You are here

Spānijas kailgliemeža apkarošanas metodes

Augkopība
Dārzkopība

Lai laikus apkarotu Spānijas kailgliemezi, kas atzīts par vienu no simt invazīvākajām gliemežu sugām Eiropā un pašlaik aktīvi izplatās arī pie mums, LLKC aicina ziņot par vietām, kur tie pamanīti!

Spānijas kailgliemezis ir ekonomiski nozīmīga suga, kas apdraud ne vien laukaugus, bet arī cilvēku un mājdzīvnieku veselību. Tāpat šie gliemeži samazina ekosistēmu pakalpojumu kvalitāti, apdraud dabiskos biotopus un izraisa Arion ģints sugu (citu gliemežu) ģenētisko eroziju. Baltijas valstis ir vienas no pēdējām, kurās šī suga ir ievazāta. Latvijā suga konstatēta 20. gs.  beigās, bet jau 21. gs.  sākumā tā strauji sākusi izplatīties. Ja 2009. gadā bija zināma tikai viena šīs sugas atradne, tad 2018. gadā suga apstiprināta 46 vietās. Spānijas kailgliemezim raksturīgas masveida populācijas, un, savairojoties lielā daudzumā, tas ir spējīgs nodarīt būtisku kaitējumu laukaugiem. Sakarā ar to, ka Spānijas kailgliemezim dzīves ilgums ir tikai viens gads, tā galvenais mērķis dzīvē ir atstāt pēc iespējas vairāk pēcnācēju.

Ziņot par jauniem gadījumiem var, rakstot dabasdati.lv,  paziņojot LLKC birojos augkopības speciālistiem, tieši vēršoties pie malakologiem (gliemežu pētniekiem), kuru kontaktinformācija atrodama Dabas aizsardzības pārvaldes mājaslapā daba.gov.lv. To, vai atrastais gliemezis ir Spānijas kailgliemezis, apliecināt var tikai speciālists.

Metodes, kā ierobežot Spānijas kailgliemezi, nenodarot kaitējumu pārējām gliemežu sugām

Pirms uzsākt cīņu ar Spānijas kailgliemezi, ir jāatceras, ka tas ir darbietilpīgs un ilgstošs process, kas jāveic katru gadu. Bet kā gan apkarot vienu sugu, nekaitējot citai? To var panākt,  pielietojot sekojošas metodes:

1. Pie dabai draudzīgākajām metodēm pieder mehāniskās sugas ierobežošanas metodes:

  • Nolasīšana ar rokām. Intensīvas nolasīšanas gadījumā kailgliemežu populāciju iespējams samazināt līdz tādam blīvumam, kas ir zem būtiska kaitīguma sliekšņa. Nolasīšanu veic vēlu vakarā, kad kailgliemeži uzsāk savu aktivitāti, vai agri no rīta, kamēr nav nozudusi rasa. Lietainā laikā nolasīšanu iespējams veikt arī dienā.
  • Mehāniskā iznīcināšana. Kailgliemežus neuzlasa, bet gan nogalina uzreiz. Gliemju pāršķelšanu var veikt ar jebkuru asu priekšmetu palīdzību, piemēram, ar lāpstu vai durkļiem. Spānijas kailgliemeži ir kanibāli. Jāatceras, ka beigtie īpatņi piesaista dzīvos, kuri pulcējas ap nomērdētajiem gliemjiem un tos apēd. Šādu metodi var izmantot, lai piesaistītu un izķertu pārējos īpatņus. Mehānisko iznīcināšanu veic tādos pašos diennakts laikos, kā izmantojot nolasīšanas metodi.

2. Izķeršana ar lamatām:

  •  Ierīkojot paslēptuves. Mitrās un ēnainās vietās ciešā saskarē ar augsni izvieto dažādus priekšmetus (dēļu gabalus, burkas, pudeles, spaiņus u. c. priekšmetus). Zem paslēptuvēm jāievieto barība/vielas, kas pievilinās gliemjus, un tie nedosies citur meklēt paslēptuvi. Jāatceras, ka gliemji šīs paslēptuves izmantos tikai tādā gadījumā, ja zem tām būs pietiekami mitrs. Vajadzības gadījumā tās jāaplaista ar ūdeni. Gliemjus pievilina alus, pūstošas augu atliekas, beigti kailgliemeži, labprāt barojas arī ar kaķu un suņu sauso barību, kombikormu, ķirbjveidīgajiem augiem.

3. Aizsargbarjeru izmantošana:

  • Aizsargsienas. Izbūvējot aizsargsienas, materiālu saskares vietās nedrīkst palikt spraugas. Sienām jābūt ar vienlaidus konstrukcijām, bez dekoratīvajiem caurumiem. Kailgliemeži sava plastiskuma dēļ spēj ielīst dažādās plaisās un iedobēs un izlīst cauri pa ļoti šaurām atverēm. Sienām jāsākas dziļi augsnē, pie tām nedrīkst krāties mitrums un apkārt jābūt nopļautai un novāktai zālei.
  • Vara stiepļu sietiņi un vara lentes. Jāatceras, ka varš būs efektīvs tikai tad, ja metāla virsma būs mitra un oksidējusies. Sausai virsmai tie spēj pārrāpties pāri, pastiprināti izdalot gļotas,  atbildēt uz kairinātāju. Ap puķu podiem, kokiem vai citām vietām, kuras vēlaties pasargāt no kailgliemežiem, var aptīt vara lentes. Tām jābūt vismaz divas reizes platākām nekā maksimālais iespējamais izstiepta gliemeža ķermeņa garums, un tās regulāri jāapsmidzina.
  • Elektriskie gani. Elektrisko ganu var pagatavot pats vai iegādāties jau gatavu rūpniecisko izstrādājumu. Par elektrisko ganu var kalpot uz vara vai nerūsējoša tērauda piestiprinātas divas metāla stieples, kuras pieslēdz pie baterijām vai akumulatora (šajā gadījumā ir jālieto sprieguma kontrolieris). Pieskaroties stieplēm, gliemji gūs nelielu elektrisko šoku un atkāpsies. Nav ieteicams lietot spriegumu lielāku par 6 vai 9 voltiem (12 Ah). 12 V spriegums gliemjiem ir letāls.

Iveta Jakubāne,

Daugavpils biroja augkopības konsultante, malakoloģe

AttachmentSize
gliemezi.pdf1.82 MB