You are here

PVD aicina ievērot visus drošības pasākumus

Lauku attīstība
Lopkopība

Jau vairākus gadus Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) informē par to, ka Latvijas un Eiropas Savienības teritorijas robežai tuvojas Āfrikas cūku mēris (ĀCM). Tika ieviesti drošības pasākumi, taču situāciju mainīja janvārī saņemtā informācija no Lietuvas Veterinārā un pārtikas dienesta, ka Lietuvas dienvidos, Alītas reģionā divām nomedītām meža cūkām apstiprināta ĀCM vīrusa klātbūtne.

Lietuvas atbildīgais dienests informēja, ka pēc slimības atklāšanas ir ieviesis slimības apkarošanas pasākumus, lai nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, nosakot ĀCM inficēto teritoriju – Druskininku, Traķu, Alītas, Šaļčininku, Lazdiju un Varēnas rajonu teritorijas. PVD lēma par papildus drošības pasākumu ieviešanu, aicinot dzīvnieku turētājus, sevišķi piemājas saimniecībās, medniekus un sabiedrību tos ievērot ar vislielāko atbildību.

Latvijā ieviestie profilakses pasākumi līdz šim ir bijuši efektīvi, tomēr pēc informācijas saņemšanas par ĀCM konstatēšanu Lietuvā, PVD aicina ievērot noteiktos drošības pasākumus.

  • PVD aicina medniekus visā Latvijas teritorijā būt īpaši vērīgiem un ziņot par kritušām vai saslimšanā aizdomīgām meža cūkām!

Latvijā uz valsts robežas, Krievijas un Baltkrievijas pierobežā jau ir ieviesti drošības pasākumi un tiek ņemti paraugi laboratoriskajai izmeklēšanai visām nomedītajām meža cūkām, kā arī saslimšanā aizdomīgajām mājas cūkām. Kopš 2013. gada jūnija Latvijā uz ĀCM izmeklētas 1029 meža cūkas un 28 mājas cūkas. Visi izmeklēšanas rezultāti līdz šim bijuši negatīvi. Visu aizdomu gadījumu izmeklēšanas izmaksas sedz PVD.

  • PVD aicina dzīvnieku īpašniekus, turētājus un kopējus pievērst pastiprinātu uzmanību cūku veselības stāvoklim un par jebkuru cūku saslimšanas vai nobeigšanās gadījumu ziņot sava reģiona PVD pārvaldei vai apkalpojošam veterinārārstam! Ātra un atbildīga saimnieka rīcība var pasargāt citas cūku novietnes no ĀCM.
  • Lai nepieļautu iespējamo slimības izplatību, PVD aicina turētājus cūku novietnēs ieviest stingrus biodrošības pasākumus, it īpaši: aizliegt iebraukt transporta līdzekļiem, kuriem nav veikta ritošās daļas dezinfekcija, kā arī neielaist novietnēs nepiederošas personas.

Atgādinām, ka visiem, kuri tur cūkas savās piemājas saimniecībās, par tām jāziņo Lauksaimniecības datu centram (LDC).

Jau iepriekš esam uzsvēruši, ka cilvēks ar neatļautiem pārtikas produktiem bagāžā ir galvenais riska faktors slimības ievazāšanai Latvijas teritorijā, jo slimība ir ļoti noturīga ārējā vidē un to līdz ar dzīvnieku izcelsmes produktiem, pat ar vismazāko speķa gabaliņu, var ievazāt Latvijā.

No 2013. gada vasaras uz Latvijas robežas ar Krieviju un Baltkrieviju PVD sadarbībā ar Valsts robežsardzi un muitu veic pastiprinātas kontroles, t. sk. ceļotāju privātās bagāžas kontroli, lai Latvijā netiktu ievesta inficēta gaļa vai gaļas produkti. Tiek veikta dzīvnieku pārvadātāju transporta pastiprināta kontrole. Ja inspektori ceļotāja bagāžā konstatē neatļautus produktus, tie tiek konfiscēti un nodoti iznīcināšanai.

Ja slimība robežu šķērsos un tiks konstatēts kaut viens meža vai mājas cūku saslimšanas gadījums ar Āfrikas cūku mēri, Latvijai tiks noteikti starptautiskās tirdzniecības ierobežojumi, proti, apstāsies vai tiks būtiski ierobežots dzīvnieku izcelsmes produktu eksports, tādējādi Latvijas cūku audzētājiem un ražotājiem ciešot ievērojamus finansiālos zaudējumus. Nemaz nerunājot par slimības tālāku izplatīšanos Latvijas teritorijā un visu cūku izkaušanu saimniecībās, kurās šī slimība tiks konstatēta.

Pret Āfrikas cūku mēri nav izstrādāta vakcīna, tāpēc nav iespējama meža cūku vakcinācija. Āfrikas cūku mēra vīruss ir ļoti izturīgs – gaļā pie +4°C vīruss saglabājas 150 dienas, sausā sālītā šķiņķī – 140 dienas, bet saldētā gaļā daudzus gadus, tāpēc pastāv ļoti augsts risks, ka šo slimību Latvijā var ievazāt ne tikai mežacūkas, bet un galvenokārt – ceļotāji, ievedot Latvijā dzīvnieku izcelsmes ar ĀCM vīrusu inficētus pārtikas produktus.

 

PVD – speciāli „Lauku Lapai”

Add new comment