You are here

Pagarināts gada pārskatu iesniegšanas termiņš

Grāmatvedība

Grozījumi “Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā” nosaka, ka mikrosabiedrībām un mazām sabiedrībām gada pārskata iesniegšanas termiņš ir pieci mēneši pēc pārskata gada beigām. Tātad, ja pārskata gads sakrīt ar kalendāro gadu, tad mikro un maza sabiedrība gada pārskatu drīkst iesniegt līdz 31. maijam.

Atgādināšu likumā noteiktos kritērijus mazai un mikro sabiedrībai.

Mikrosabiedrība ir tāda maza sabiedrība, kura bilances datumā nepārsniedz vismaz divas no trim šādām kritēriju robežvērtībām:

  1. bilances kopsumma 350 000 eiro;
  2. neto apgrozījums – 700 000 eiro;
  3. vidējais darbinieku skaits pārskata gadā – 10.

Maza sabiedrība ir tāda sabiedrība, kura bilances datumā nepārsniedz vismaz divas no trim šādām kritēriju robežvērtībām:

1) bilances kopsumma – 4 000 000 eiro;

2) neto apgrozījums – 8 000 000 eiro;

3) vidējais darbinieku skaits pārskata gadā – 50.

Atcelti avansa maksājumi IIN maksātājiem

24. martā tika publicēti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kuri atceļ IIN avansa maksājumus no saimnieciskās darbības. VID EDS jau IIN maksātājiem līdz 23. martam samaksājamā avansa summa tika aprēķināta. Tā kā avansa maksājumi tiek atcelti, tad arī EDS to aprēķins būs jāatceļ.

Gada ienākumu deklarācija

No 1. marta aizpildīšanai pieejama gada ienākumu deklarācija par 2022. gadu. Deklarācijas veidlapā izmaiņu, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, nav.

Saimnieciskās darbības veicējiem atgādinu, ka deklarācijas D3 pielikumā ailes, kas paredzētas ierobežotā apmērā atskaitāmiem izdevumiem, tāpat kā pāris iepriekšējos gados, nav jāizmanto. Tātad lauksaimniecības izdevumus norāda 2.1. rindā, bet citu nozaru izdevumus 12.1. rindā.

Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu, kā deklarācijā jānorāda pašnodarbinātā VSAOI.

VID materiālā ir norādīts, ka kopš 2022. gada jūnija ir mainīta pašnodarbinātā VSAOI uzskaitīšana saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā, attiecīgi:

* pirmajā pusgadā pašnodarbinātā par sevi veiktās VSAOI norāda žurnāla 19. ailē “Izdevumi, kas saistīti ar lauksaimniecisko ražošanu, iekļaujami pilnā apmērā” vai žurnāla 20. ailē “Izdevumi, kas saistīti ar citiem saimnieciskās darbības veidiem, iekļaujami pilnā apmērā”,

* otrajā pusgadā pašnodarbinātā par sevi veiktās VSAOI norāda žurnāla 23. ailē “Izdevumi, kas nav attiecināmi uz nodokļu aprēķināšanu”.

Tomēr līdz 2022. gada beigām žurnālu vēl varēja turpināt kārtot bez izmaiņām.

Tāpēc saimnieciskās darbības veicēji, kuri kārto grāmatvedības uzskaiti vienkāršā ieraksta sistēmā, 2022. gada deklarācijas D3 pielikumā savas VSAOI var iekļaut divos veidos, ņemot vērā, vai pašnodarbinātā VSAOI ir vai nav iekļautas saimnieciskās darbības izdevumos.

No 2023. gada pašnodarbinātā par sevi veiktās VSAOI deklarēs deklarācijas D veidlapā attaisnoto izdevumu rindā kopā ar citām VSAOI.

Gada ienākumu deklarācijas D3 pielikumā:

- ja saimnieciskās darbības veicējs pašnodarbinātā VSAOI ir iekļāvis saimnieciskās darbības izdevumos, tad aprēķinātās VSAOI iekļauj deklarācijas D3 pielikuma 2.1. vai 12.1. rindā un EDS deklarācijas D3 pielikuma 27. rindā automātiski pielasīto vērtību atstāj negrozītu (EDS automātiski pielasa pašnodarbinātā ziņojumos deklarētās VSAOI);

- ja saimnieciskās darbības veicējs pašnodarbinātā VSAOI nav iekļāvis saimnieciskās darbības izdevumos, tad deklarācijas D3 pielikuma 2.1. vai 12.2. rindā pašnodarbinātā VSAOI nenorāda un deklarācijas D3 pielikuma 27. rindā automātiski pielasīto vērtību nomaina uz “0”, bet gada ienākumu deklarācijas D pielikumā 5. rindas vērtību manuāli palielina par VSAOI summu, ko dzēsa no D3 pielikuma 27. rindas.

Linda Puriņa,
LLKC Grāmatvedības un finanšu nodaļas vadītāja,
sertificēta nodokļu konsultante