You are here

Pamatnosacījumi govju komfortam kūtī

Lopkopība

Būtiskākie pamatnosacījumi govju komfortam kūtī ir: pietiekama ventilācija un gaisa plūsma; lielāks atbilstoša izmēra guļvietu skaits nekā govju skaits grupā; pareizi saplānota govju kustība jeb plūsma; pārdomāta darbaspēka un slaukšanas zāles efektivitāte.

Paplašinot ganāmpulku un govju mītnes, biežāk apspriežamie jautājumi ir komfortabla vieta dzīvniekiem un nepieciešamie kapitālieguldījumi tās nodrošināšanai. Precīza un pārdomāta plānošana ir nepieciešama, jo katra kļūda govju komforta nodrošināšanā nesīs lielus zaudējumus nākotnē. Saimnieki bieži brīnās, kā tas notiek, ka pie līdzvērtīgas barības bāzes vienā saimniecībā piens tek un govis ir veselīgas, bet otrā – rezultātu nav. Maksimāls komforts govīm mītnēs ir šī noslēpuma atslēgas vārds.  

Kūts būvēšana vai rekonstrukcija ir kompromiss starp vēlmēm un iespējām. Pieminēšu pamatlietas, kas jāievēro nepiesietās turēšanas kūtīs un kuras nedrīkstam ignorēt, plānojot, rekonstruējot vai uzlabojot govju mītnes.

Vieta

Vieta ir pirmais, kas jāaprēķina, – katrai govij nepieciešami vismaz 8 līdz 10 kvadrātmetri, ieskaitot ejas un barības galdus.

Ventilācija

Gaisa plūsma ir nākamais vitāli svarīgais faktors, taču tam Latvijā bieži nepievēršam pietiekamu uzmanību.

* Nevajag jaunceltni „lipināt” pie jau esošajām būvēm. Tas var izjaukt dabīgās gaisa plūsmas, un nebūs iespējams nodrošināt pietiekamu ventilāciju. Kūts sānu malai jāatrodas pēc iespējas perpendikulāri valdošajiem vējiem.

* Sānu malās atvērtajai daļai jābūt 2,5– 4 m augstai atkarībā no kūts platuma un govju daudzuma (0,75 m uz govju guļvietas rindu).

* Pieaugušai govij nepieciešamais svaigā gaisa daudzums  vasarā ir 280 kubikmetri/stundā un 133 kubikmetri/stundā ziemā.

* Ventilācijas sistēmas konkrētās prasības un izmērus ietekmēs jumta salaidums, slīpums, augstums, bet ventilācijas atvērumam jumta korē jābūt 2% no kūts platuma.

Guļvietu skaits un dizains

* Govīm diennaktī kopumā ir jāguļ pietiekami ilgs laiks, lai tās būtu atpūtušās un veselīgas, ar spēcīgu imūnsistēmu. Govs diena ir sadalīta daudzos ciklos (ēšana, dzeršana, gulēšana), tāpēc barībai un ūdenim ir jābūt brīvi un ērti sasniedzamam no jebkuras guļvietas kūtī. Minimālais laiks, kas govij jāpavada guļot guļvietā, ir 12 stundas, optimālais – 13–14 stundas, ideālais – 17–18 stundas. Katra papildu stunda virs minimuma govs diennakts izslaukumu palielinās par 0,5–1 kg piena no govs dienā. 

* Vislabākais būtu uz 90 govīm plānot 100 guļvietas atbilstoši govju lielumam.

* 700 kg smagai melnraibajai Holšteinas šķirnes govij nepieciešamie guļvietas izmēri ir 1,28 m platumā, un 1,80 m garumā. Lai govis gulētu taisni nevis pa diagonāli, krūšu balstam jābūt vismaz 50–85 cm uz priekšu un 100 cm augstumā, bez šķēršļiem izklupienam piecelšanās brīdī.

* Govju guļvietām jābūt mīkstām. Guļot uz cietas pamatnes, tiek traucēta asins plūsma caur tesmeni.

* Betonētajām guļvietām ir jābūt ar 2–3 grādu slīpumu un ne augstāk par 20 cm no mēslu ejas.

* Ja nepietiek pareiza izmēra guļvietu, govis negrib gulēt guļvietās, tām rodas lielāka iespējamība klibot, saslimt ar mastītu, kā arī pasliktinās auglības rādītāji.

* Jūs tikai un vienīgi finansiāli iegūsiet, ja pareizi izplānosiet kūti un atbilstoši govju lielumam ierīkosiet guļvietas.

Ejas

Palielinoties govju skaitam kūtī, ir jānodrošina brīva govju kustība bez šķēršļiem, tāpēc eju platumam starp guļvietu rindām jābūt 3 m un pie barības galda 4 m.

* Katrai govij nepieciešamais barības galda garums ir 0,7–0,75  m, arī ūdenim ir jābūt brīvi pieejamam. Tas nozīmē, ka 10% govju no grupas ir jāspēj vienlaikus dzert, vienai govij paredzot 10–20 cm dzirdnes garuma. Praktiski rēķinot, viena standarta garā ūdens sile ir pietiekama 20 govīm, un viena ātrās caurplūdes individuālā dzirdne – 15 govīm.

* Rūpīgi jāizplāno govju kustība uz slaukšanās zāli, pie barības galda un dzirdnēm, kā arī ceļš atpakaļ uz guļvietām.

Slaukšanas zāle

Bieži saimnieki mēģina paplašināt ganāmpulkus, nesamērojot to ar slaukšanas zāles lielumu. Slaukšanās laiks ar gaidīšanu slaukšanas zālē nedrīkst pārsniegt 2 stundas dienā. Pie mums gan lielākoties laiks tiek pārtērēts, lēni strādājot slaukšanas zālē, tāpēc slaukšanas laiks vienai grupai pagarinās.
 

Silvija Dreijere,

Lopkopības nodaļas vadītāja