You are here
Apkopoti augkopības izmēģinājumu rezultāti
Uz ikgadējo augkopības izmēģinājumu projektu rezultātu izvērtēšanu 8. decembrī Ozolniekos Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā bija sapulcējušies gan lauksaimnieki, gan konsultanti, gan ierēdņi, gan lauksaimniecības kompāniju pārstāvji.
Semināra ievaddaļā Laura Liepiņa no Zemkopības ministrijas iepazīstināja ar aktualitātēm saistībā ar SEG emisiju samazināšanas iespējām. Lauksaimniecības sektors sastāda 24,2 % (2014. g.) SEG emisiju īpatsvaru no visām nozarēm. Galvenie SEG emisiju apjomu ietekmējošie faktori lauksaimniecībā ir lopu skaits, piena izslaukums, minerālmēslu patēriņš, sējplatības, ražība u. c. Pašlaik zinātniskās institūcijās norit vairāki pētījumi, lai veiktu analīzi un SEG emisiju samazināšanas pasākumu ekonomisko novērtējumu. Līdz šim lauksaimnieki, pretendējot uz ES atbalstu, ievēroja Latvijas likumdošanā noteiktās prasības, gan mēslojumu lietošanas ierobežošanā, gan augsnes apstrādē, gan kūtsmēslu apsaimniekošanā u. c.
Seminārā agronoms Aigars Šutka iepazīstināja ar izplatītāko ziemas kviešu lapu slimību attīstības īpatnībām 2016. gadā un to ietekmi uz saimniekošanu Latvijā, norādīja tos faktorus, kuriem jāpievērš uzmanība, lai ierobežotu graudaugu slimību izplatību, it īpaši kviešu lapu dzeltenplankumainību.
Visa gada garumā augkopības konsultanti, sadarbojoties ar lauksaimniekiem un zinātniekiem, ierīkoja un uzturēja izmēģinājumus gan laukaugiem, gan dārzeņiem. Izmēģinājumi tiek ierīkoti ar mērķi gan ieviest jaunas ražošanas metodes, gan demonstrēt ražošanas labo pieredzi, gan ieviest zinātnieku sniegtās atziņas ražošanā. Šajā gadā pētījumu aktualitātes tika saistītas ar integrētās audzēšanas pamatprincipu ieviešanu un inovācijām bioloģiskajā lauksaimniecībā. Kopumā tika ierīkoti 8 augkopības izmēģinājumi zemnieku saimniecībās Limbažu, Gulbenes, Preiļu, Kuldīgas, Valkas, Lielvārdes un Ozolnieku novados, kā arī LLU MPS “Vecauce” Auces novadā.
Izmēģinājumu saimniecības augkopībā 2016. gadā
Seminārā augkopības konsultanti iepazīstināja ar iegūtajiem rezultātiem, sniedzot arī pētāmā faktora ekonomiskās efektivitātes izvērtējumu, tika aprēķināts ieņēmumu palielinājums vai samazinājums, salīdzinot ar kontroles variantu vai starp variantiem.
Izmēģinājumu rezultāti apkopoti izdevumā “Izmēģinājumi augkopībā un lopkopībā 2016”.
Semināra laikā no auditorijas izskanēja ierosinājumi organizēt ilggadīgus izmēģinājumus, jo katrs gads sniedz jaunas atziņas tēmas izpētē, kā arī seminārā atspoguļot vairāku gadu atziņas ne tikai aizvadītā gadā iegūtos datus.
Izmēģinājumi augkopībā tika ierīkoti Valsts Lauku tīkla pasākuma “Ilgtspējīgu lauksaimnieciskās ražošanas pilotprojektu īstenošana laukkopībā un dārzkopībā” ietvaros.
IZMĒĢINĀJUMI AUGKOPĪBĀ UN LOPKOPĪBĀ 2016
LLKC Augkopības nodaļa