartupeļiem ir arī viens no priekšnosacījumiem labas ražas ieguvei.”
Šī slimība īpaši progresē, kad gaisa temperatūra ir amplitūdā no +10 līdz +35oC, tad kartupeļu stādījumiem ir jāpievērš nopietna uzmanība. Slimības izplatība ir atšķirīga dažādām šķirnēm. Jelgavas pusē visintensīvākā izplatība tikai novērota šķirnei ‘Laura’, kam 10% augu sākusies lakstu sakļaušanās vagās un vairāk nekā 80% no apsekotajiem augiem varēja atrast vismaz vienu vai divus slimības plankumus, bet visvairāk inficētajiem to bija vairāk ne kā desmit. Līdzīga, bet tomēr ievērojami mazāka slimības izplatība tika konstatēta šķirnei ‘Solist’, kur sākusies lakstu sakļaušanās, savukārt citās šķirnēs tā vispār netika novērota. Var teikt, ka ievērojamas ir atšķirības arī šķirņu izturībā pret slimībām. Sausplankumainības apkarošanai var izmantot fungicīdu Signum 0.25 kg/ha.
Lai arī pagaidām kartupeļu lakstu puve – Phytophthora infestans – ir konstatēta tikai laistāmās platībās, tās stublāju formu uz diviem augiem izdevās atrast šķirnē ‘Verdi’. Tas nozīmē tikai to, ka tepat jau līdzās slimība ir un gaida pacietīgi labvēlīgus apstākļus, mitrumu un mērenu siltumu, lai parādītu savu agresīvo dabu. Stublāju formas parādīšanās nav gluži nejauša, jo lapas pašreiz nožūst ļoti ātri, bet stublāji ir ilgāk mitri, kas ir pietiekami, lai atsevišķos gadījumos slimības ierosinātājs inficētu tieši stublāju. Var teikt, ka šī lakstu puves forma ir priekšvēstnesis tās lapu formai. Uz stublāja parādās gareni plankumi, kas ātri saplūst. Stublāji burtiski melnē. Krāsa var variēt no tumši pelēkas, brūnas līdz melnai. Parasti stublāja inficētajā posmā audi sabrūk, un laksts ar atlikušo veselo daļu nokrīt. Mitros apstākļos uz tā parādīsies micēlijs.
Lai sekmīgi tiktu galā ar abām slimībām, izvēloties apkarošanas stratēģiju šobrīd, var izvēlēties tikai sistēmas fungicīdus, kas satur divas darbīgās vielas un ir domāti abu šos slimību apkarošanai, jo ar kontakta vai lokālas sistēmas iedarbības fungicīdiem vairs nebūs līdzēts. Tādi ir: Acrobat Plus 2.0 kg/ha, Gloria 2.0 l/ha, Ridomils Gold MZ 68 WG 2.5 kg/ha. Tomēr katra situācija uz lauka ir jāvērtē individuāli un viena recepte visai Latvijai nu nekādi nebūs piemērota. Tā kā tirgū šobrīd ir daudz fungicīdu, kas ir domāti tikai lakstu puves apkarošanai, to pielietošana šobrīd var radīt lavīnveidīgu sausplankumainības attīstības efektu, jo galvenais ienaidnieks – lakstu puve – būs pilnībā nomākta. Tādus izmantot šobrīd nedrīkst. Varbūt ne visi zina, bet arī šie fungicīdi ir izmantojami: Bordo maisījums – 0,5-1,0 % darba šķīdums, Čempions – 2,5 kg/ha. Tā kā tiem ir kontakta iedarbība, efektīvi tie būs tikai gadījumos, kad slimības pazīmes vēl vispār nav atrodamas, kas, piemēram, mazdārziņos ir ārkārtīgi mazticama situācija. Profilaktiski smidzinājumi ir iespējami vairs tikai vēlākos kartupeļu stādījumos.
Plašākai informācijai: Māris Narvils, LLKC dārzkopības eksperts, tālr.: 29609943
Informāciju sagatavoja:
Iveta Tomsone,
LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja,
tālr.: 26004506,
Add new comment