You are here

Teļu kriptosporidioze jeb jaundzimušo caureja

Lopkopība
Gaļas lopkopība

Kriptosporidioze ir strauji noritoša jaundzimušu teļu slimība, kas izpaužas ar caureju. Slimība ir aktuāla gan gaļas, gan piena liellopiem, ja slimības izraisītājs nonāk fermā vai apkārtnē. Veicinošie faktori ir lopu pārvadātāji, instrumenti, slimie dzīvnieki, barība u.c.

Jaundzimušu teļu caureja, kas norit akūti vai subakūti un ko izraisa vienšūnis Cryptosporidiidae, izpaužas ar gremošanas trakta traucējumiem – ir traucētas gremošanas un uzsūkšanas funkcijas, un arī imūnsistēmas un elpošanas orgānu funkcijas. Kriptosporīdijas attīstās viena saimnieka organismā.

Slimības norise. Slimība ir plaši izplatīta visā pasaulē un ir viegli diagnosticējama ar eksprestestiem jebkurā gadalaikā. Vislielākais slimības uzliesmojums ir ziemas beigās, pavasara sākumā, kad jaundzimušiem teļiem ir pavājināta imunitāte. Teliņi saslimst pirmajās dzīvības dienās un var būt kriptosporīdiju nēsātāji līdz 8 mēnešu vecumam. Slimības avots ir slimie dzīvnieki, barība, ūdens, aprūpes priekšmeti, aprīkojums, apkārtējās vides nelabvēlīgie apstākļi – mitras, slapjas turēšanas vietas.

Pieauguši dzīvnieki nav kriptosporīdiju nēsātāji un tiem nav nozīmīga loma slimības pārnešanā. Pārnēsātāji var būt citi dzīvnieki, grauzēji un kukaiņi. Fermās var ilgstoši saglabāties kriptosporu oocistas, jo tās ir ļoti izturīgas pret dezinfekcijas līdzekļiem, temperatūras svārstībām, un tās ļoti strauji vairojas.

Parazītu izplatību veicina kriptosporīdiju pārnēsāšana. Kriptosporīdijām ir īss dzīves cikls organismā – 3 līdz 8 dienas, tās izdala lielu skaitu oocistu, kuras ar fekālijām nonāk apkārtējā vidē. Oocistas ir infekciozas tūlīt pēc izdalīšanās. Pietiek ar nelielu skaitu oocistu – 100–1000, lai teliņš inficētos, un tām ir augsta izturība apkārtējā vidē.

Teļiem līdz 1 mēnesim ar diareju C. parvum ir 60% fekāliju paraugos.

Kriptosporidijām raksturīga ļoti strauja vairošanās un strauja augšana. Tiek iznīcināta zarnu gļotāda. Kriptosporīdiju dzīves cikls ir 3–8 dienas. Kriptosporīdijas iznīcina zarnu epitēlija bārkstiņas, samazina zarnu uzsūkšanās spējas. Līdz ar to  samazinās gremošanas enzīmu aktivitāte un palielinās osmotiskais spiediens. Tā rezultātā šķidrums no organisma nonāk zarnās, un notiek organisma atūdeņošanās, kas klīniski izpaužas ar caureju.

Inficēta zarna                                            Vesela zarna

Criptosporidium parvum klīniski izpaužas ar dzeltenas krāsas caureju. Tās akūtā fāzē caureja ir bāla, ūdeņaina, slēptajā fāzē – gļotaina, arī ar asiņu piejaukumu.

    

Teļiem novēro atūdeņošanos, svara zudumu, tie atpaliek augšanā. Ja pievienojas papildu infekcija – rota, korona vīrusi, tad var arī iestāties nāve.

Ārstēšana. Kriptosporidioze ir ārstējama ar Halofuginona laktātu. Ārstē visus jaundzimušos teļus 24–48 stundas pēc dzimšanas. Tas aizkavē oocistu izdalīšanos no saslimušajiem un aizsargā veselos teliņus no invadēšanās. Samazina caureju skaitu ārstētiem dzīvniekiem. Profilaktiski ārstē visus jaundzimušos teļus un, ja iespējams, tos ievieto novietnē vai telpā atsevišķi no vecākiem teļiem, lai novērstu turpmāku slimības izplatību. Ārstēšanu turpina 7 dienas.

Lai izvairītos no infekcijas izplatības, profilakses nolūkos lieto atsevišķus instrumentus katrai novietnei. Klīniski slimos dzīvniekus ievieto karantīnā un, ja nepieciešams, veic papildu ārstēšanu.

Novietnē veic dezinfekciju, kārtīgu tīrīšanu ar tvaiku. Jāpievērš uzmanība tam, kuri dezinfekcijas līdzekļi iedarbojas tieši pret kriptosporīdijām.

Novietnē izvairās no teļu pārblīvētības, teļu audzēšanai izmanto vairākas novietnes, veic pareizu pirmpiena izbarošanu pirmajās dzīves stundās, regulāri veic novietnes tīrīšanu un dezinfekciju. Profilaktiski veic arī konkurējušo korona un rota vīrusu infekciju ierobežošanu. Ar tām var saslimt jau no 10 dienu vecuma, vai arī šīs infekcijas var pievienoties jau esošajai kriptosporidiozei. Ja korona vai rota vīrusi konstatēti novietnē, veic gan profilaktiskos dezinfekcijas pasākumus, gan var veikt arī dzīvnieku vakcināciju, kas pasargās teliņus.

Slēdziens. Kriptosporidioze teļu kūtīs ir samērā bieži sastopama, nereti kombinējas vīrusu infekcijām, var izraisīt vieglu subklīnisku saslimšanu līdz pat smagiem slimības uzliesmojumiem. To var diagnosticēt mikroskopiski, imunoloģiski. Halofuginona laktātu var veiksmīgi lietot teļiem kriptosporidiozes profilaksei un ārstēšanai.

Izmantota informācija no:

Veterinārās parazitoloģijas laboratorijas (Ghent Universitāte, Beļģija).

MSD Animal Health. Диареи новорожденных телят.

MSD Animal Health Veterinary Manual.

Sagatavoja Laila Plīta,

LLKC lopkopības konsultante