You are here
Vērtē un apzina būvniecības iespējas lauku saimniecībā
Gaļas lopkopības interešu grupas trešajā tikšanās reizē ciemojāmies pie Jāņa Kauča zemnieku saimniecībā “Vecķiguļi”, kas atrodas Strenču novada Plāņu pagastā. Saimniecisko darbību aizsākuši jau Jāņa vecāki kopš 1998. gada, kad nodarbojās ar piena lopkopību, un strādā pēc konvencionālās saimniekošanas metodes. Šobrīd saimniecībā ir saglabāta gan piena, gan gaļas lopkopība, bet nākotnē mērķis ir pāriet uz gaļas liellopu audzēšanu.
Saimniecība veiksmīgi startējusi LAD pasākumā “Atbalsts jaunajiem lauksaimniekiem uzņēmējdarbības uzsākšanai”. Par iegūto finansējumu saimniecība varēs paplašināt savu saimniekošanu.
Ganāmpulkā atrodas ap 95 liellopiem, no kuriem 31 ir zīdītājgovs, kuras lielākoties veido dažādi krustojumi, kas veidojušies no piena govīm. Saimniecībā ir dažas tīršķirnes Limuzīnas un Simentāles govis. Nākotnē mērķis ir izveidot Limuzīnas šķirnes ganāmpulku.
Saimniecība 2016. gadā apsaimnieko ap 140 ha lauksaimniecībā izmantojamo zemi, no kuriem 14 ha ir aramzeme, 123 ha zālāji.
Liellopiem tiek nodrošinātas divas mītnes: viena, kas pieejama gan ziemā, gan vasarā, kurā atrodas zīdītājgovis ar teļiem un vaislas bullis, un otrā mītne atšķirtajiem liellopiem, kurus plāno audzēt kā vaislas materiālu.
Vasaras periodā liellopi saņem zāli no bioloģiski vērtīgajiem zālājiem, papildus dodot minerālvielas un sāli, kas pieejami visu laiku. Ziemā liellopiem izbaro saimniecībā gatavoto sienu un skābbarību.
Apskatot pārraudzības datus, bija vērojama tendence, ka telēm pirmās atnešanās vecums vidēji ganāmpulkā bija 29,6 mēneši, kas liecina, ka teles lecinātas aptuveni 20 mēnešu vecumā. Ganāmpulka govju vidējais izmantošanas laiks ir 3,1 laktācija. Lielāko daļu sastāda pirmās un otrās, ceturtās un piektās laktācijas govis. Protams, ir atsevišķas govis, kas sasniegušas 10. laktāciju.
Viens no saimniecības efektivitātes rādītājiem ir iegūto un saglabāto teļu skaits. Tā kā saimniecība kopš 2009. gada pakāpeniski govis krusto ar gaļas šķirnes vaislas buļļiem, tad saglabāto teļu skaits ir palielinājies no 83 uz 92%. Paši saimnieki atzīst, ka pirmajos gados, iespējams, ir atvēlējuši par maz uzmanības govju apsaimniekošanai, īpaši dzemdībām. Lielākoties zaudēto teļu problēma radusies, jo teles ir pārāk ātri aplecinātas, vai tās izlauzušās pie buļļa. Šogad, kad teju vēl pāris govis nav atnesušās, ir iegūti un saglabāti visi teļi.
Lai labāk praktiski novērtētu būvniecības iespējas, tika pieaicināts LLKC Inženiertehniskās nodaļas speciālists Kristaps Stūriška. Plānojot būvniecību, vispirms saimniekam jādodas pie tuvākās pilsētas vai novada būvvaldes sertificētiem speciālistiem. Sākumā ar izvēlēto būvprojekta ieceres izstrādātāju ir jādefinē projekta pamatlietas, no kurām būs atkarīga būvniecības procesa kārtība un būvvaldē iesniedzamo būvniecības dokumentu saturs (būves grupa, būvniecības veids, utt.). Sīkāk par būvprojekta ieviešanu un realizēšanu var lasīt http://new.llkc.lv/lv/nozares/lopkopiba-citi/no-ieceres-lidz-gatavam-buvobjektam.
Tikšanās laikā saimnieki uzdeva praktiskus jautājumus un diskutēja par iespējām esošai ēkai piebūvēt klāt citu, un kādas iespējas ir rekonstruēt vecās utt.
Prieks, ka saimnieki ir ieinteresēti šajos jautājumos, lai strādātu efektīvāk.
Daiga Baltiņa,
LLKC lopkopības speciāliste
Add new comment