You are here

Ieteikumi, kā mazināt karstuma ietekmi dārzā

Augkopība
Dārzkopība

Latvija šogad piedzīvo jau otro karstuma vilni. Augiem stress, daudz jālaista, rodas daudzas problēmas. Kā dārzā spēt sadzīvot ar karstumu un kā mazināt tā ietekmi dārzā.

Kādēļ dārzā karstums var radīt ievērojamas problēmas?

Augu vienveidīgums vertikālajā dimensijā

Karstums vairāk var izpausties līdzenās platībās, kur aug tikai lakstaugi un nelieli krūmi. Virs tādiem dārziem gaisa masas uzkarst spēcīgāk un var noturēties ilgstoši.

Pastiprināti mitruma zudumi

Ja dārzā izmanto ravēšanas un mehāniskās augsnes apstrādes agrotehniku, kā arī ir daudz taciņu, kuras tiek nomīdītas, – tas viss kopā rada ievērojamus mitruma zudumus. Rezultātā platība,  zaudējot ūdeni, pastiprināti uzkarst.

Dārzs ir pārlieku saulains

No vienas puses, dārzam ir vajadzīgs saules siltums un gaisma, taču, ja dārzā nemaz nebūs platība, kura veidos ēnu, tad karstums tādā dārzā var kļūt neciešams.

Netiek izmantota iespēja dārzu mulčēt

Tā rezultātā uzkarst augsne dobēs, taciņās, rodas lieli ūdens zudumi. Temperatūra līdz ar to paaugstinās.

Kā pasargāt dārzu no pārmērīga karstuma?

Pasākumi, kuri jāveic dārzu iekārtojot vai rekonstruējot:

Dārza plānošana

Svarīgas ir divas lietas. Pirmkārt, noteikti ir jāstāda koki un liela  auguma krūmi – lazdas, melnie plūškoki, irbenes, vilkābeles. Optimāli, ja 20–25% no dārza teritorijas dod pilnu ēnu, bet vēl 25% veido pusēnu. Koki, veidojot ēnu, pazemina gaisa temperatūru no +30 oC par 8–10 oC, arī augstie krūmi spēj mazināt karstumu dārzā. Tas nozīmē, ka dārzā veidosies daļa teritorijas, kurā būs patīkami uzturēties gan cilvēkam, gan augt augiem.

Vēl viena būtiska detaļa ir ūdens režīma uzlabošana. Ūdens tilpes visdažādākā izmērā arī spēj veidot apstākļus, kas pazemina gaisa temperatūru. Tas notiek vairāku iemeslu dēļ. Ūdens spēj saistīt lielu siltuma daudzumu un iztvaikojot spēj atdzesēt gaisu. Svarīgi, lai, līdzīgi kā visa dārza teritorija, arī ūdens tilpes krasta līnija vismaz 25% garumā būtu noēnota, izmantojot augus.

Regulāras rūpes par augsnes auglību

Palielinot augsnes auglību, tiek iegūta iespēja ūdeni labāk saistīt augsnē. Pateicoties tam, ka, palielinoties organiskajai vielai, tiek vairāk saistīts ūdens. Palielinot organiskās vielas saturu par 1%, papildus uz 1000 m2 var piesaistīt 10 t ūdens.

Izmantojot augsnes apstrādes bezapvēršanas metodes, var mazināt ūdens zudumus, un augi mazāk cieš no karstuma.

Vertikālās dimensijas izmantošana

Īpaši nozīmīga līdzenās platībās. Dažādu režģu, pergolu, nojumju apaudzēšana ar vīteņaugiem dod papildus iespēju veidot noēnojumu dārzā.

Tiešie pasākumi

Ūdens efektīva izmantošana

Laistīšanu vajadzētu plānot tā, lai visur, kur iespējams, varētu izmantot pilienveida laistīšanu, kur nē – pielietot smalkpilienu sprikleru laistīšanas sistēmas, kuras darbina agri no rīta un vēlu vakaros. Ja var uzstādīt vadības bloku, tad var laistīt pa sektoriem. Lai būtu efekts, ir jālej vismaz 10–20 l/m2. Laistīt vajag vispirms tikko pārstādītos augus un augus, kuriem ir liela lapu virsma; visus zaļumu augus, kam katrs niecīgākais ūdens deficīts radīs problēmas. Īpaši ir jāuzrauga podu kultūras. Ar katru gadu jāpalielina iespējas uzkrāt lietus ūdeni.

Mulčēšana

Mulčas materiālu plaša lietošana. Šoreiz tas attiecas uz organiskajiem materiāliem – zaļo zāli, sienu, salmiem, pērnajām lapām. Katrs pareizi nomulčētais dārza kvadrātmetrs būtiski samazinās vajadzību pēc ūdens un nekad tik ļoti nesakarsīs.

Apsmidzināšana

Var būt gan automātiska, gan ar roku ieslēdzama. Apsmidzinot ar ūdeni, augi tiek dzesēti pašās karstākajās diennakts stundās. Apsmidzināt der ne tikai augus, bet arī taciņu segmateriālu – bruģi, betonu. Rezultāts būs līdzīgs.

Ūdens pārpumpēšana pa gaisu un ūdens strūklakas

Gaisu ļoti veiksmīgi dzēsē ūdens strūklas palaišana pa gaisu. Tiek atdzesēts karstais gaiss, un ūdens čalošana rada papildu relaksējošu efektu.

Kopšanas darbi

Tos vajag plānot, līdzīgi kā laistīšanu, agri no rīta un vēlu vakarā, lai izvairītos no būtiskiem ūdens zudumiem dienas vidū.

Māris Narvils,

LLKC Augopības nodaļas eksperts dārzkopībā