You are here
LED lampu un citu tehnoloģiju uzvaras gājiens
SIA “Getliņi EKO” gurķu siltumnīca ir pirmā siltumnīca pasaulē, kur papildu apgaismojumam izmantotas tikai LED lampas.
Kopā ar Latvijas lielāko siltumnīcu īpašniekiem un darbiniekiem 2015. gada rudenī man bija iespēja doties uz Poliju komandējumā. Braucienu organizēja biedrība “Latvijas Dārznieks”. Polijas Lauksaimniecības institūts rīkoja konferenci “Gurķu un tomātu audzēšanas inovācijas siltumnīcās”. Interesantas bija prezentācijas, bet vēl saistošāka, pateicoties “Philips” kompānijas pārstāvim, starp citu, latvietim, bija iespēja iepazīties ar eksperimentālo siltumnīcu saimniecību. Tajā tiek veikti pētījumi ar siltumnīcu tomātiem, gurķiem un papriku. Papildu apgaismojums vienmēr ir nodarbinājis siltumnīcu produkcijas audzētājus. Tādēļ izmēģinājumos varēja apskatīt dažādus gaismošanas variantus: tikai ar nātrija lampām, nātrija kopā ar LED lampām un tikai ar LED lampām. Toreiz galvenās atziņas bija, ka ražas pieaugums veidojas, tikai LED lampu cenām ir jāpamainās uz leju par 10–20%, un to uzvaras gājiens var sākties. Jau daļa no brauciena dalībniekiem palika domīgi un iekšēji pieņēma lēmumu, ka noteikti kādā attīstības posmā nonāks līdz LED lampu izmantošanai.
Getliņi – pirmie pasaulē
Ko tad īsti pirmie pasaulē paveikuši SIA “Getliņi EKO” ar vienmēr inovatīvu ideju ģeneratoru Guntaru Strautu priekšgalā? Mazliet vēstures un vides lirikas. Lai arī daudzi teiks, ka šajā uzņēmumā tiek nodrošināti “īpaši” apstākļi ražošanai, tomēr nevar noliegt, ka tieši šis uzņēmums ir celmlauzis daudzās lietās. Ideja, ka atkritumu poligonā var iegūt biogāzi, kuru savukārt sadedzinot var iegūt siltumu, kuru tālāk var izmantot siltumnīcas produkcijas ieguvei, dzima tieši tur. Zemas kvalitātes metāna gāzes sadedzināšanas turbīna, kas ražo elektrību, arī darbojas tieši tur. Jā, daudz ko nosaka nauda, bet šeit vismaz ir redzams, ka tai ir reāls pienesums labākai atkritumu apsaimniekošanai, progresam un videi draudzīgākas produkcijas ieguvei. Lai katrs mēs padomātu, cik ekonomiski un videi draudzīgi dzīvojam. Tādēļ es pat teiktu, ka ir dziļi likumsakarīgi un saprotami, ka šāda siltumnīca ir tapusi tieši Getliņos. Šis precedents kalpo kā virzītājspēks, kā iedvesmotājs, tehnoloģiju “kosmosam” pamazām ienākot arī citu uzņēmumu un ar laiku – arī mūsu ikdienā. Galvenais – jāizveidojas apziņai, ka tas, kas mums rada problēmas – atkritumi, var kļūt par avotu enerģijai, siltumam, bio substrātiem, kas atgriežas mūsu ikdienas apritē. Iemācoties nodrošināt ilgstošu apriti lielākai daļai no mums saražoto izejvielu un preču, varēs no resursus šķērdējošas un patērējošas ekonomikas pāriet un ilgtspējīgu un ekonomisku dzīvošanu.
Pavisam 8900 gurķu stādu
Jaunais siltumnīcu korpuss ir tapis 2992 m2 platībā, no kuriem 2900 m2 atvēlēti gurķiem. Kopā izstādīti 8900 gurķu stādu vai 3 stādi/m2. Būvuzņēmēji bija SIA “Arčers”, kas darbus spēja paveikt sešu mēnešu laikā.
Padomāts arī par iegūstamās produkcijas kvalitāti un atpazīstamību. Garajiem gurķiem 30 cm garumā katram tiks uzlikta uzlīme ar svītrkodu, tā nodrošinot papildu drošību, lai būtu mazākas iespējas rasties domstarpībām ar tirgotājiem un izslēgtu domu par mānīšanos. Līdz ar jauno siltumnīcu un šī virziena attīstīšanas sākumu jaunu izaicinājumu ir saņēmuši arī gurķu sēklu ražotāji, jo pašreizējās šķirnes selekcionētas, lai augtu ar daļēju papildapgaismojumu, bet ne, lai augtu pilnīgi gaismotos apstākļos.
Lai Latvijā varētu pilnvērtīgi attīstīties ziemas siltumnīcas, gaismošana ir viens no atslēgas elementiem, jo tikai tā ir iespējams nodrošināt ražošanas ciklu 11 mēnešus gadā. Šajā siltumnīcā tas kļūst iespējams. Pirmajā apritē augi tiek izstādīti augustā, pēc mēneša tie sāk ražot un ražo līdz janvārim. Tad seko otrā aprite, kas sāk ražot februārī un turpina līdz jūlijam, kas ir vienīgais tukšais mēnesis. Tajā jāpaveic ļoti svarīgi darbi, siltumnīca pilnībā tiek izvākta, viss līdz pēdējai detaļai tiek notīrīts, nomazgāts un dezinficēts. Guntars saka: “Tiek notīrīts gandrīz kā operāciju zālē”.
Apstākļi veicina augšanas sparu
Mazliet par mēslošanu un augu aizsardzību. Gurķi tiek audzēti pilnā hidroponikas režīmā. Ne pile no ūdens un barības šķīduma neaiziet zudumā, bet viss liekais tiek savākts, analizēts, papildināts un atkal palaists barošanas sistēmā. Getliņu tomātiem un gurķiem audzēšanas procesā no augu aizsardzības līdzekļiem tiek izmantoti tikai derīgie kukaiņi vai entomofāgi un kamenes, bet slimību nav, jo augiem tiek nodrošināti optimāli augšanas apstākļi un ievērota tīrība.
Nav brīnums, ka šādos apstākļos gurķi uzrāda apbrīnojamu augšanas sparu. Gurķi ir tikai 34 dienas veci, bet jau redzami pirmie ziedi. Tika prognozēts, ka līdz pirmās ražas gurķim ir palikušas vien nieka divas nedēļas, un jūnija otrajā nedēļā jaunā raža tiks piegādāta patērētājiem. Augšanas temps nudien ir pavisam iespaidīgs. Tikai 24 stundu laikā katrs gurķa stāds spēj izveidot jaunu vienu lapu, vienu ziedu un pastiepties garumā par 10 cm. Ticiet vai ne, gurķis vienas stundas laikā pastiepjas garumā par 4,2 mm. Palēninātajā filmēšanā to noteikti varētu arī ar aci ieraudzīt. Šādos gaismas apstākļos gurķu lapas ir ap trim reizēm lielākas par manas rokas plaukstu, arī atstatumi starp lapām ir īsāki, jo augu stumbrs ir drukns un spēcīgs, nav vērojamas kaut mazākās stīdzēšanas pazīmes.
Citas tehnoloģiskās novitātes
Mazliet par citām tehnoloģiskām novitātēm, kas ir iestrādātas jaunajā siltumnīcas korpusā. Viena no tām ir automātiskā gurķu augu nolaišana. Tas ir viens no smagākajiem darbiem, ko reizi nedēļā nākas veikt, šādi audzējot gurķus un tomātus. Padomājiet, kas tā ir par lapu un augļu masu, kura jāpalaiž zemāk. Zemāk tiek palaista noražojusī stublāja daļa. Šajā siltumnīcā gurķu augus reizi nedēļā varēs nolaist, izmantojot attiecīgās tehniskās iekārtas. Ievērojams atvieglinājums cilvēkiem, kas tur strādā.
Vēl būtiska ir rekuperācijas sistēmas izmantošana. Lai arī pati sistēma nebūt nav jauna, tās izmantošana ziemas siltumnīcās nav bieža parādība. Sistēmas būtība ir ārkārtīgi vienkārša. Tā kā ventilācija ir nepieciešama, silto gaisu, izvadot no siltumnīcas, tam siltummainī tiek paņemts nost liekais siltums, un vēsais gaiss kopā ar lieko mitrumu tiek izvadīts ārā no siltumnīcas. Rezultātā siltums “paliek” siltumnīcā vai sistēmā. Tālāk ieplūstot svaigam un aukstākam gaisam siltumnīcā, paņemtais siltums tiek atdots atpakaļ. Tā gurķi tiek pie svaiga gaisa, bet necieš no gaisa temperatūras svārstībām, jo tā praktiski nemainās. Vēl būtisks moments, ko gurķi iegūst no rekuperācijas sistēmas, ir tas, ka CO2 gāzes, kas ir viens no gurķu barošanās avotiem, koncentrāciju ir iespējams uzturēt augstāku, tā paaugstinot gurķu produktivitāti.
Izveidota arī ēnošanas aizkaru dubulta sistēma, kas ļauj optimāli automatizēt gaismas režīmu siltumnīcā, un pat pie visspilgtākās saules augiem tiek nodrošināti maksimāli labvēlīgi apstākļi.
Augstas energoefektivitātes uzņēmums
Rezumējot var teikt, ka šī siltumnīca ir vesels uzņēmums, kurā nodrošināta augsta energoefektivitāte. Ja var runāt sadzīves elektrotehnikas terminoloģijā, tā noteikti būtu A+ klase. Darbaspēks tādējādi ir atbrīvots no atsevišķu darbu veikšanās, tāpēc, veicot pārējos darbus, ir augstāks darba ražīgums un cilvēkiem draudzīgāki darba apstākļi.
Nākotne pieder LED apgaismojumam. Jau “Philips” kompānijai pasūtīts pilns LED apgaismojums 5 ha lielām tomātu siltumnīcām Beļģijā, 2,5 ha – Nīderlandē, Krievijā pasūtījuši pat 25 ha, bet interesantākais, ka Krievijas pilsētā Noriļskā, kas atrodas aiz polārā loka, veca maizes kombināta telpas tiks pielāgotos gurķu un tomātu audzēšanai, izmantojot tikai LED apgaismojumu. Progress ir neapturams un cilvēku izdoma arī, bet vēstures lapaspusēs paliks ieraksts, ka, attīstoties LED lampām, pirmā siltumnīca pasaulē, kur papildu apgaismojumam izmantotas tikai LED lampas, bija SIA “Getliņi EKO” gurķu siltumnīca. Kas zina, iespējams, vēl pēc dažiem gadiem šim pulkam pievienosies stādu un dažādu zaļumu audzētāji, un, iespējams, ikviens no mums, kas vēlēsies ziemas apstākļos izaudzēt sev uz palodzes veselīgus zaļumus, ar LED lampu palīdzību varēs to izdarīt.
Māris Narvils
Augkopības nodaļas vecākais speciālists dārzkopībā