You are here

Žurnāla “Latvijas Lopkopis” decembra numurā

Lopkopība

Šis gads ikvienam devis vielu pārdomām – nepieredzētie apstākļi lika pārvērtēt savas ikdienas vajadzības un tālāko darbību. Kāds gads bijis mums Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā (LLKC), kā strādāsim turpmāk, par to žurnāla decembra numurā stāsta LLKC valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis. “Jārēķinās ar jaunām saziņas formām gan zemniekiem, gan arī mums – LLKC,” saka M. Cimermanis: “Mēs redzam, ka kovids nojauc robežas. Konferencēs un mācībās, kas notiek attālināti, var pieslēgties ne tikai no Balviem vai Alūksnes, bet arī no Āfrikas, Indijas, no visas plašās pasaules. Mums ir jaunas iespējas klausīties lektorus gan piensaimniecības, gan augsnes apstrādes, gan citās tēmās.”

Decembra numurā sniedzam ieskatu pasaules jaunumos. Starptautiskais piena pētniecības tīkls IFCN apkopojis datus par pasaules lielākajiem piena pārstrādātājiem un to devumu globālajai ekonomikai. Informējam arī par jaunumiem pasaules lielākajā lopkopības izstādē “EuroTier” kas notiek virtuālajā vidē. “EuroTier” 2021. gada inovāciju zelta medaļu šoreiz piešķirta govju tualetei. Kā tā darbojas, lasiet decembra žurnālā.

Par to, ko nozīme LLKC uzņēmēdarbības konsultanta darbs, intervijā stāsta LLKC Limbažu biroja konsultante Zaiga Blaua, kurai ir 12 gadu pieredze šajā jomā.

Jau vairākus gadus LLKC organizē dažāda veida interešu grupas, kurās piedalās gan zemnieki, gan konsultanti. Kādi ir piensaimniecības interešu grupas darba rezultāti jaunlopu audzēšanā, raksta LLKC Cēsu biroja lopkopības konsultante Andra Seredina. Piensaimniekiem iesakām arī piena lopkopības iekārtu tehnologa Andra Kurga rakstu par dažāda veida slaukšanas iekārtu ekonomiskajiem rādītājiem. Savukārt LLU Veterinārmedicīnas fakultātes dr.med.vet. Ilga Šematoviča raksta par asistētās reprodukcijas metodi govīm.

LLKC būvinženieris Kristaps Štūriška raksta, ar kādiem līdzekļiem pasargāt koksni, vērtē šo līdzekļu trūkumus un priekšrocības.

LLKC ekonomikas konsultants Raivis Andersons izanalizējis gaļas liellopu pašizmaksu LLKC interešu grupu saimniecībās. Viens no secinājumiem – lietderīgi iegūt bioloģiski sertificētas saimniecības statusu.

Aitkopjiem noderēs LLKC lopkopības konsultantes Lailas Plītas raksts par barības nepieciešamību aitu ganāmpulkam. Savukārt Latvijas Aitu audzētāju asociācijas aitu vērtēšanas eksperte Dina Avotiņa skaidro galvenos nosacījumus, kas jāņem verā, saimniekojot aitkopībā.

Par selekcijas nozīmi cūkkopībā raksta Latvijas Cūku audzētāju asociācijas izpilddirektore Dzintra Lejniece. Putnkopjiem iesakām Latvijas Olu un putnu gaļas ražotāju asociācijas pārstāves Annas Ērlihas rakstu par mikotoksīniem.

Zirgkopjiem piedāvajam iepazīties ar Ivetas Pāžas pieredzi. Viņa saimnieko Kandavas novada Valdeķos, kur īrē staļļa spārnu Benjamiņu ģimenei piederošā īpašumā.

Kā ierasts, žurnālā nozares ziņas no Latvijas un ārzemēm, labas veselības uzturēšanas padomi, saimnieku aptauja, receptes un anekdotes.

Atgādinām, ka žurnālu “Latvijas Lopkopis” iespējams abonēt VAS “Latvijas Pasts” pasta nodaļās visā Latvijā, abonēšanas indekss – 2044, pasūtīšanu iespējams veikt arī elektroniski “Latvijas Pasts” mājaslapas elektroniskās abonēšanas sadaļā: https://abone.lv/lv/latvijas_preses_izdevumi/zurnali/2044/2021_gads/

Žurnālu var iegādāties arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Ozolniekos.

Iveta Tomsone,
LLKC Apgāda vadītāja 

Foto Galerija: