You are here

Žurnāla “Latvijas Lopkopis” aprīļa numurā

Lopkopība

Aprīļa numurā ieskats Eiropas Komisijas publiskotajā ES lauksaimniecības tirgus īstermiņa prognožu pārskatā. Tajā norādīts – lai arī ES lauksaimniecības preces saražo ievērojami vairāk, nekā patērē iekšējā tirgū, Eiropa ir atkarīga no energoresursu, mēslošanas līdzekļu un proteīnbarības importa. Tātad – saražot varam gan pašiem, gan eksportam, jautājums – kādas būs ražošanas izmaksas. Skarbus laikus EK prognozē visu 2022. gadu līdz pat 2023. gada vasarai. Kas notiks pēc tam – atkarīgs no ģeopolitiskās situācijas izmaiņām.

Saimnieku pieredzes rubrikā – stāsts par Talsu novada Ārlavas pagasta SIA “Intas” saimnieci Intu Bagdoni, kura sasniegusi labus piena ražošanas rādītājus. SIA “Intas” plūca uzvaras laurus LLKC rīkotajā “Skābbarības konkursa 2021” nominācijā “Kukurūzas skābbarība”.

Aprīļa izdevumā rakstām par ganību apsaimniekošanu. LLKC lopkopības konsultante Daiga Baltiņa atgādina, ka zālāji ir ne tikai produktīvo dzīvnieku barības avots, bet arī kalpo kā biotops savvaļas dzīvniekiem, vides aizsardzībai, tajā skaitā siltumnīcas efektu radošo gāzu emisijas samazināšanai un augu ģenētisko resursu saglabāšanai. Savukārt LLKC ekonomikas konsultants Raivis Andersons sniedz padomus ganību ekonomiskai apsaimniekošanai.

Par govs barības uzņemšanas un piena izslaukuma kopsakarībām raksta LLKC Lopkopības kompetenču centra vadītāja Anita Siliņa, izmantojot Tukuma novada SIA “Kalnāji” notikušā demonstrējuma rezultātus. 

LLKC lopkopības konsultante Laila Plīta jau laikus sniedz padomus, kā cīnīties ar karstuma stresu, izrādās – te var līdzēt betaīna un tauku pievienošana barībai. LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja un žurnāla nozaru redaktore Silvija Dreijere raksta par piena aizvototāju kvalitāti teļiem. Savukārt LLKC konsultants-eksperts veterinārmedicīnā Dainis Arbidāns paver priekškaru veselīga teļa izaudzēšanas noslēpumos. 

Aitkopjiem lietderīgs būs Latvijas Aitu audzētāju asociācijas sertificētās vērtētājas Dinas Avotiņas raksts par aitu nagu apkopi – svarīgi atcerēties, ka aitām nagi jāapgriež pāris nedēļas pirms laišanas ganos.

Aprīļa izdevumā arī vairāki putnkopjiem lietderīgi raksti. Ieskatāmies z/s “Pūcītes” saimnieka Kaspara Davidenko pieredzē – viņš ir viens no Latvijā pieredzējušākajiem paipalu audzētājiem. Latvijas Apvienotās putnkopju asociācijas izpilddirektore Anna Ērliha un šīs organizācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Gaigals informē par situāciju putnkopības nozarē. Turpat arī raksts par to, kā tikt pie dējējputniem – sākot no olu sagatavošanas inkubēšanai līdz pat izšķīlušos cālīšu aprūpei.

Zirgkopības rubrikā – LLKC Apgāda redaktores Daces Milleres raksts par četrām jaunām sievietēm – Lauru Irbi Krastiņu, Jolantu Rotbergu, Inesi Toni un Agritu Žunnu, kuras izveidojušas feisbukā kontu “Runā zirgi”.

Kā ierasts, žurnālā nozares ziņas no Latvijas un ārzemēm, labas veselības uzturēšanas padomi, saimnieku aptauja, recepte un anekdotes.

Atgādinām, ka žurnālu “Latvijas Lopkopis” iespējams abonēt VAS “Latvijas Pasts” pasta nodaļās visā Latvijā, abonēšanas indekss – 2044, pasūtīšanu iespējams veikt arī elektroniski “Latvijas Pasts” mājaslapas elektroniskās abonēšanas sadaļā: https://abone.lv/lv/latvijas_preses_izdevumi/zurnali/2044/2022_gads/

Žurnālu var iegādāties arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Ozolniekos.

Iveta Tomsone,

LLKC Apgāda vadītāja  

Foto Galerija: