You are here

Konsultāciju projekts – abpusēji noderīgs

Pakalpojumi

Kopš 2016. gada darbojas Konsultāciju projekts, kura īstenošana ir viens no nozīmīgiem LLKC darbības virzieniem. Līdz šim sniegtas konsultācijas lauksaimniecībā un mežsaimniecībā. Konsultācijas saņēmušas vairāk nekā 6000 saimniecību.

Paplašina atbalstāmo loku

Pagājušā gada augustā valdība apstiprināja grozījumus noteikumos par valsts un ES atbalsta piešķiršanas kārtību konsultāciju pakalpojumu izmantošanas atbalstam lauksaimniecībā un mežsaimniecībā, paplašinot saimniecību loku, kas var saņemt konsultācijas par ekonomiskajiem jautājumiem un uzņēmuma izaugsmes un konkurētspējas veicināšanai, slēdzot ilgtermiņa sadarbības līgumu ar konsultāciju pakalpojuma sniedzēju, kā arī palielināts maksimālā atbalsta apmērs vienam gala labuma guvējam.

Līdz tam konsultāciju pakalpojumu par ekonomiskajiem jautājumiem bija iespēja saņemt mazajām saimniecībām, kuru apgrozījums pēdējā noslēgtajā gadā nepārsniedza 15 tūkstošus eiro. Ievērojot mazo saimniecību īpatsvaru Latvijas lauksaimniecībā un to nozīmi lauku teritoriju apdzīvotības saglabāšanā, kā arī grūtības, ar kādām tās saskaras, realizējot savu produkciju tirgū, šis slieksnis tika paaugstināts līdz 30 tūkstošiem eiro.

Lai saimniecībām, kas atbalsta periodā aktīvi izmantojušas konsultāciju pakalpojumus un jau ir sasniegušas noteikto limitu uz vienu gala labuma guvēju, neliegtu iespēju uzlabot saimniecības darbību ar konsultatīvu atbalstu, noteiktais atbalsta apmērs tika palielināts no 1500 līdz 3000 eiro.

Plašāk par konsultāciju projektu: UZZINI ŠEIT

Madona – augkopība

LLKC Madonas biroja vadītāja Aija Vīgnere: “LLKC Madonas birojs sniedz daudzpusīgas augkopības konsultācijas mūsu teritorijas zemniekiem. Konsultācijas ir pieejamas saimniecībām, kuras pielieto gan konvencionālo audzēšanas metodi, t. sk. integrētajām saimniecībām, gan arī tām, kuras pielieto bioloģisko audzēšanas metodi. Konsultāciju projekta gaitā saimniecībām tiek gatavoti augu maiņas plāni, mēslošanas plāni, tiek apsekoti sējumi saimniecībā un sniegtas rekomendācijas un citi pakalpojumi. Pakalpojumu klāsts ir daudzpusīgs, izvērtējot katra saimnieka vajadzību pēc padoma.  Madonas birojā strādā vairāki augkopji, un pieprasījums pēc konsultācijām ir visu sezonu, saimnieki novērtē sniegtos pakalpojumus. Konsultāciju skaits un saimniecību skaits, kas saņem augkopības konsultācijas, katru gadu aug. 2020. gadā tika sniegtas augkopības konsultācijas 124 saimniecībām, šogad nepilnā pusgadā ir jau sniegtas augkopības konsultācijas 105 saimniecībām. Ir liels gandarījums, ka saimniecības ar konkrēto augkopi sadarbojas jau vairāku gadu garumā. Tas ir labākais speciālistu novērtējums – apmierināts klients un labāki saimniecības rādītāji.”

Zemnieku saimniecības “Pliederi” īpašnieks Jānis Starcis: “Jau vairākus gadus sadarbojos ar Madonas biroja augkopi Anitu Brosovu. Ar augkopja padomu saimniecība ir attīstījusies, ir sasniegti labāki ražības rādītāji, kas rezultējas lielākā saimniecības peļņā. Anita man ir kā otrā Zemes māte – zinoša, mudina izdarīt labāk, savlaicīgāk un efektīvāk. Gan sakārto saimniecībā dokumentus, gan apseko laukus un sniedz labāko padomu. Konsultanta atbalsts ir nepārvērtējams.”

Preiļi – lopkopība

LLKC Preiļu biroja vadītāja Mārīte Fokina:  “LLKC Preiļu birojs sniedz plaša profila konsultāciju pakalpojumus lauksaimniekiem. Piedāvājam konsultācijas ekonomikas, augkopības un lopkopības jomās. Vēsturiski izveidojusies situācija, ka Preiļu biroja darbības teritorijā lauksaimnieku pamatnodarbošanās ir piena un gaļas lopkopība. Lai sekmīgi sniegtu neatkarīgas un kompetentas konsultācijas klientiem, kopš pagājušā gada sākuma esam raduši iespēju paplašināt sniegto konsultāciju pieejamību lopkopības jomā. Preiļu birojā lopkopības konsultācijas sniedz divi lopkopības konsultanti – Zita Briška un Mairis Ormanis. Zita Briška ar Latvijas Lauksaimniecības universitātē iegūto izglītību un darba gadu laikā uzkrāto būtisko praktisko pieredzi un Mairis Ormanis ar Latvijas Lauksaimniecības universitātē iegūto aktuālo un mūsdienu saimniekošanas sistēmām atbilstošo zināšanu bāzi  kopā veido spēcīgu un kompetentu lopkopības konsultantu komandu, kas lauksaimniekiem sniedz konsultācijas – pārtikas nekaitīguma, dzīvnieku reģistrācijas un identifikācijas, dzīvnieku labturības un dzīvnieku slimību jomās.”

Paši konsultanti saka: “Konsultāciju projekts lopkopībā ir ļoti noderīgs ne tikai lauksaimniekiem, bet arī mums kā konsultantiem. Tā ir iespēja iepazīties ar dažādām situācijām lopkopības sektorā, kā arī ar saimniecību iekopto praksi problēmu risināšanā. Sniedzot konsultācijas, tiek izskaidrotas normatīvo aktu prasības, novērtēta saimniecībā pielietojamā prakse, un, pamatojoties uz iegūto rezultātu, izstrādāti ieteikumi konkrētās problēmas risināšanai. Konsultāciju process ir abpusēji izdevīgs, jo tiek dots labums ne tikai klientam, bet arī konsultantiem ir iespēja apgūt tik būtiskās praktiskās zināšanas, kuras turpmāk iespējams izmantot sniegtā pakalpojuma kvalitātes uzlabošanā. Abpusēja uzticēšanās starp klientu un konsultantu sniedz iespēju ātri reaģēt nestandarta situācijās un nokļūt pie pozitīva rezultāta mērķu sasniegšanai.”

Preiļu biroja darbības teritorijā ir daudz jauno lauksaimnieku, kuri turpina vecāku iesākto un saimniecībā iekopto praksi attīsta augstākā kvalitātē. Viens no šādiem jaunajiem lauksaimniekiem ir Vārkavas novada zemnieku saimniecības “Andiņi 1” īpašnieks Juris Lozda, kurš saimniekošanu veic bioloģiskās piena lopkopības jomā.

Z/s “Andiņi 1” īpašnieks Juris Lozda: “Pārņemot saimniekošanu no vecākiem, jaunietim ir jābūt zinošam visās jomās, sākot no lauksaimnieciskās ražošanas līdz uzņēmuma vadīšanai un grāmatvedībai. Lai spētu novērtēt saimniecības ganāmpulku un uzlabot ražības rādītājus, vērsos pie Preiļu biroja lopkopības konsultanta Maira Ormaņa. Galvenais jautājums bija slaucamo govju ēdināšana, barības devu sastādīšana un to praktiska pielietošana. Konsultants saprotamā valodā izskaidroja neskaidros jautājumus, sastādīja barības devu, ko praktiski pielietoju savā saimniecībā. Rezultātā kāpinājām piena izslaukumu apjomus. Mairis Ormanis ir punktuāls un precīzs, līdz ar to mums bija viegli sadarboties. Ja jautātu novērtējumu, es teiktu 10 balles no 10.”

Sagatavoja Dace Millere,
LLKC Apgāda redaktore

Foto: Ilze Skudra
Foto: no Preiļu konsultāciju biroja arhīva

Foto Galerija: 
Preiļu biroja lopkopības konsultante Zita Briška demonstrē skābbarības paraugu noņemšanu
Preiļu biroja lopkopības konsultants Mairis Ormanis