You are here
Žurnāla “Latvijas Lopkopis” februāra numurā
Februāra izdevumā diskusijā ar piena nozares ekspertiem skaidrojam iemeslus piena iepirkuma cenu kāpumam un vērtējam, kā pieaugušas piena ražošanas izmaksas. Analizējam, vai pārstrādes uzņēmumi spēj konkurēt ar piena iepircējiem, kas pienu izved no valsts, un vai tie spēj saražot piena produktus par iedzīvotāju pirktspējai atbilstošu cenu. Un kāda ir situācija veikalos, kam jārēķinās ar kovidapstākļu ieviestajām izmaiņām.
Žurnālā arī stāsts par to, kā šajos apstākļos izdzīvo kooperatīvs ar savu pārstrādi, kas nodrošina piena produktus vietējam tirgum. Interesants PKS “Straupe” valdes priekšsēdētāja Imanta Baloža un priekšsēdētāja vietnieka, z/s “Lielandžas” īpašnieka Jāņa Šulca vērtējums.
Saimnieku pieredzei – par to, kā saimnieko SIA “Ogres piens”. Gada laikā uzņēmums Arņa Veckaktiņa vadībā ievērojami audzējis izslaukumus un uzlabojis govju veselības rādītājus. Uzlabojumi veikti sadarbībā ar lopkopības konsultāciju uzņēmumu SIA “Nutricon”.
Piensaimniekiem lietderīgs būs LLKC konsultanta-eksperta veterinārmedicīnā Daiņa Arbidāna raksts par digitālo tehnoloģiju izmantošanas pieredzi AS “Agrofirma Tērvete” slaucamo govju kompleksā “Tērces”.
LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja un žurnāla nozaru redaktore Silvija Dreijere sagatavojusi ieskatu Lauksaimniecības datu centra kopsavilkumā par labākajiem piensaimniecības ganāmpulkiem Latvijā. Turpat arī LLKC organizētā “Skabbarības konkursa 2021” rezultāti un to vērtējums.
Kā noturēt un pat uzlabot piena tauku saturu pienā, raksta LLKC lopkopības konsultante Laila Plīta.
Kā veicies demonstrējumā par Limuzīnas vaislas šķirnes teļu izaudzēšanu SIA “Lāses AM” gaļas liellopu saimniecībā “Kolumbi”, raksta LLKC Lopkopības kompetenču centra vadītāja Anita Siliņa, raksts tapis sadarbībā ar saimniecības vadītāju Daci Melderi.
Par Būru kazu audzēšanu – saimnieka pieredzes stāsts no Cēsu novada “Dzeņiem”, kur saimnieko Inga Kalniņa.
Ieskatu cūkgaļas tirgū sniedz Latvijas Cūku audzētāju asociācijas izpilddirektore Dzintra Lejniece. Galvenais secinājums – situācija joprojām kritiska, bet risinājuma nav.
Aitkopjiem lietderīgs būs Latvijas Aitu audzētāju asociācijas sertificētās vērtētājas Dinas Avotiņas raksts par minerālvielu nozīmi aitu organismā. Turpat arī LLU Lauksaimniecības fakultātes Dzīvnieku zinātņu institūta Dr. agr., profesores Dainas Kairišas raksts par ultrasonogrāfijas mērījumu rezultātiem Tekselas šķirnes nobarojamiem jēriem.
Par trauksmes cēlējiem putnkopībā – pērļu vistām, to audzēšanas īpatnībām raksta Latvijas Apvienotās putnkopju asociācijas izpilddirektore Anna Ērliha.
Zirgkopības rubrikā – LLKC Apgāda redaktores Daces Milleres raksts par konkūristu Jaroslavu Trubanovu un viņa draudzeni iejādnieci Elzu Zaķi, kuri Smiltenes novadā veido jaunu stalli.
Kā ierasts, žurnālā nozares ziņas no Latvijas un ārzemēm, labas veselības uzturēšanas padomi, saimnieku aptauja, recepte un anekdotes.
Atgādinām, ka žurnālu “Latvijas Lopkopis” iespējams abonēt VAS “Latvijas Pasts” nodaļās visā Latvijā, abonēšanas indekss – 2044, pasūtīšanu iespējams veikt arī elektroniski “Latvijas Pasts” mājaslapas elektroniskās abonēšanas sadaļā: https://abone.lv/lv/latvijas_preses_izdevumi/zurnali/2044/2022_gads/
Žurnālu var iegādāties arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Ozolniekos.
Iveta Tomsone,
LLKC Apgāda vadītāja