You are here
Gaļas liellopu pēcnācēju iegūšana – visu gadu vai tikai sezonāli?
Gaļas liellopu pēcnācēju iegūšana var notikt visu gadu vai tikai sezonāli. Katram veidam ir savas priekšrocības un trūkumi. Izmantojiet sev visatbilstošāko metodi!
Pēcnācēju ieguve visu gadu
Šajā variantā atstāj bulli ar zīdītājgovīm kopā visu gadu, un pievieno teles ganāmpulkam, kad tām ir sasniegta dzimumgatavības kondīcija.
Priekšrocības
Govis ražo pienu visu gadu. Šo pienu var izmantot mājsaimniecībā (ja govis ir radinātas slaukšanai).
Buļļa izmantošanas menedžments ir vienkāršs, jo bullis visu laiku ir ganāmpulkā.
Ja ganāmpulkā ir vairāk kā viens bullis, tad var rasties konflikts starp buļļiem, jo vienlaicīgi var meklēties vairākas govis un vienā dienā vairāki buļļi var aplekt vairākas govis.
Vidēji vajadzētu divus buļļus uz 100 govīm. Bullis aplec govis tūlīt pēc teļa piedzimšanas, tiklīdz govis meklējas.
Bullis aplec teli tiklīdz viņa ir sasniegusi dzimumgatavības kondīciju un ienāk ganāmpulkā.
Trūkumi
Ir nepieciešama pietiekoši laba barība visu gadu, lai būtu kvalitatīvi apaugļošanās rādītāji.
Profilaktiskie pārraudzības darbi jāveic visu gadu – attārpošana, vakcinācija, kastrācija.
Ja veic mākslīgo apsēklošanu, tad kādam visu gadu jākonstatē, kuras govis meklējas.
Īslaicīga sezonāla pēcnācēju iegūšana
Īsā pēcnācēju ieguves sezonā govis atnesas biežāk pavasarī vai rudenī.
Priekšrocības
Iespējams aprēķināt barību, kas ir saražota un kas ir nepieciešama fermā, lai apmierinātu ganāmpulka nepieciešamību.
Ir vienkāršāk plānot ganāmpulka menedžmentu. Var atzīmēt dzīvmasas pieaugumu, veikt vakcināciju, atragošanu un kastrāciju visiem teļiem vienlaikus vienā vai divās dienās. Pārējais gads pēc tam ir brīvs citiem darbiem.
Ir vieglāk kontrolēt un veikt ganāmpulka pārraudzību un atrast govis, kas neatbilst prasībām.
Ir iespējams sadalīt atšķirtos teļus pa vecuma grupām pa 10-15 dzīvniekiem grupā, pārbaudīt un salīdzināt to sasniegumus.
Dzīvniekus iespējams pārdot viena vecuma grupās, kad liellopu gaļas cena ir vislabākā.
Ja veic mākslīgo apsēklošanu, konstatēt meklēšanos nepieciešams īslaicīgi.
Trūkumi
Ja govs nav grūsna, kad bullis bija ganāmpulkā, viņai jāgaida nākamā pārošanas sezona un viņa zaudē vienu reprodukcijas gadu vai pusgadu, ja atnešanās ir divas reizes gadā.
Daudzas govis sāk meklēties pirmajās sešās nedēļās pēc teļa piedzimšanas, tad ganāmpulkā var būt nepieciešami vairāki buļļi, lai visas kvalitatīvi aplektu. Vidēji nepieciešami 4-6 buļļi uz 100 govīm atkarībā no fermas veida, grupu lieluma un govju skaita atražošanas grupā.
Nepieciešams barot un rūpēties par bulli starp pārošanas sezonām. Jābūt labiem apstākļiem un nožogojumiem, kas pasargā no sadursmes un cīņas ar citiem buļļiem.
Teles jātur atsevišķā grupā, līdz viņas ir sasniegušas dzimumgatavību.
Kad plānot pārošanas laiku?
Pārošanas sezona nesākas konkrēti noteiktā laikā. Govis reproduktīvi aktīvas ir visu gadu. Lai zinātu un noteiktu, kurš ir vislabākais laiks pārošanai, ir jāzina, kad saimnieks vēlas, lai govij dzimst teļš.
Vispiemērotākais ir pavasaris (februāris līdz maijs), kad ir ideāls laiks dzemdībām (apmērām 70-75% no teļiem dzimst šajā periodā, tomēr tas nav gluži pavasaris), jo zālāji aug, kad ir silts un saulains, un tad var nodrošināt ar pietiekamu barības daudzumu govi un viņas teļu ar pienu. Neizdevīgāk, ja teļi dzimst rudenī, jo tad ir papildus jāgatavo barība ziemai.
Grūsnība govij ir aptuveni +/-285 dienas (apmēram 9,5 mēneši), nedaudz ilgāk lielajām šķirnēm un ātrāk mazajām un piena šķirnēm. Tātad ideālais pārošanas laiks pavasara teļiem ir 9,5 mēnešus pirms aprīļa sākuma.
Laila Plīta,
LLKC lopkopības konsultante