You are here

Ērģemē vērtē kāpostu audzēšanu ar integrētas audzēšanas metodēm

Augkopība
Dārzkopība

Dārzkopības izmēģinājuma “Galviņkāpostu kaitīgo organismu ierobežošana integrētajā augu aizsardzībā” lauku diena – seminārs notika Valkas novada Ērģemes pagasta z/s „Purmaļi”.

Daudzos dārzeņu audzētājus un citus interesentus savā saimniecībā laipni uzņēma z/s ”Purmaļi” īpašnieks Vilnis Vehi. Visiem bija interesanti uzzināt, ka saimniecība ar dārzeņkopību jau nodarbojas kopš 1992. gada. Saimniecībā tiek audzēti dažādu veidu kāposti, burkāni, galda bietes, kabači, sīpoli, puravi, kartupeļi un citi dārzeņi, kā arī ir vairākās siltumnīcās, kurās tiek audzēti gurķi, tomāti, paprika un citas kultūras. Saražotā produkcija tiek realizēta novada skolu un pirmskolu iestāžu ēdnīcām, kā arī veikalu tīkla TOP vairumtirdzniecības bāzē un priecē Valkas tirgus apmeklētājus.

Pēc iepazīšanās ar saimniecību semināra dalībnieki devās uz kāpostu lauku, kurā bija ierīkots izmēģinājums. Šeit LLKC Valmieras konsultāciju biroja augkopības konsultante Ilona Krūmiņa iepazīstināja ar izmēģinājuma ierīkošanas gaitu un rezultātiem. Daļa izmēģinājuma saistīta ar kaitēkļu un slimību monitoringu, bet otra – ar galviņkāpostu papildmēslošanu augšanas periodā, lai noskaidrotu kalcija amonija nitrāta (CaN) mēslojuma ietekmi uz galviņkāpostu glabāšanu.

Vēlīnie galviņkāposti ‘Fighter‘ tika iestādīti 10. jūnijā. Izmēģinājums tika ierīkots 13. jūnijā, un pēc tam katru nedēļu tika veikts kaitēkļu monitorings, lai noteiktu insekticīda lietošanas nepieciešamību. Šogad kāpostos ļoti daudz tika novērota kāpostu cekulkode. Pamatojoties uz novērojumiem, lauki tika migloti četras reizes – divas reizes ar Fastac 50 0,3 l/ha un Proteuss OD 0,75 l/ha. Izaicinājums bija atrast pareizo risinājumu dzelteno līmes vairogu novietošanai, lai varētu iegūt precīzāku rezultātu kaitēkļu uzskaitē. Savas korekcijas arī veica stiprie vēji un ilgstošās lietavas. Galviņkāpostu mēslošana tika veikta, iestrādājot pamatmēslojumu NPK 12-11-18 ap 500 kg/ha, stādot stādus, pēc tam 12. jūnijā jau tika pirmo reizi dots papildmēslojums CaN 150 kg/ha, un izmēģinājuma vagās arī otrreiz 6. jūlijā 150 kg/ha. Vēl kāpostiem lietots kompleksais mēslojums Omex BIO–20, kas divreiz miglojot, deva 2 l/ha. Saimnieks dalījās pieredzē, kā kāpostu audzēšanu ietekmēja šī gada laika apstākļi. Pavasara sausuma dēļ lauku apstādīja tikai jūnija sākumā, pēc tam sākās ilgstošs lietus periods, un kāpostu lauks brīžiem atradās zem ūdens. Taču, neskatoties uz visām nebūšanām, kāposti būs!

LLKC Augkopības nodaļas dārzkopības konsultants Māris Narvils plašāk pastāstīja par semināra tēmu „Galviņkāpostu kaitīgo organismu ierobežošana integrētajā augu aizsardzībā”. Māris dalījās savā pieredzē un pastāstīja par novērojumiem citur. Firmas „Agrimatco” pārstāves Ilze Apenīte un Guna Dūda-Kraukle pastāstīja par aktualitātēm dārzeņu audzēšanā, informēja par jaunākajām  un perspektīvākajām dārzeņu šķirnēm.

Lai lauku dienu dalībnieki labāk iepazītu Valkas novada uzņēmēju veikumu, semināra noslēgumā dalībniekiem bija iespēja degustēt jaunās galda kartupeļu šķirnes ‘Diplomat‘, ‘Gala‘, ‘Inara‘,  ‘Paroli‘, ‘Baltic Rose‘  un ‘Soraya‘, kuras piedāvāja  z/s “Piekalnes” īpašniece Ināra Pakalna.

Liels paldies z/s „ Purmaļi” saimniekam V. Vehi, kurš bija ļoti ieinteresēts izmēģinājuma ierīkošanā un lauku dienas norisē.

Izmēģinājumu ierīkoja LLKC Valmieras konsultāciju birojs Valsts Lauku tīkla pasākuma „Ilgtspējīgu lauksaimnieciskās ražošanas pilotprojektu īstenošana laukkopībā un dārzkopībā” ietvaros.

Ilona Krūmiņa,

LLKC Valmieras konsultāciju biroja augkopības konsultante

Foto Galerija: 

Add new comment