You are here
Zālēdāju projekta Fermu dienas – vērtīgs palīgs saimniekam
Pirms diviem gadiem Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) aizsāktās Zālēdāju projekta Fermu dienas pierādījušas savu lietderību, tādēļ tās turpināsies arī 2016. gadā, vēl ciešāk sadarbojoties dažādu nozaru ekspertiem, lai saimniecības kļūtu vēl efektīvākas.
Kaspars Žūriņš, LLKC valdes loceklis: “Latvietis ir vienpatis, un daudzi saimnieki joprojām spītējas, ja runa ir par sadarbošanos un citu pieredzes pārņemšanu. Taču – spītība ir strupceļš. To, ka kopdarbībai jābūt, spilgti pierādījusi Zālēdāju programma, kurā iesaistītie zinātnieki un LLKC eksperti sniedz saimniekiem daudz noderīgu zināšanu. ”
Zālēdāju projekta galvenais nolūks – palīdzēt saimniekiem strādāt ekonomiski pamatoti, plānojot efektīvu līdzekļu izlietojumu, uzlabojot ganāmpulku veselību un ilgmūžību, kā arī kvalitatīvi kāpināt piena izslaukumu.
Anita Siliņa, LLKC Lopkopības kompetenču centra vadītāja: “Esam skalojuši mēslus, lai saprastu, cik pilnvērtīgi govs pārstrādā barību, analizējuši mikroklimatu novietnēs, sijājuši sagatavoto barību un demonstrējuši, kā labāk sagatavot skābbarību un glabāšanas laikā noņemt no tās paraugus kvalitātes kontrolēšanai. Tomēr galvenā atziņa, ņemot vērā arī daudzus jaunus cilvēkus, kas ienāk lopkopības nozarē ir nemainīga, – saimniekiem ir būtiski nemitīgi izglītoties.”
Šajā darbā lopkopjiem palīdzēja ne vien LLKC ekonomikas, augkopības un lopkopības eksperti, bet arī Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) mācībspēki.
Dace Keidāne, LLU Veterinārmedicīnas fakultātes asociētā profesore: “Zālēdāju projekts arī mums bija ļoti interesants. Latvijā joprojām reta ir saimniecība, kurā neatklājam ektoparazītus, kas dzīvo uz lopiņa ķermeņa, vai endoparazītus, kuri mājo viņā iekšā. Tādēļ es aicinu saimniekus vismaz reizi gadā rast līdzekļus laboratorisko izmeklējumu veikšanai ganāmpulkā, lai laikus no šiem parazītiem tiktu vaļā. Tādējādi saimnieks parūpēsies ne vien par lopiem, bet arī par saviem darbiniekiem un ģimeni, apkārtējo vidi kopumā, jo virkne šo parazītu kaitē cilvēkam pašam.”
Apkopojot demonstrējumu rezultātus, izveidota “Kazkopības rokasgrāmata”, kā arī “Demonstrējumi augkopībā un lopkopībā 2015”. Savukārt šogad plānots izveidot “Zālāju apsaimniekošanas rokasgrāmatu”.
Informāciju sagatavoja
Ilze Rūtenberga-Bērziņa,
LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja
29172125
Add new comment