You are here

No nulles izveido zemnieku saimniecību

Grāmatvedība

 

Jaunais lauksaimnieks Guntis Pētersons, izmantojot vairākas valsts atbalsta programmas, no nulles dažu gadu laikā izveidojis savu zemnieku saimniecību, kurā audzē gaļas liellopus.

G. Pētersona dzimtas saknes ir Ogres novadā. Viņš daudz palīdzējis vecākiem saimniekot piena lopkopības saimniecībā “Elkšņi”, tāpēc arī nolēmis studēt Latvijas Lauksaimniecības universitātē (LLU). Pirms četriem gadiem ieguvis  bakalaura grādu kā lauksaimniecības uzņēmuma vadītājs LLU Lauksaimniecības fakultātē. Pēc studiju beigšanas Guntis neilgi pastrādājis Rīgā un sapratis, ka lielpilsēta nav viņam piemērota, un atgriezies dzimtajās mājās.

Īsteno bērnības sapni

“Jau no bērnības man bija sapnis izveidot pašam savu saimniecību,” saka Guntis. Sapnis īstenojās 2016. gada septembrī, kad viņš nodibināja savu zemnieku saimniecību “Elksnīši”, lai attīstītu bioloģiskās gaļas liellopu audzēšanu. Patlaban saimniecībai ir pārejas posma bioloģiskās lauksaimniecības sertifikāts.

Kā var izveidot savu zemnieku saimniecību? “Tas nav tik vienkārši, no nulles nav vairs iespējams neko izdarīt,” spriež G. Pētersons. Nedaudz palīdzējis tas, ka vecākiem ir sava saimniecība. Lai būtu kāds pamats, ar ko sākt, viņš pārņēmis dzīvniekus, kurus vecāki izbrāķējuši un kuri nebija izdevīgi piena ražošanai. Tie tika pārkvalificēti par zīdītājgovīm.

Kāpēc G. Pētersons pievērsās tieši gaļas lopkopībai? “Negribēju konkurēt ar vecākiem,” atbild jaunais lauksaimnieks. “Turklāt piena lopkopība ir gana sarežģīta, – vajadzīga lielāka uzmanība un pieredze, nekā man ir patlaban. Ar gaļas liellopiem darbs nav viegls, bet ir mazliet vienkāršāks, vairāk jāstrādā ģenētiski.”

Apgrozījums bija pārāk mazs

Lai gan ieguldījumi gaļas liellopu audzēšanā nepieciešami mazāki, salīdzinot ar piena lopkopību, tomēr bez aizdevumiem nevar iztikt.

“Esmu jauns, gada laikā nebiju spējis nodrošināt pietiekami lielu saimniecības apgrozījumu, lai kāda banka uz mani skatītos un dotu aizņēmumu. Tāpēc griezos Lauku atbalsta dienestā (LAD) un Attīstības finanšu institūcijā „Altum”. Tā bija laba iespēja, kas bija jāizmanto un kas pagrieza manu dzīvi pavisam citā virzienā. Aizņēmumus ieguvu pietiekami strauji, kredītlikmes bija izdevīgas,” atceras G. Pētersons.

Lai iegādātos traktoru “Claas 657” un presi “Welger RP 235”, pirms diviem gadiem saimniecība “Elksnīši” no LAD projekta “Atbalsts jaunajiem lauksaimniekiem uzņēmējdarbības uzsākšanai” saņēma aizdevumu 40 000 eiro. Lai  līdzfinansētu citas lauksaimniecības tehnikas iegādi, tika saņemts arī “Altum” aizdevums 10 000 eiro. 

Iegādājās vairāk zemes

Lai gan G. Pētersonam pašam piederēja nedaudz zemes, 2018. gadā par “Altum” zemes iegādes aizdevumu 48 000 eiro viņš iegādājās divus īpašumus Ogres novada Mazozolu pagastā – “Pelēčus” ar 22,8 ha (tajā skaitā lauksaimniecībā izmantojamā zeme – 21,9 ha) un “Sidrabkalnus” ar 2,2 ha, tādējādi nodrošinot bāzi gaļas lopkopības attīstībai.

Z/s “Elksnīši” sadarbību ar Altum” veiksmīgi turpina arī trešajā aizdevumu projektā. Šogad maijā no programmas “Mazie aizdevumi lauku teritorijām” piešķirts trešais aizdevums 80 600 eiro gaļas liellopu kūts celtniecībai, kam tiks saņemts arī LAD publiskais atbalsts. Jaunajā kūtī būs vieta 100 zīdītājmātēm.

Tagad “Elksnīši” tur 40 liellopus. Biznesa plāns paredz, ka 2027. gadā saimniecībā būs 75 dzīvnieki. “Bet es šo plānus gribu pārspēt,” tā G. Pētersons. “Tirgū ir pieprasījums pēc gaļas liellopiem, arī cena ir laba.”

G. Pētersons, vērtējot valsts sniegtās aizdevumu iespējas, saka: “”Altum” ir atvērti jaunajiem. Finanšu institūcijas attieksme ir: ņem, dari un strādā, pierādi, ka tu to vari izdarīt! Gaļas lopkopība nav viegls darbs, tā nebūs tūlītēja peļņa. Pieejamie atbalsta instrumenti palīdz sasniegt manus mērķus.”

Balstās uz trīs principiem

“Altum” Centra reģiona vadītāja Diāna Lopeta atzinīgi vērtē zemnieku saimniecības “Elksnīši” attīstību, kas, viņasprāt, balstās uz trīs būtiskākajiem principiem. Pirmais ir saprātīga un gudra darbības plānošana, piesaistot valsts atbalsta instrumentus. Otrs – pakāpeniska attīstība pa soļiem, izveidojot stabilu biznesa modeli, kur bizness samērojams ar risku. Bet trešais – Gunta Pētersona  iegūto zināšanu un vecāku gūtās pieredzes izmantošana.

“Gudri saimniekojot, piesaistot vairākus LAD atbalsta pasākumus un  “Altum” aizdevumus gan tehnikas, gan zemes iegādei, gan fermas būvniecībai, saimniecība strauji attīstās,” uzsver D. Lopeta. ”Zemnieku saimniecība “Elksnīši” ir iedvesmojošs piemērs topošajiem lauksaimniekiem – ar neatlaidību, pacietību, mērķtiecību, degsmi un dzirksteli acīs tika radīta jauna, progresīva saimniecība. Prieks, ka lauku reģionos attīstās uzņēmējdarbība un jaunieši  nodrošina pēctecību, iedvesmojoties no saviem vecākiem.”

Vairāk par Altum piedāvājumu lauksaimniekiem www.altum.lv

Foto: Altum