You are here

Žurnāla “Latvijas Lopkopis” decembra numurā

Lopkopība

Šī gada decembra žurnāla numurā aptaujājām saimniekus un lauksaimniecības politikas veidotājus par gada veikumu un nākamā gada plāniem. Neskatoties uz salīdzinoši grūtajiem apstākļiem, lauksaimnieki uz nākotni raugās cerīgi, plāno investīcijas un attīstību ražošanā.

Žurnālā arī īss ieskats Eiropas Komisijas (EK) pašās novembra beigās publiskotajā paziņojumā jeb komunikācijas dokumentā par ES Kopējo lauksaimniecības politiku pēc 2020. gada un Latvijas pozīciju. EK, saglabājot līdzšinējo divu pīlāru pieeju finansējuma sadalē (tiešmaksājumu un lauku attīstības), nākamajā plānošanas periodā piedāvā lielākas iespējas pašām dalībvalstīm izvēlēties, kādus lauksaimniecības un vides pasākumus atbalstīt. Latvija EK nākotnes vīziju kopumā vērtē pozitīvi, taču sagaida radikālāku rīcību tiešmaksājumu izlīdzināšanā starp ES dalībvalstīm. Tas ir, – maksājumiem par apsaimniekoto hektāru jābūt vienlīdzīgiem jau no 2021. gada.

Saimnieku pieredzes rubrikā viesojamies pie Talsu novada Valdgales pagasta z/s “Kalni” īpašniekiem Evijas un Oskara Tālbergiem. Viņu saimniecība šogad bija starp tām, kas piedalījās LLKC organizētā Zālēdāju projekta izmēģinājumā par precīzās ēdināšanas nozīmi slaucamo govju ganāmpulkā. Evija un Oskars atzīst, ka tieši ar konsultantu palīdzību izdevies atrisināt vairākas problēmas un sasniegt labus ražošanas rādītājus.

Žurnālā daudz praktisku padomu lopkopjiem. Žurnāla nozaru redaktore un LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja Silvija Dreijere skaidro, kā izvērtēt slaucamo govju tesmens veselību, kā arī, kādai jābūt gaisa ventilācijai teļu novietnēs. LLKC Lopkopības kompetenču centra vadītāja Anita Siliņa stāsta par Zālēdāju projekta izmēģinājuma saimniecības SIA “Lāses” pieredzi zviedru līnijas Šarolē šķirnes vaislinieku vērtēšanā. Savukārt LLKC lopkopības konsultante Dace Trupāne stāsta par aitu grūsnības toksēmiju un to, kā ar to cīnīties.

Aitkopjiem un rokdarbniekiem būs interesanti lasīt par to, kā strādā Dina Derkevica vadītā “Pāces vilnas fabrika”. Šis ir Latvijā vienīgais uzņēmums, kas nodrošina aitu vilnas pārstrādes pilnu ciklu. Saimnieks norāda – tā kā aitu vilnas piedāvājums pārstrādei ir lielāks par pārstrādes jaudām, nākamgad iepirks tikai šķirotu vilnu.

Lietderīgs un interesants ir LLKC izglītības projektu vadītājas Jolantas Sūnas–Strautiņas raksts par kooperācijas pieredzi Austrijā, Štīrijas Vulkānzemē, kur dotas skaidras un precīzas atbildes, kā panākt vietējo ražotāju preču noietu.

Zirgu mīļiem piedāvājam žurnālistes Daces Milleres stāstu par zirgaudzētāju Natāliju Dreimani, kurai ir izdevies piepildīt sapni par saviem zirgiem.

Kā ierasts, žurnālā nozares ziņas no Latvijas un ārzemēm, labas veselības uzturēšanas padomi, saimnieku aptauja, recepte un anekdotes.

Atgādinām, ka žurnālu “Latvijas Lopkopis” iespējams abonēt VAS “Latvijas Pasts” pasta nodaļās visā Latvijā, abonēšanas indekss – 2044, pasūtīšanu iespējams veikt arī elektroniski “Latvijas Pasts” mājaslapas elektroniskās abonēšanas sadaļā: https://abone.pasts.lv/lv/latvijas_preses_izdevumi/zurnali/2044/2018_gads/

Žurnālu var iegādāties arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Ozolniekos.

Iveta Tomsone,

LLKC Apgāda vadītāja