You are here
Jāinformē par mežā veiktajām darbībām
Gads tuvojas noslēgumam, un meža īpašniekiem, tāpat kā lauksaimniekiem, jāiesniedz informācija valsts iestādēm par gada laikā savā īpašumā veiktajām darbībām.
Latvijā mežu apsaimniekošanas un izmantošanas reglamentējošo normatīvo aktu ievērošanu visos mežos neatkarīgi no to īpašnieka uzrauga Valsts meža dienests (VMD), kas ir zemkopības ministra padotībā esoša tiešās pārvaldes iestāde. Lai šo uzdevumu veiktu, normatīvajos aktos noteikts, kādu informāciju meža īpašniekiem jāsniedz VMD.
Pamatinformācija par mežu
Mežs ne vien priecē un dod iespēju tā īpašniekam gūt ekonomisku labumu, bet arī uzliek pienākumus. Viens no tādiem ir veikt meža inventarizāciju vismaz reizi 20 gados. Aktuāli meža dati ir būtiski gan pašam meža īpašniekam, gan valsts iestādēm. Sagatavoto meža inventarizāciju meža īpašnieks iesniedz VMD pievienošanai Meža valsts reģistra informācijas sistēmai.
Meža īpašniekam ir tiesības reizi gadā bez maksas saņemt no Meža valsts reģistra informāciju par savu meža īpašumu. Savukārt meža īpašnieka pienākums ir katru gadu līdz 1. februārim informēt VMD par iepriekšējā gadā veikto mežsaimniecisko darbību savā meža īpašumā.
Kāda informācija jāiesniedz?
Saskaņā ar Meža likuma 29. panta otrajā daļā noteikto meža īpašniekam ir pienākums informēt VMD, iesniedzot pārskatu par savā īpašumā vai valdījumā esošajā mežā veiktajām mežsaimnieciskajām darbībām – koku ciršanu, meža ieaudzēšanu un atjaunošanu, jaunaudžu kopšanu, kā arī meža reproduktīvā materiāla ieguvi.
Pārskatā par koku ciršanu ir jānorāda kalendārajā gadā nocirstais koksnes apjoms, kā arī, kāda veida darījumi ar sagatavotajiem kokmateriāliem ir veikti. Meža īpašnieks vai tiesiskais valdītājs ir atbildīgs par iesniegtās informācijas patiesumu. VMD interneta vietnē pieejams pārskata aizpildīšanas paraugs.
Pārskatā par meža atjaunošanu jānorāda ierīkotās jaunaudzes parametri (koku suga, koku skaits uz platības vienību), kā arī informācija par veidu, kādā šie pasākumi realizēti (dabiski vai mākslīgi). Ja veikta mākslīgā meža atjaunošana, pārskatam jāpievieno dokumentu kopijas, kuras apliecina izmantotā reproduktīvā materiāla (stādu, sēklu) izcelsmi, un to iegādi apliecinošie dokumenti.
Pārskats par meža ieaudzēšanu jāiesniedz, ja meža ieaudzēšana veikta zemē, kas Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā nav reģistrēta kā mežs. Ja īpašnieks vai tiesiskais valdītājs vēlas, lai ieaudzētā audze tiktu reģistrēta kā plantāciju mežs, tas jānorāda neatkarīgi no tā, vai audze ieaudzēta mākslīgi vai dabiski.
Pārskatu par jaunaudžu kopšanu aizpilda, lai informētu VMD par savā mežā veikto jaunaudžu kopšanu un atzarošanu. Ja jaunaudžu košanas rezultātā iegūta koksne tālākai izmantošanai, jaunaudžu kopšanas pārskata vietā jāsagatavo pārskats par koku ciršanu.
Pārskats par meža koku sugu reproduktīvā materiāla ieguvi jāiesniedz VMD, ja meža īpašnieks savā meža veicis meža reproduktīvā materiāla (sēklas, mežeņi, spraudeņi, potzari u. c.) ieguvi. Pārskats jāiesniedz 30 dienu laikā pēc reproduktīvā materiāla ieguves pabeigšanas.
Pārskatus VMD var iesniegt personīgi jebkurā VMD virsmežniecībā, ar pasta starpniecību vai elektroniska dokumenta formā.
Kas jādara, ja nākamgad plāno saimniecisko darbību?
Ja nākamgad meža īpašnieks plānos veikt kādu no mežsaimnieciskām darbībām, piemēram, koku ciršanu mežā, tad pirms koku ciršanas nepieciešams saņemt VMD atļauju – apliecinājumu. Tad būs jāvēršas VMD ar iesniegumu. Valsts meža dienests izskata iesniegumu un pieņem lēmumu par apliecinājuma izsniegšanu vai atteikuma sagatavošanu.
VMD jāvēršas ar iesniegumu arī par citām darbībām. Piemēram, ja nepieciešams meža reproduktīvā materiāla ieguves saskaņojums, atzinums mežaudzes atzīšanai par neproduktīvu vai meža inventarizācijas datu saņemšanai. Iesniegumu paraugi pieejami VMD interneta vietnē www.vmd.gov.lv sadaļā Meža īpašniekiem–Veidlapas–Saites. Paraugiem ir ieteikuma raksturs, taču tas ir rakstisks dokuments, kurā jūs norādāt, kādu saimniecisko darbību un cik lielā apmērā mežā vēlaties veikt.
Valsts meža dienestā dokumentus var iesniegt: klātienē kādā no Valsts meža dienesta mežniecībām, iepriekš piesakoties un uzrādot personas un īpašuma piederības apliecinošus dokumentus; e-pastā, kad iesniedzējs dokumentus nosūta ar drošu elektronisko parakstu parakstītus dokumentus uz izvēlētās mežniecības elektronisko pasta adresi; tiešsaistē dokumentus iesniedz Meža valsts reģistrā, ja ir noslēgta vienošanās ar Valsts meža dienestu par datu apmaiņu elektroniskā veidā.
Edgars Iecelnieks,
MKPC mežsaimniecības projektu vadītājs
Foto: MKPC arhīvs