You are here

Piena teļi vasarā

Lopkopība
Piena lopkopība

Vasarā, kad gaisa temperatūra sasniedz +30 °C, karstuma stress negatīvi var ietekmēt arī teļu veselību un augšanu. Lielā karstumā paātrinās elpošana un paaugstinās ķermeņa temperatūra, tas veicina dehidratāciju (organisma atūdeņošanos) un pasliktina imūnsistēmas darbību. Tāpēc, līdzīgi kā ziemā aukstumā, arī karstā laikā teļiem pieaug  nepieciešamās enerģijas daudzums. Aukstā laikā teļiem ir nepieciešama papildus enerģija, lai sevi sasildītu, bet karstā laikā, lai sevi dzesētu. Abos gadījumos tas negatīvi var ietekmēt gan augšanu, gan veselību.

Par kastuma stresu teļiem liecina paātrināta elpošana, elpošana ar atvērtu muti, samazināta apetīte, nepatika, nevēlēšanās kustēties. Redzot šādas pazīmes, ir obligāti jāreaģē un jādara viss, lai mazinātu karstuma stresu.

Vide un turēšana. Jāpasargā no tiešajiem saules stariem. Teļi jātur vai nu nojumēs, vai būdiņās tā, lai teļi būtu pasargāti no tiešajiem saules stariem. Noēnotiem jābūt vismaz 80% no teļu aizgalda laukuma. Svarīgi ir arī karstā laikā izmērīt, kāda ir gaisa temperatūra būdiņās, jo tā var būt par vairākiem grādiem augstāka, nekā ir āra temperatūra. Īpaša uzmanība jāpievērš causpīdīgajām plastmasas būdiņām, kur saules staru ietekmē gaiss nojumītē sasilst daudz ātrāk.

Jāuzlabo gaisa plūsma. Dabīgi ventilējamās telpās, nojumēs, būdiņās visām ventilācijas atverēm jābūt pilnībā atvērtām (arī jumtu korēs). Teļu būdiņās tieši tāpat ir jānodrošina gaisa plūsma un ventilācija.

Pakaiši. Karstā laikā teļiem vispiemērotākie ir neorganiskie pakaiši – smiltis vai rupjas  zāģu skaidas. Tajos mazāk vairosies baktērijas (slimību ierosinātāji) un arī mušas.  Galvenais, lai arī karstā laikā, teļi būtu tīri un sausumā.

Barošana. Brīvi pieejams ūdens. Vasaras periodā īpaši svarīgi  teļiem nodrošināt brīvi pieejamu un svaigu ūdeni.  Piena teļi karstuma stresa apstākļos izdzer 11 līdz 22 litrus ūdens dienā. Ja starp piena izbarošanas reizēm teļiem ūdens nav pieejams, tad vasarā obligāti ir jāparedz trešā „ēdināšanas” reize, kad dodam dzert tīru ūdeni, lai novērstu dehidratāciju un uzturētu veselību.

Teļu starterbarība. Regulāri ir jāpapildina teļiem starterbarība (pirktā vai paštaisītā saimniecībā) un jāseko līdzi tās kvalitātei – vai nav samirkusi, vai nav sākusi bojāties, vai nav sapelējusi utt. Bļodiņā vai spainītī ir jāieber tāds daudzums, kas līdz nākamajai reizei tiek apēsts. Starterbarība jeb spēkbarība ir jāpapildina katrā piena izdzirdināšanas reizē.

Stress. Pasākumi un darbības, kas teļiem rada stresu, ir jāveic no rīta. Teļiem stresu rada pārvietošana, grupēšana, vakcinēšana, atragošana, kastrēšana. Vakarā gaisa temperatūra varbūt pat ir zemāka, bet ķermeņa temperatūras izmaiņas atpaliek par 4-6 stundām; tieši tāpēc stresu radošie pasākumi jāveic rīta pusē.

Mušu kontrole. Slimību kontrole. Teļu aizgaldi ir ļoti iecienīta mušu kāpuru attīstības vieta. Mušas atstāj savas olas vietās, kur ir svaigi mēsli un pietiekoši daudz mitruma. Laba vieta mušu kāpuru attīstībai būs arī mitra spēkbarība.  Šie nosacījumi ļoti bieži pastāv arī teļu aizgaldos vai būdiņās. Mūša ir arī daudzu slimību ierosinātāju pārnēsātāji (piem., govju keratokonjuktivīts, mastīti).  Mušas un citi kukaiņi arī kož un sūc asinis, kas arī traucē teļu augšanai.

Silvija Dreijere,

LLKC lopkopības konsultante