You are here
Klāt LLKC “Pļaušanas serviss 2021”
Informācija uz 31.05.2021.
Slikto laikapstākļu dēļ pagājušā nedēļā reti kurš varēja uzbraukt uz lauka un savākt lopbarību. Tāpēc daudzviet jau redzams, ka stiebrzāle pāraugusi. Zemgalē pļaušana uzsākta šodien, 31. maijā. Latgalē jau uzsākta skābbarības gatavošana. Zemgalē stiebrzāļu garums pat līdz 90 cm un masa 27,8 tonnas no ha, arī pārējo zālāju ražība Zemgalē pārsniedz 20 tonnas no ha, bet citviet Latvijā tā sasniedz vien ap 10–15 tonnām. Masa ir liela, bet kvalitāte jau strauji krītas. Proteīna rādītāji iet samazinās un kokšķiedra strauji pieaug. Ja šonedēļ netiks sagatavota skābbarība, jārēķinās ar papildu izdevumiem proteīnbarību iegādei.
Informācija uz 25.05.2021.
Šonedēļ ar steigu jāgatavo skābbarība. It sevišķi no stiebrzālēm, protams ja laikapstākļi to ļaus. Ražība ir dubultojusies visos Latvijas reģionos. Ir pieaugusi ne tikai masa, bet līdz ar to arī kritušies kvalitātes rādītāji. Aug gan kokšķiedras daudzums, kas ir būtisks rādītājs barības sagremojamībai. Un proteīna rādītāji jau krītas, tas nozīmē, ka būs jāiegulda vairāk līdzekļi proteīnbarību iegādei. Un šāda tendence novērojama visiem zālāju veidiem un visos reģionos. Sākam pļaut!
Šīs nedēļas analīžu rezultāti sekos.
Informācija uz 21.05.2021
Pēc analīžu rezultātiem un veģetācijas fāzes var prognozēt, ka nākošnedēļ jau, vadoties pēc laikapstākļiem, jādomā un jāsāk lucernas un stiebrzāļu pļaušana un skābbarības gatavošana.
Nevajadzētu pirmajā pļāvumā gaidīt uz zālāju masu, bet censties savākt un sagatavot pēc iespējas kvalitatīvāku skābbarību no jau esošajiem zālājiem. Lai mums labvēlīgi laikapstākļi!
Informācija sagatavota uz 18.05.2021
Pēc sausā un vēsā pavasara šonedēļ zālāji sākuši aktīvu augšanu, un vietām to apjomi palielinājušies pat divkārt, liecina pirmie apsekojumi. To, kā attīstās stiebrzāles un tauriņzieži un kad klāt piemērotākais brīdis skābbarības gatavošanai, arī šogad analizēs Latvijas Lauku konusltāciju un izglītības centra Lopkopības nodaļa, piedāvājot “Pļaušanas servisa” atbalstu.
Pirmā pieejamā informācija uz 18. maiju ir par zālāju paraugiem, kas šogad pirmo reizi ņemti 10. maijā. Sausā un vēsā pavasara dēļ skābbarības gatavošanu šogad vēl nevar uzsākt, dažviet pļaušanai gatavas ir stiebrzāles, bet citviet tās knapi 10 cm izaugušas. Tauriņzieži aktīvu augšanu uzsākuši pēc siltajām dienām 8. un 9. maijā.
Šī nedēļa iesākusies ar lietu visā Latvijas teritorijā. Zālāji aktīvi paaugušies un piebrieduši, pat divkārt palielinot apjomus. Pēc pirmajiem analīžu rezultātiem var teikt, ka stiebrzāle Zemgalē jau gatava pļaušanai, citviet tai vēl jāaug.
Tikmēr stiebrzāles jau visā Latvijā sasniegušas stiebrošanas, cerošanas stadiju. Tikko beigsies lietus, jādomā par stiebrzāļu gatavošanu skābbarībai. Ražas no hektāra var būt dažādas: Zemgalē stiebrzālēm iespējamas vidēji 19,8 tonnas, Latgalē – 17 t, Kurzemē – 5 t, Vidzemē – 6,5 t. Zemgalē stiebrzālēm kopproteīns 10. maijā ir 9,8, Vidzemē CP – 27,43, Latgalē – 31,15. Nedēļas nogalē jau var sākt vērtēt skābbarības sagatavošanu.
Tauriņzieži, lucerna un āboliņš vēl cero, audzē masu. Potenciāli vislielāko ražu pirmajā pļāvumā iegūsim no lucernas, jo Zemgalē 17. maijā tā sasniegusi vidējo ražību 12,5 t no ha, Latgalē – 5,9 t, Vidzemē – 9,6 t. Ražības ziņā kopumā lucerna sauso pavasari izdzīvojusi sliktāk kā pērn. Dažviet no aukstuma arī uz lapām vērojami plankumi.
Āboliņam vēl ir jāaug. Visos Latvijas novados tas cero un vēl krietni jāpagaida skābbarības gatavošana no āboliņa zālājiem. Pārsvarā āboliņu sēj kopā ar stiebrzālēm. Un ražība uz 17. maiju – Zemgalē 9,6/ha, Latgalē 9,4 t/ha, Vidzemē 5,2 t/ha.
Salīdzinot ar aizvadīto gadu, dati ir mainījušies, jo citviet ražība labāka, citviet sliktāka. Tas atkarīgs kā no mēslošanas, tā no laikapstākļiem.
Bioloģisko zālāju ražība uz 17. maiju Vidzemē ir 5,7 t/ha., Latgalē 3 t/ha. Proteīns ir no 11% Latgalē un 27% Vidzemē.
Attachment | Size |
---|---|
zalaju-raziba-2021_03.06.21.xlsx | 22.62 KB |
zalaju-raziba-2021_kopsavilkums.xlsx | 23.21 KB |