You are here
Žurnāla “Latvijas Lopkopis” aprīļa numurā
Kāda bijusi ES naudas ietekme uz Latvijas laukiem un lauksaimniecību, žurnāla aprīļa numurā skaidrā Agroresursu un ekonomikas institūta Lauku attīstības novērtēšanas daļas vadītāja Elita Benga. Pētniece norāda: “Salīdzinot lielo saimniecību skaitu un ražīguma rādītājus 2007. gadā un tagad, ir gūti ievērojami panākumi, izmantojot ES fondu finansējumu. Jautājums – cik efektīvi tā tika izlietota?” Runājot par jomām, kur nauda jāiegulda nākotnē, E. Benga uzsver – daudz vairāk nekā līdz šim nepieciešams finansējums zināšanām un inovācijām, kas būs izšķirošas, lai ražotu efektīvāk.
Cik efektīvi saimnieko lielās un mazās piena saimniecības, žurnālā analizē LLKC konsultants ekonomikā Andris Stepanovs sadarbībā ar Lopkopības kompetenču centru. Eksperts norāda, ka piensaimniecībām efektivitātes novērtēšanai nepieciešams analizēt enerģētiski koriģēto piena ieguvi ganāmpulkā. Turpat arī LLKC Lopkopības nodaļas vadītājas un žurnāla nozaru redaktores Silvijas Dreijeres raksts par piena tirgus tendencēm šogad.
Saimnieku pieredzes rubrikā raksts par Mazsalacas novada z/s “Lojas” saimnieku Mareku Bērziņu, kurš lauksaimnieku aprindās vairāk pazīstams kā graudaudzētājs. Izrādās, Marekam ir arī gaļas liellopu ganāmpulks, ar kuru tiek saistīti ilgtermiņa daudznozaru saimniekošanas plāni Mazsalacas pusē. Savukārt par aitkopības pamatiem un iespējām veidot kvalitatīvu aitu ganāmpulku, saruna ar Aitu kontrolizaudzēšanas un kontrolnobarošanas stacijas direktoru, z/s “Klimpas” saimnieku Valdi Lesku. Aitkopjiem lietderīgi izlasīt arī LLKC lopkopības konsultantes Lailas Plītas rakstu pa zīdējjēru nobarošanu.
Profesionālo rakstu rubrikās noteikti iesakām izlasīt visiem lopkopjiem lietderīgo Silvijas Dreijeres rakstu par to, kad lopi laižami ganībās un kādēļ to nedrīkst darīt ne par agru, ne par vēlu. Turpat arī ekspertes ieteikumi dzirdņu izvietošanai fermās un ūdensapgādes nodrošināšanai.
Bioloģiskajiem lauksaimniekiem svarīgi iepazīties ar Sertifikācijas un testēšanas centra vecākās ekspertes Anitras Rābantes skaidrojumu par to, kādēļ saimniekiem jāizstrādā uz riskiem balstīts piesardzības pasākumu plāns un kas tajā jāparedz.
Latvijas Olu ražotāju asociācijas pārstāve Anna Ērliha žurnāla lasītāju iepazīstina dabiskas izcelsmes minerālvielu ceolītu un skaidro, kā to izmantot saimniekošanā.
Zirgu mīļiem šoreiz iesakām žurnālistes Daces Milleres rakstu par Olgas Šelleres jātnieku sporta klubu “Telfas” Baldones novadā.
Kā ierasts, žurnālā nozares ziņas no Latvijas un ārzemēm, labas veselības uzturēšanas padomi, saimnieku aptauja, recepte un anekdotes.
Atgādinām, ka žurnālu “Latvijas Lopkopis” iespējams abonēt VAS “Latvijas Pasts” pasta nodaļās visā Latvijā, abonēšanas indekss – 2044, pasūtīšanu iespējams veikt arī elektroniski “Latvijas Pasts” mājaslapas elektroniskās abonēšanas sadaļā: https://abone.pasts.lv/lv/latvijas_preses_izdevumi/zurnali/2044/2018_gads/
Žurnālu var iegādāties arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Ozolniekos.
Iveta Tomsone,
LLKC Apgāda vadītāja