You are here

Apgrūtinātas dzemdības zīdītājgovīm

Lopkopība
Gaļas lopkopība

Apgrūtinātas dzemdības palielina neizdzīvojušo teļu skaitu, govju brāķēšanu, veterinārās un darba patēriņa izmaksas, kā arī vēlāku govju meklēšanos un sliktākus grūsnības (apaugļošanās) rādītājus.

Kādā pētījumā ASV Nebraskā tika noskaidrots, ka teļu krišana pirmajās 24 stundās bija 4% govīm, kurām bija vieglas dzemdības, un 16% tām, kurām bija nepieciešama dzemdību palīdzība. Pētot tālāk, izrādījās, ka arī apaugļošanās rādītāji ievērojami atšķīrās. Govju grūsnības rādītāji pēc 70 dienu lecināšanas perioda govīm, kurām bija apgrūtinātas dzemdības, bija par 16% sliktāki nekā tām, kurām bija vieglas dzemdības. No govīm, kurām bija vieglas dzemdības, 85% bija grūsnas, bet govīm ar apgrūtinātām dzemdībām tikai 69%.

Cēloņi apgrūtinātām dzemdībām var būt daudzi, piemēram, govs vecums, teļa lielums, teļa dzimums, govs lielums, ķermeņa kondīcija, dzemdību ilgums, šķirne, ēdināšana, augļa guļa.

Dzemdību vieglumu ietekmē vaislinieka šķirnes izvēle. 1. tabulā apkopoti ASV dati par apgrūtināto dzemdību biežumu un teļu dzimšanas svaru Herefordas vai Angus šķirnes govīm, atkarībā no vaislinieka šķirnes.

1. tabula. Vaislinieka šķirnes ietekme uz dzemdībām un teļa lielumu

Vaislinieka šķirne

Apgrūtinātas dzemdības, %

Dzimšanas svars, kg

Herefordas vai Angus

2,9

35

Limuzīnas

9,4

39

Simentāles

14,9

40

Šarolē

18,4

41

 

Ēdināšana un ķermeņa kondīcija. Daudzi liellopu audzētāji uzskata, ka, dodot barību ar zemāku enerģijas daudzumu, teļi būs mazāki, un attiecīgi dzemdības vieglākas, bet pie labākas barības teļi būs lielāki un būs grūtākas dzemdības. Lai vai cik loģiski tas izklausītos, zinātnieki šādiem apgalvojumiem neatrod apstiprinājumu.  Palielinot enerģijas koncentrāciju barības devās, teļu dzimšanas svars patiešām palielinās, bet apgrūtināto dzemdību skaits gan nepalielinās. Taisni otrādi – pie augstāka enerģijas nodrošinājuma apgrūtināto dzemdību skaits samazinās.  Izmēģinājumā zīdītājgovis tika sadalītas 3 grupās un 90 dienas pirms gaidāmās atnešanās tika dota barības deva ar atšķirīgu enerģijas daudzumu (kopējais sagremojamo barības vielu daudzums (TDN) 4,9; 6,2; 7,7 kg govij dienā). Rezultāti ir apkopoti 2. tabulā.

TDN aprēķināšanai izmanto kokšķiedras rādītāju ADF no lopbarības analīzēm. TDN = 96,35 – (%ADF x 1,15)

2. tabula. Pirmsatnešanās perioda ēdināšanas ietekme uz teļa svaru un dzemdību vieglumu

Enerģijas līmenis barības devās

Teļu dzimšanas svars, kg

Apgrūtinātas dzemdības, %

Zems (TDN 4,9 kg)

36

26

Vidējs (TDN 6,2 kg)

38

17

Augsts (TDN 7,7 kg)

39

18

Zīdītājgovju turēšanā ir jāuzmanās no govju aptaukošanās, jo resnām govīm noteikti būs smagākas dzemdības. Tāpat problēmas dzemdībās ir gaidāmas arī vājām, pilnvērtīgi nepabarotām govīm. Atkarībā no dzīvnieka lieluma, grūsnības perioda, klimatiskajiem apstākļiem, kopējais sagremojamo barības vielu daudzums (TDN) atšķirtai telītei ir nepieciešams 3,5–5,5 kg dienā, grūsnām divgadīgām telēm 4–6 kg, pieaugušām grūsnām zīdītājgovīm 3,5–5,5 kg.

Jaunākie pētījumi rāda, ka pārbarošana ar proteīnu pēdējos trīs grūsnības mēnešos gan noved pie lieliem teļiem un apgrūtinātām dzemdībām.

Interesanti, ka dzemdību laiku (naktī vai dienā) ietekmē govju barošanas laiks. Dati ir parādījuši, ka, barojot govis naktī, tās pārsvarā dzemdē dienas laikā, kad tās ir vieglāk novērot. Pirmais šo metodi ieteica Herefordas šķirnes dzīvnieku audzētājs Konefals (Gus Konefal) no ASV, tāpēc to arī sauc par Konefala metodi. Pēc šīs metodes zīdītājgovis baro divas reizes dienā, 11:00–12:00 dienā un 21:30–22:00 vakarā. Šādā režīmā sāk barot zīdītājgovis apmēram vienu mēnesi pirms atnešanās perioda sākuma un turpina visu atnešanās periodu. Tiek ziņots, ka, ēdinot šādā režīmā, 75% govju atnesas laikā no 7:00 līdz 19:00.

Apgrūtinātu dzemdību cēloņus nosacīti var sadalīt divās lielās grupās – menedžments un ģenētika. No menedžmenta viedokļa ir svarīgi:

  1. ievērot pareizu ēdināšanu, nepārbarot vai arī neatstāt badā govis;
  2. īpaši uzmanīt teles, kas nesīsies pirmo reizi;
  3. zināt, kā un kad sniegt dzemdību palīdzību, kad zvanīt vetārstam.

Ģenētiski svarīgākais ir vaislinieka izvēle teļu ieguvei ar relatīvi mazāku dzimšanas svaru, bet saglabājot ātraudzību pēc tam.

SILVIJA DREIJERE,

LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja