You are here

Zemnieki un citi interesenti Vidzemē pēta miežu slimības

Augkopība

Par laukaugiem kaitīgo organismu ierobežošanu miežu sējumos dažādos Latvijas reģionos ir ierīkoti divi demonstrējumi. LLKC Valmieras konsultāciju biroja lauka diena notika 29. jūnijā z/s ”Lejasciņi”, Valkas novada Ērģemes pagastā, pie jaunā zemnieka Kristapa Sulas. Savukārt pirmā lauka diena notika 20. jūnijā SIA ”Upeskalni AB”, Kuldīgas novada Padures pagastā. Pasākumu apmeklēja zemnieki, konsultanti, zinātnieki un VAAD inspektori.

Demonstrējuma mērķis ir praktiski parādīt laukaugu kaitīgo organismu ierobežošanas iespējas, veicot kaitēkļu un slimību monitoringu sējumos, kā arī konstatēt pielietoto augu aizsardzības līdzekļu efektivitāti. Demonstrējums saimniecībā notiek laika posmā no 2018-2022. gadam, vienā laukā ievērojot augseku: mieži – ziemas tritikāle – ziemas kvieši – zirņi – vasaras kvieši.

Vēsturiski tā izveidojies, ka Vidzemē vienmēr vairāk nekā citos reģionos audzē vasaras miežus un rudzus. Mieži plaši tiek pielietoti lopbarībai, tiek gatavots alus un iesals. Lauka dienā AREI Priekuļu pētniecības institūta vadošā pētniece miežu selekcijā Linda Legzdiņa iepazīstināja ar jaunākajām miežu šķirnēm, kas selekcionētas Latvijā. Abi Latvijas pētniecības institūti, Priekuļos un Stendē, selekcionē jaunās šķirnes, kas ir piemērotas tieši Latvijas apstākļiem. Visjaunākās šķirnes ir ‘Didzis’ (2018. gads, Stende) un ‘Saule PR’ (2016. gads, Priekuļi). Par integrētās audzēšanas pamatprincipiem un to nozīmi teorētiskajā daļā plaši izstāstīja LLKC Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis. Pirms doties apskatīt miežu lauku, Vidzemes reģionālās nodaļas vecākā inspektore Inga Bēme iepazīstināja klātesošos ar galvenajām miežu slimībām un to ierobežošanu, kā arī izstāstīja par to, kā Valsts augu aizsardzības dienests veic monitoringu kultūraugos. LLKC Valmieras konsultāciju biroja augkopības konsultante Ilona Krūmiņa iepazīstināja ar demonstrējuma ierīkošanas gaitu, veiktajiem agrotehniskajiem pasākumiem, iknedēļas monitoringa novērojamiem un veiktajiem pasākumiem ar augu aizsardzības līdzekļiem.

Praktiskajā daļā visi devās apskatīt demonstrējumu dabā un mācījās atrast un atpazīt miežu slimības uz lauka. Zemnieku saimniecība “Lejasciņi”, kuras laukā ir ierīkots demonstrējums, tur audzē agros seškanšu miežus ‘Judit’, C2 ataudzējumu. Sējums 29. jūnijā jau bija sasniedzis piengatavību. Īpatnējie pavasara un vasaras sākuma laika apstākļi (lielais sausums) ietekmēja miežu cerošanu un arī vienmērīgu lauka sadīgšanu. Lielā sausuma dēļ šogad, mazāk nekā citus gadus, miežu sējumos tiek novērotas augu slimības. Laika apstākļi bija labvēlīgi kaitēkļu attīstībai, un, lai iznīcinātu laputis, tika veikti  divi smidzinājumi. Ekonomisku apsvērumu dēļ (nebūs gaidītās ražas un līdz ar to arī ienākumu, arī slimību izplatība ir maza) netika smidzināts fungicīds divos variantos, bet vienā variantā tika smidzināts fungicīds Bell Super 1,3 l/ha. Pēc ražas novākšanas un izvērtēšanas varēsim secināt, vai tas ietekmēja ražu. Pēc demonstrējuma lauka apskates “Lejasciņu” saimniecības īpašnieks Kristaps Sula vēl parādīja vasaras kviešu lauku un arī lauku, kurā iesētas piecas dažādas ziemas kviešu šķirnes, lai noteiktu to ziemcietību Vidzemē. Kristaps ar klātesošajiem padalījās nākotnes plānos par sēklaudzēšanas attīstību savā saimniecībā. “Lejasciņos” jau  šogad iesēti pirmie miežu un vasaras kviešu sēklas lauki un ir uzcelta jauna kalte, lai varētu nodarboties ar sēklaudzēšanu Paldies saimniekam par iespēju ierīkot demonstrējumu saimniecībā un interesentus iepazīstināt ar to lauka dienā.

Demonstrējumi notiek Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020. gadam pasākuma “Zināšanu pārneses un informācijas pasākumi” apakšpasākumā “Atbalsts demonstrējumu pasākumiem un informācijas pasākumiem” tēmas “Laukaugiem kaitīgo organismu ierobežošana dažādos Latvijas reģionos” ietvaros.

Ilona Krūmiņa,

LLKC Valmieras nodaļas augkopības konsultante

 

Foto Galerija: