You are here
Vai iespējami sala postījumi?
Daudzus dārzkopjus bažīgus dara pēdējās dienās uznākušais sals, jo gaisa temperatūra atsevišķās vietās noslīdējusi zem -25 oC. Sals rimsies šīs nedēļas beigās, tomēr vēl ir grūti prognozēt, kādi varētu būt sala bojājumi augļu un ogu dārzos.
Kādas ir labās ziņās, kas ļauj raudzīties optimistiski? Aukstums iestājās pakāpeniski, gaisa temperatūrai zem nulles atzīmes noslīdot pamazām. Iepriekšējo mēnešu laikapstākļi bija mēreni, un tas ļāva augiem sagatavoties ziemošanai. Turklāt bargais sals atnāca kopā ar sniegu, ko šajā situācijā ir jāvērtē kā pozitīvu faktoru. Sniegam piemīt ļoti labas siltumizolācijas spējas, un tas pasargā augu, augļu koku un ogulāju sakņu sistēmu. Vidējais negatīvo gaisa temperatūru režīms šajā ziemas periodā kopumā noteikti nav vērtējams kā kritisks.
Kādi riski tomēr pastāv? Sniega daudzviet nav pietiekami daudz, lai mēs varētu būt pilnīgi pārliecināti, ka tas būs spējis pasargāt augus. Tādēļ vecā metode – uzmest augļu kokiem un ogulājiem papildu sniegu, īsti nav realizējama.
Problēmas var rasties dārzos, kuros mitrā laika dēļ pagājušajā veģetācijas periodā augļu kokiem veidojās pārāk lieli viengadīgo dzinumu pieaugumi, kas, ja vēl tika pārmērīgi mēsloti, var apsalt. Apsals koki, kuri pagājušajā gadā ir bagātīgi ražojuši, sevišķi augsts risks ir plūmēm, saldajiem ķiršiem un persikiem.
Šobrīd lielākas problēmas var sagādāt saules apdegumi. Februāra beigās un marta sākumā saules aktivitāte jau ir salīdzinoši augsta, tādējādi saules stari augļu koku stumbrus un skeletzarus pa dienu var ievērojami sasildīt, izraisot miera perioda izbeigšanos. Naktī, iestājoties lielam salam, var tikt radīti bojājumi. Sevišķi bīstami tas ir visa veida kauleņkokiem, kam jau tā ir raksturīgs īsāks miera periods. Te jāsaka – lai pasargātu no saules apdeguma, nekā labāka par kaļķošanu nebūs. Tiesa, kaļķojumam bija jābūt izveidotam jau pagājušā gada rudenī. Tik lielā salā nokaļķot augus ir ļoti problemātiski.
Bojājumi ir iespējami augļu dārzos, kas ir slikti apkopti, jau cietuši no pārmērīgā mitruma, un ūdens lāmas ir saglabājušās uz ziemošanas periodu. Dārzos, kur ir labi kopti vainagi, normēta raža, noregulēts mitruma režīms, un ir sniegs, postījumi būs minimāli.
Māris Narvils, LLKC vecākais speciālists dārzkopībā