You are here

Svētkos eglīte podā – ko ar to iesākt pēc tiem

Augkopība
Dārzkopība

Aizvien biežāk Ziemassvētku rotu – eglīti – cilvēki izvēlas pirkt podiņā, lai pēc svētkiem, izstādīta dārzā, tā priecētu vēl ilgi. To, kā šāda eglīte ieaudzējama dārzā, skaidro Māris Narvils, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) vecākais dārzkopības eksperts.

Pamatnosacījums eglītes stādīšanai ir vietas izvēle. Lai egle parādītu visu savu krāšņumu, tai nepietiks ar dažu kvadrātmetru brīvu laukumu dārzā. Minimālā nepieciešamā platība ir pieaugušas eglītes platums un vēl metrs uz katru pusi vai vēl labāk –  pāris metru. Ja vēlaties, lai egle augtu krāšņāka, ļaujiet tai vismaz pusi dienas baudīt sauli, stādīšanai izvēloties vismaz daļēji saulainu vietu. Tāpat pārliecinieties, ka tur, kur gribat egli stādīt, jau neatrodas koki, kuri pieaugot pilnībā noēnos egli, nolemjot to nonīkšanai.

Māris Narvils, LLKC vecākais dārzkopības eksperts: “Rūpīgi jāpārdomā, vai nākotnē nav plānoti kādi labiekārtošanas darbi, kuru veikšanai iestādītā eglīte var traucēt.  Vēlme redzēt izgreznotu egli pa logu bieži noved pie tā, ka koku piestāda pārlieku tuvu ēkai. Ja egle izaugs 10 m augsta, tad tā arī jāstāda desmit metru attālumā no mājas.”

Ja vēlaties eglīti svētku laikā pēc iespējas mazāk traumēt, tad nenesiet to istabā vispār – to droši var izpušķot ārā, un kociņiem ir mazāks stress. Pēc svētkiem, noņemot rotas, egli var nolikt kādā nojumē, kur gaišs un nav pārāk brāzmaini vēji. Ja augsne nav sasalusi, eglīti ar visu podu var pierakt un viegli nomulčēt ar lapām vai šķeldu, arī salmi vai siens der, tikai ne cieši pie stumbra.

Ja nu eglīte podiņā tomēr bijusi telpās,  pēc svētkiem tā pāris nedēļas jāpatur aukstā un gaišā telpā, lai atkal adaptējas vēsumā. Ja ārā sals nav lielāks par -5 oC, to droši var likt ārā, podu apmetot ar sniegu. Ja pieturas nopietns sals, tad jāpagaida, līdz sals samazinās, un tikai tad egli izliek ārā. Ja augsne sasalusi, tad jābūt iepriekš sagatavotai mulčai, ar ko piesegt.

Savā īpašumā noteikti var stādīt arī vairākas eglītes. Ar vienu eglīti jāaprobežojas, ja dārzs ir neliels –  līdz 600 m2.  Ja dārzs ir divreiz lielāks, tad stādīt var 2–3 kociņus, bet, ja tas ir jau hektārs, tad tā ziemeļu pusē var veidot nelielu egļu audzi no vairākiem desmitiem koku.

Kāds tad ir sortiments starp dažādu sugu eglēm, kas veido tradicionālo egles formu ar zaļām, zilganzaļām, dzeltenām un baltām skujām.

Eglītes ar zaļām skujām:

  • Maza auguma – parastā egle (Picea abies), šķirne Ohlendorfii (4x2 m), Acrocona (3–5 m). Kanādas egle (Picea glauca), šķirne Conica, parastā egle Will’s Zwerg (2-5x0,8–1,5 m)
  • Liela auguma – Serbijas egle (Picea omorica) (15–20x5 m), ļoti slaida un kupla egle, Pendula (10– 15x1– 1,5 m). Balzāma baltegle (Abies balsamea) (20 m). Kanādas egle 15–20 m, parastā egle Cupressina (10–20x2–3 m).

Egles ar zilganzaļām skujām:

  • Maza auguma – Korejas baltegle ‘Silberlocke’ (2,5x1,5 m), asās egles Baby Blue Eyes’ (3x1,5 m), un ‘Blue Trinket’ (4-5x2,5–3 m), Kanādas egle ‘Sander’s blue’ (2–3x1,0–1,5), subalpīnā baltegle (Abies lasiocarpa) šķirne ‘Compacta’ (2x0,7–1,2),
  • Vidēja auguma – Korejas baltegle (Abies koreana) (6–8x3–4 m).
  • Liela auguma – melnā egle (Picea mariana), (10-15x2-5 m), vienkrāsas baltegle (Abies concolor) (25x8 m), asās egles šķirne Endtz (15 m), Hoopsii (10–20x3–4 m), Glauca’ (15x5–6 m).

Eglītes ar dzeltenām skujām:

  • Maza auguma – Kanādas egle Daisy’s White (2x1 m) ar gaiši dzeltenām skujām, Serbijas egle ‘Aurea’ (2,5x1), parastā egle šķirne ‘Argenteospicata’ (1,8x1,2m).
  • Liela auguma - parastā egle ‘Aurea Magnifica’ (15-20x7 m).

Eglītes ar gandrīz baltām jaunām skujām:

  • Maza auguma –  asā egle (Picea pungens) – Bialobok (3–5x3 m)

Lai labi aug! Priecīgus Ziemassvētkus!

 

Māris Narvils

LLKC vecākais dārzkopības eksperts