You are here
Bioloģiski aktīvo savienojumu izmantošana
Lauksaimniecībā arvien vairāk jūtamas klimata izmaiņu radītās kataklizmas. Pēdējos gados esam piedzīvojuši netipisku vēsumu vasarā, ilgstošas lietavas un sausumu ar ekstrēmi augstām gaisa temperatūrām. Augi šādos apstākļos nonāk ļoti augstā stresa līmenī.
Šādos apstākļos ne visu spēj risināt augu minerālā barošanās, jo barības elementi sausumā netiks uzņemti, bet pārmērīga mitruma apstākļos vienkārši izskalosies. Pēdējā gadījumā situācija veidojas pavisam nopietna, jo tiek piesārņoti virszemes ūdeņi un gruntsūdeņi, kas piesārņo Baltijas jūru. Viens no risinājumiem ir bioloģiski aktīvo vielu izmantošana, kas kļūst ļoti nozīmīga apstākļos, kad augi īpaši cieš no stresa. Ja tas ir ilgstošs, nepieciešama audzētāja iejaukšanās no malas, lai palīdzētu.
Bioloģiski aktīvās vielas, kas var palīdzēt augiem, ir dažādi fitohormoni, dabiskās antibiotikas, augšanas stimulatori un citi savienojumi. Tie dabiskā veidā veidojas augos, ja tie pareizi nodrošināti ar augu barības vielām un organisko mēslojumu. Tā kā praksē bieži tā nenotiek, nepieciešams šos savienojumus iedot augiem mākslīgā veidā. Bažām par šo savienojumu izmantošanu nav pamata, jo tie ar īpašām tehnoloģijām tiek izdalīti no augiem, augsto sūnu purva kūdras un brūnoglēm (leonardīta). Šiem savienojumiem ir būtiska nozīme kultūraugu augšanas un attīstības nodrošināšanā, kas ietekmē šūnu dalīšanos un augu augšanas pamatprocesu fotosintēzi. Tā kā mūsu apstākļos cīņa par saules gaismu ir īpaši aktuāla, saules enerģijas uzkrāšanas procesa pastiprināšana ir liels ieguvums. Tiek kavēta augu lapu novecošanās dažādu stresa faktoru ietekmē. Šogad to ievērojami dara sausums. Šie savienojumi, iedarbojoties uz dažādām augu daļām, ļauj augiem veiksmīgāk pārvarēt klimatisko apstākļu radīto stresu. Produktiem ir milzīga nozīme augu attīstības sākumā, kad veidojas sakņu sistēma. Tie veicina sēklu dīgšanu un sakņu sistēmas pastiprinātu veidošanos. Graudaugiem šie produkti veicina cerošanu, pākšaugiem saīsinās posmi, uz kuriem tiek veicināta pākšu veidošanās. Augi kopumā veidojas īsāki, druknāki, tie mazāk pakļauti veldrei. Šo īpatnību dēļ noteiktā attīstības stadijā audzētājiem var šķist, ka augu attīstība kavējas, taču tas ir saistīts gan ar spēcīgākas sakņu sistēmas veidošanos, gan ar īsāka un resnāka stiebra veidošanos. Kartupeļiem veidojas vairāk stolonu. Visbiežāk augšanas veicinātājus lieto tieši veģetācijas perioda sākumā, tādēļ apstrādā sēklas materiālu, stādus vai izsmidzina uz lauka pa pirmajām īstajām lapām.
Ļoti rūpīgi jāievēro lietošanas devas, jo pārdozēšana var palēnināt augšanu.
Preparāti ir ļoti dažādi gan pēc iegūšanas metodes, gan iedarbības, tāpēc būtiski, kur un kādos apstākļos veikti izmēģinājumi. Ar vienkāršākajām metodēm iegūtos preparātus izmanto, lielākoties apvienojot ar organiskā mēslojuma iestrādi, padarot efektīvāku to izmantošanos. No leonardīta (brūnoglēm) iegūtie preparāti, lietojot regulāri, paskābina augsni, tādēļ tas jāņem vērā, nāksies papildus izmantot kaļķojamo materiālu, par to lietošanu īpaši jāpārdomā skābo augšņu īpašniekiem. Šādi preparāti plaši tiek lietoti Latvijā, taču iepriekšminēto iemeslu dēļ tas nebūs ne lētākais, ne efektīvākais risinājums augu augšanas un augsnes uzlabošanai.
Kelpak – jūras zāļu ekstrakts. Satur auksīnus un citokinīnus. Sēklu apstrādi veic koncentrācijā 1:100 ar ekspozīcijas laiku 15 minūtes. Augus ar devu 2 l/ha apsmidzina, līdz veidojas pirmie īsto lapu pāri, ja nepieciešams, atkārto pēc 14 dienām. Izmantot var visiem kultūraugiem. Neiesaka izmantot ražas – augļu, ogu – veidošanās laikā.
Mikrobioloģiskais preparāts GreenCitokinin (augšanas biostimulators – citokinīns). Sešu citokinīnu un divu auksīnu maisījums, ko saražo baktērijas Pseudomonas stutzeri. Pielietošana: dārzeņu un dekoratīvo sēklu apstrādei – 1 ml/0,3 l ūdens, graudaugiem, zālāju sēklai 100 ml/10 l ūdens+kodne (1 tonnai sēklas). Stādu apstrādei 100 ml/5 l ūdens. Kartupeļiem 200 ml/50 l ūdens+kodne (tonnai bumbuļu).
Humusvielu preparāti. Savā starpā atšķiras ar iegūšanas metodi, humusvielu saturu un atšķirīgu pēcietekmi, lietojot regulāri. Sekmē augu barības elementu uzņemšanu augos un vielmaiņu, tā rezultātā var samazināt minerālmēslu izmantošanu par 20–30%. Pozitīvi ietekmē augšanu, sākot no sēklu dīgšanas līdz augļu aizmešanās brīdim. Pieaug raža un tās kvalitāte, arī garšas īpašības. Samazina atliekvielu saturu gala produktos, tajā skaitā nitrātus un smagos metālus. Atjauno augus pēc ilgstošu nelabvēlīgu laika apstākļu ietekmes, tiek modināti snaudpumpuri. Veicina ilgstošāku un bagātīgāku ziedēšanu. Palēnina augsnes izžūšanu un barības elementu izskalošanos.
GreenOK Universal Pro. No sapropeļa iegūts humusvielu koncentrāts (25 g/l). Iegūst, ar mikroorganismiem iedarbojoties uz sapropeli. Pielietojums dažādās kultūrās no 1–3 x ar devām no 100–300 ml atkarībā no kultūras.
Humistar un Rosahumus. No leonardīta iegūtas lētas humusvielas – 0,2 l/10 l ūdens.
Māris Narvils,
Vecākais speciālists dārzkopībā