You are here

Neparastās lauka dienas e-vidē

Augkopība

Demonstrējums par kaitīgo organismu ierobežošanu ziemas kviešu sējumos dažādos Latvijas reģionos ierīkots z/s “Lejasciņi” Valkas novadā  un SIA “Upeskalni AB”, Kuldīgas novadā. LLKC ar šīm saimniecībām ir izveidojusies ļoti laba  vairāku gadu sadarbība. Demonstrējumu ierīkošana saimniekiem prasa papildu darbu, jo jāiegulda laiks un resursi, bet reizē tas ir interesanti, kā atzīst paši īpašnieki, jo tiek iegūtas jaunas atziņas un pieredze. Pateicoties atsaucīgajiem saimniekiem un arī citiem interesentiem, ir iespēja iegūt jaunas zināšanas, mācoties citam  no cita, un cenšoties iegūt sev noderīgu informāciju. Lai vairāk interesentu iepazīstinātu ar demonstrējumu variantu atšķirībām un lauksaimnieki varētu apmainīties ar pieredzi, parasti tiek rīkotas lauka dienas. Šogad tās, ņemot vērā ārkārtas situāciju valstī, tika organizētas e-vidē. Patīkami pārsteidza interesentu skaits, kuri pieslēdzās šim pasākumam. Virtuālās tikšanās laikā iepazīstinājām ar paveikto.

Demonstrējumos ziemas kviešu sējumā ir izveidoti salīdzināmie varianti: variants pēc saimnieka pieredzes un variants, kurā tiek ievēroti integrētās augu audzēšanas pamatprincipi. Salīdzinot kaitīgo organismu izplatību Kurzemē un Vidzemē, redzamas lielas atšķirības. Ja “Upeskalnu” laukā jau maija sākumā tika lietoti fungicīdi, jo kviešu lapu pelēkplankumainības (Zymoseptoria tritici) izplatība neparasti agri bija pārvietojusies uz jaunajām lapiņām, tad “Lejasciņu” laukā līdz maija vidum nebija nepieciešama augu aizsardzības līdzekļu lietošana. Šis gads īpatnējs arī ar to, ka sējumos maz sastopami labību kaitēkļi, lai gan pēc neparasti siltās ziemas šķita, ka tā būs viena no lielākajām problēmām. Tas tikai pierāda to, ka lauksaimniecībā nav divu vienādu gadu vai situāciju. Saimniekiem jāseko līdzi regulāri visam, kas notiek dabā, uz lauka, lai pieņemtu pareizos lēmumus. Iegūstot labu un kvalitatīvu ražu, vienlaikus samazinot iegādājamo augu aizsardzības līdzekļu apjomu, iegūst ievērojamu finanšu resursu ietaupījumu.

Nekas nevar pārspēt klātienes tikšanās kvalitāti, lauka dienas dod iespēju lauksaimniekiem tikties savā starpā, pārrunāt, apmainīties uzskatiem un dalīties pieredzē. Taču video konferences laikā tam var pietuvoties. Vizuāla komunikācija starp attālinātas sanāksmes dalībniekiem ir būtiska, jo neverbālā komunikācija bieži izsaka ko pilnīgi citu, nekā teiktais un sadzirdētais. 

Noslēgumā vēlamies aicināt vairāk lauksaimnieku piedalīties dažādos semināros un lauka dienās gan klātienē, gan e-vidē, lai iegūtu jaunas atziņas un dalītos pieredzē, tā iegūstot zemniekam vērtīgāko resursu – informāciju.

Demonstrējums “Laukaugiem kaitīgo organismu ierobežošana dažādos Latvijas reģionos” (28. lote) ierīkots LAP 2014.-2020. apakšpasākumā “Atbalsts demonstrējumu pasākumiem un informācijas pasākumiem”,  LAD līguma Nr. LAD240118/P28.

 

Daiga Mellere un Ilona Krūmiņa,

LLKC augkopības speciālistes

Foto: Daiga Mellere

Foto Galerija: