You are here
Lauksaimnieki vērtē augsnes apstrādes tehnoloģijas
Dunavas pagasta z/s “Lejas Jērāni” sadarbībā ar LLKC Jēkabpils konsultāciju biroju 19. jūlijā organizēja demonstrējuma lauka dienu par dažādu augsnes apstrādes tehnoloģiju salīdzinājumu graudaugu bezmaiņas sējumos slimību un kaitēkļu ierobežošanai.
Demonstrējums tika ierīkots LAP 2014.-2020. gadam apakšpasākuma “Atbalsts demonstrējumu pasākumiem un informācijas pasākumiem” ietvaros. Lauka dienā tās apmeklētājiem bija iespēja uzzināt LLKC augkopības nodaļas vadītāja Oskara Baloža sniegto informāciju par LAP 2014.-2020. pasākumu “Atbalsts demonstrējumu pasākumiem un informāciju pasākumiem”.
Z/s “Lejas Jērāni” pārstāvis Reinis Balodis pastāstīja par saimniecību un demonstrējuma ierīkošanu. Neskatoties uz tumšajiem lietus mākoņiem, visi devās apskatīt demonstrējuma lauku, kur kopā ar agronomi-konsultanti Zani Liepiņu analizēja kaitēkļu un slimību izplatību, kā arī uzzināja, kā pareizi veikt kaitīgo organismu uzskaiti. Tika pārrunāti graudaugu slimību ierobežošanas risinājumi un nianses herbicīdu lietošanā. Vairāki jaunie lauksaimnieki ir minimālās augsnes apstrādes un bezaršanas tehnoloģijas piekritēji. Par šo tehnoloģiju pielietošanu Salas novada z/s “Jaunozoli” pieredzē dalījās Rihards Kadirovs. Viņš aicina visiem padomāt, kā saimniekot gudri, tālredzīgi. Daudz vairāk jādomā par augu maiņu, kā uzkrāt augsnē organisko vielu. Rihards arī atzīst, ka Latvijā zemnieki par maz dalās savā pieredzē, vairāk uzsvaru liekot uz hektāru skaitu, uz ražas tonnām, bet būtu jāskatās, cik tas ir ekonomiski. Rihards un Reinis daudz mācījušies no ārzemju pieredzes: “min-till”, “strip- till”, “no-till” tehnoloģiju jomā. Par to viņi dalās ar klātesošajiem, raisās diskusija. Daļa zemnieku savās saimniecībās ir eksperimentējuši un aršanu aizstājuši ar diskošanu. Taču vēl ir daudz neskaidru jautājumu. Kā labāk apstrādāt augsni – minimāli vai tradicionāli? Kā tas ietekmē ražas veidošanos? Latvijā ienāk jaunas tehnoloģijas, vai tās ļaus pielāgoties klimata pārmaiņu ietekmei?
Paldies z/s “Lejas Jērāni” saimniekiem par iespēju ierīkot demonstrējumu un dalīties pieredzē ar citiem lauksaimniekiem.
Anita Putka,
LLKC Jēkabpils nodaļas uzņēmējdarbības konsultante